اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

اینکوترمز

قاعده DPU در اینکوترمز 2000 و یا اینکوترمز 2010 نبوده است و برای اولین مرتبه در سال 2020 و در مجموعه قواعد اینکوترمز 2020 مطرح شده است و اما به نظر می رسد بیش از آنکه قاعده DPU را یک قاعده جدید بدانیم باید آن را جایگزین قاعده DAT در اینکوترمز 2010 بدانیم که به معنای تحویل در پایانه پس از تخلیه بود.

قاعده DPU برای همه روش های حمل کاربرد دارد. تحویل در محل مقرر پس از تخلیه به معنی این است که فروشنده کالا را از وسیله رساننده به محل مورد توافق در نقطه معین و در مقصد تخلیه نموده و در محل مورد نظر در اختیار خریدار قرار می دهد. فروشنده در واقع تمام هزینه و ریسک کالا تا رساندن آن به محل مشخص شده و تخلیه کالا در نقطه معین در محل را بر عهده می گیرد.

به خریدار و فروشنده توصیه می شود که تا حد امکان، محل را به صورت دقیق و مشخص تعیین نمایند. تعیین این نقطه بدین دلیل مهم است که خطرات، تا آن نقطه بر عهده فروشنده باشد و فروشنده باید از روش حملی استفاده نماید و قرار داد حمل را به گونه ای منعقد کند که با محل مورد توافق همخوانی داشته باشد.

در قاعده DPU اینکوترمز 2020 فروشنده کالا را از گمرک کشور خود ترخیص صادراتی می نماید و تمام ریسک و هزینه صادرات را متقبل می شود، اما هیچگونه تعهدی بابت ترخیص وارداتی، پرداخت حقوق ورودی و دیگر هزینه های کشور خریدار ندارد. فروشنده باید تمام هزینه ها و امور مربوطه تا رساندن کالا به مقصد نهائی را پرداخت نماید و ریسک کلیه مسائل (حتی پیش بینی نشده) تا مقصد با فروشنده می باشد. به بیان دیگر فروشنده به ریسک و هزینه خودش حمل تا مقصد را هماهنگ می نماید. در صورتی که نقطه معینی در محل بندر یا شهر مقصد مورد توافق قرار نگرفته باشد، فروشنده به انتخاب خود، یک محل متناسب با نوع و ماهیت کالا را بر می گزیند.

فروشنده در قاعده DPU اینکوترمز بابت بیمه کردن کالا به خریدار تعهدی ندارد و نیازی نیست بیمه نامه ای به وی تسلیم نماید. اما به دلیل اینکه ریسک کالا با خود فروشنده است، بهتر است به خاطر منافع خود کالا را تا محل تعیین شده و تخلیه کالا بیمه نماید. از سوی دیگر خریدار نیز تعهدی بابت بیمه نمودن کالا و هزینه های بیمه ندارد. اما در صورتی که فروشنده بابت بیمه نمودن کالا از خریدار درخواست اطلاعاتی بنماید، خریدار موظف است اطلاعات ضروری برای بیمه کالا را به فروشنده بدهد.

فروشنده موظف است کالا را از وسیله حمل رساننده به محل مورد توافق تخلیه نموده و بعد آن کالا را در اختیار خریدار قرار دهد. تحویل باید در تاریخ مورد توافق یا بازه زمانی مشخص شده انجام شود. بنابرین تا زمانی که کالا به نقطه معین در مقصد برسد و تخلیه شود، ریسک و خطرات با فروشنده است و از آن به بعد با خریدار.

فروشنده همچنین باید اطلاعات مورد نیاز برای تدارک اقدامات لازم جهت تحویل گرفتن کالا را در اختیار خریدار قرار دهد. بنابرین فروشنده باید اطلاعات کافی در مورد زمان رسیدن وسیله حمل به مقصد را در اختیار قرار دهد تا خریدار بتواند آمادگی لازم جهت تحویل گرفتن کالا را ایجاد نماید. اینکوترمز به پیامدهای قصور فروشنده در ارائه اطلاعات اشاره ای ندارد اما عدم اطلاع رسانی در این مورد ممکن است به نقض قرار داد تفسیر شود. نقض نیز پیامدهایی همچون فسخ، جریمه و غرامت دارد و فروشنده طبق قرار داد در قبال این موارد مسئول است.

در قاعده DPU اینکوترمز فروشنده باید سند حملی به خریدار تحویل دهد که خریدار بتواند به واسطه آن کالا را تحویل بگیرد. اگر کالا مستقیما به خریدار تحویل شود، وی موظف است رسیدی صادر نموده و به تحویل دهنده بدهد و در صورتی که کالا با اسناد مغایرت داشته باشد، باید عدم انطباق کالا را در آن رسید درج نماید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>