اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی

رزین

رزین کاتیونی ضعیف، بالاترین ظرفیت را دارند و ظرفیت چهار نرمال آنها معادل اسیدکلریدریک با غلظت 16 درصد است.رزین کاتیونی ضعیف ضریب گزینش بالایی برای کاتیونهای دو ظرفیتی به ویژه مس و نیکل دارند. این ویژگی باعث می‌شود که این رزین ها، کاندید ایدهآلی برای حذف فلزات مختلف از فاضلاب ها باشند.

رزینهای کاتیونی ضعیف حدود سه تا چهار برابر رزین های کمپلکس ساز و حدود دو برابر رزین های کاتیونی قوی ظرفیت دارند.به خاطر همین ظرفیت بالا (غلظت گروه های قابل تبادل) است که در اثر تبادل یون هیدروژن (یون خیلی کوچک) با کاتیونهای دیگر خیلی منبسط می شوند و در زمان احیا تا نصف حجم خود منقبض می گردند.

به خاطر همین ظرفیت بالای آن هاست که اگر در محیط با pH زیاد قرار گیرند، در اثر واکنش هیدروژن با قلیا گرمای زیادی تولید می شود و دما ممکن است تا 50 درجه سانتیگراد افزایش یابد.خواص فیزیکی مهم رزین های اسیدی ضعیف عبارتند از:

  •  انبساط در بازها • انقباض در اسیدها
  • اندازه دانه ها: 16 تا 50 مش

خواص شیمیایی مهم رزین های اسیدی ضعیف عبارتند از:

  • دارای ظرفیت چهار نرمال یا بیشتر
  • به صورت هیدروژنی یونیزه نمی شوند دارای غلظت یونی خیلی بالا در شبکه
  • آزاد کردن گرما وقتی که از فرم اسیدی به فرم بازی تبدیل می شوند. رزین های کاتیونی ضعیف در برابر اکسیدان ها، تقریباً مقاوم هستند و در حلال ها، نامحلول ولی هیدروفیل (آب دوست) هستند.

محدودیت های عملیاتی رزین های ضعیف اسیدی عبارتند از:

محدوده دما حدود زیر 90 درجه سانتیگراد، عمق بستر حداقل 2 فوت و حداکثر 6 فوت، حداکثر املاح آب ورودی pp111 20000 درحالی که رزین های اسیدی قوی حداقل تمایل به جذب هیدروژن را دارند اما رزین های اسیدی ضعیف یون هیدروژن را از هر یون دیکری بیشتر ترجیح می دهند به طوری که می توان گفت رزین اسیدی ضعیف آن قدر یون هیدروژن را دوست دارد که عملاً یونیزه نمی شود یعنی در شرایط اسیدی تبادل کننده ی بسیار ضعیفی است.

هیچ رزین اسیدی ضعیفی نمی تواند در pH کمتر از 4/5 کار کند. راندمان احیای رزین های اسیدی ضعیف حتی می تواند کمی بیش از 100 درصد باشد اما به خاطر آلودگی و ترسیب نمکها، راندمان و بازده عملیاتی آنها 50 تا 80 درصد است. رزین های کاتیونی ضعیف بافرهای خیلی خوبی هستند.رزین های اسیدی ضعیف تا زمانی که محیط خنثی یا قلیایی باشد می توانند در تبادل یونی شرکت کنند. بنابراین در هر pH که اسید معدنی تشکیل نشود کار تبادل یونی را انجام می دهند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>