اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

غلامحسین شافعی که در راس هیات تجاری اتاق ایران به دمشق سفر کرده می گوید: ایران و سوریه در گذشته در زمینه صادرات مواد غذایی و مشارکت شرکت های کوچک و متوسط همکاری داشته اند و اکنون فرصت تجدید همکاری ‎ها مهیا شده و اگر مشکلات موجود در روابط بانکی، بیمه و حمل ونقل رفع شود مبادلات دو کشور در سال اول می تواند از 3 میلیارد دلار فراتر برود.اقتصاد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می گوید فعالان اقتصادی کشور می توانند در سه زمینه صادرات مواد غذایی، خدمات عمرانی و صادرات و تولید مصالح ساختمانی در بازسازی زیرساخت های سوریه فعالیت کنند.

غلامحسین شافعی که در راس هیات تجاری اتاق ایران به دمشق سفر کرده در گفت وگو با «پایگاه خبری اتاق ایران»، با اشاره به اینکه در چارچوب قرارداد تجارت آزاد با سوریه، به جز 88 قلم کالا، دیگر کالاها را می توان به این کشور صادر کرد، گفت: ما در گذشته با سوریه در زمینه صادرات مواد غذایی و مشارکت شرکت های کوچک و متوسط همکاری داشتیم که به دلیل اتفاقات سال های اخیر سوریه، این ارتباط قطع شد اما الآن زمان مناسبی است که بتوانیم دوباره این همکاری ها را تجدید کنیم.

شافعی در توضیح دومین زمینه همکاری بین بخش خصوصی ایران و سوریه افزود: ما در زمینه زیرساخت های کشور سوریه می توانیم همکاری داشته باشیم چراکه در زمینه های عمرانی و خدمات فنی مهندسی در میان کشورهای منطقه توانایی های بالایی داریم.

به گفته او، ایران در حوزه ماشین آلات و فناوری های روز در راه اندازی صنایع سوریه ظرفیت های قابل توجهی دارد که با در اولویت قرار گرفتن بازسازی زیرساخت های سوریه، می توان از آن استفاده کرد.

رئیس اتاق ایران تولید و استفاده از مصالح ساختمانی را یکی از نیازهای بالای این کشور خواند و گفت: این حرکت می تواند یک تحرک جدید در تولید این مصالح در کشور ایجاد کند.

رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران با اشاره به ایجاد شدن کمیتهٔ مشترک ایران و سوریه و کمیته ویژه بازسازی سوریه در اتاق ایران، تصریح کرد: در این سفر قرار است طرف های سوری این کمیته ها که در تنظیم رابطهٔ اقتصادی بین فعالان بخش خصوصی ایفای نقش می کند نیز مشخص شوند که در این صورت با کمک دولت های دو کشور، مسیر حرکت بخش خصوصی هموار خواهد کرد.

شافعی خاطرنشان کرد که این اقدام سرآغاز فصل جدیدی از همکاری های بخش خصوصی دو کشور فعال خواهد شد.

او ادامه داد: ما کمیتهٔ مشترک بین دو کشور را در ایران ایجاد کردیم و مسئولان آن مشخص شده اند که زمینه ای برای تشکیل اتاق مشترک است.

رئیس اتاق ایران ابراز امیدواری کرد که طرف سوری در این سفر اعضای خود برای این کمیته معرفی کند که فاز بعدی آن تشکیل اتاق مشترک بین ایران و سوریه خواهد بود.

به اعتقاد شافعی، اتاق های مشترک بازوی اجرایی فعالیت اقتصادی برون مرزی هستند که تأثیرگذاری بالایی بر روابط اقتصادی دو کشور خواهد داشت.

وی همچنین اعلام کرد: ما انجمن هلدینگ های کشور را که وابسته به اتاق ایران است به عنوان نقطهٔ اصلی اثرگذاری ایجاد کردیم که استقبال خوبی هم از آن شده است.

ایجاد شرکت حمل ونقل مشترک
رئیس اتاق ایران با تأکید بر اینکه حمل ونقل و مسائل بانکی و بیمه ای دو مشکل عمده بر سر همکاری های اقتصادی ایران و سوریه است، اظهار کرد: اگر این مسائل حل شوند در میدان رقابت جای ویژه ای برای کشورمان فراهم خواهد شد.

شافعی افزود: ما نیازمند یک همکاری سه جانبه در زمینه حمل ونقل بین ایران، عراق و سوریه هستیم و باید یک شرکت حمل ونقل مشترک ایجاد کنیم که قبلاً در بخش خصوصی درباره آن بحث شده که در این سفر نیز مطرح خواهد شد.

او با ابراز تأسف از عدم استفاده از ظرفیت پول های دو کشور در مبادلات اقتصادی گفت: نیازمند گشایش راه های جدیدی در روابط بانکی بین دو کشور هستیم.

به عقیده شافعی، اگر موانع همکاری ایران و سوریه برطرف شود، میزان مبادلات اقتصادی دو کشور می تواند در سال اول به بیش از 3 میلیارد دلار برسد.

منبع:پایگاه خبری اتاق ایران

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>