اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو

برای مطالعه بازارها و نحوه مبادله، قیمت گذاری و سایر ویژگی ها، بازارها را به دسته های زیر تقسیم بندی می کنند. دو نوع بازار مهم در اقتصاد خرد، بازار رقابت کامل و بازار انحصار کامل هستند و سایر بازار ها با تغییر اندکی در مفاهیم این دو بازار، به وجود می آیند.

  • بازار رقابت کامل
  • بازار انحصاری
  • بازار رقابت انحصاری
  • بازار انحصار کامل
  • بازار رقابت چند جانبه
  • بازار انحصار مصرف کنندگان

بازار رقابت کامل چیست؟
در بازار رقابت کامل، به علت وجود تعداد زیاد خریداران و فروشندگان و شباهت بالای کالاهای تولیدشده به یکدیگر، امکان تعیین قیمت توسط هیچ کدام از طرفین وجود ندارد و قیمت تعادلی به وسیله نیروهای عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شوند. برای مثال، امکان دارد در کشوری تولید کنندگان آب معدنی متعدد باشند و این بازار مصرف کنندگان بسیاری نیز داشته باشد. در این کشور، اگر یکی از تولیدکنندگان بخواهد قیمت آب معدنی تولید شده توسط خود را افزایش دهد، مصرف کنندگان به سایر تولیدکنندگان رجوع خواهند کرد. در نتیجه، تولید کنندکان قادر به تعیین قیمت در بازار نیستند.

بازار انحصاری چیست؟
در بازار انحصاری، همان طور که از نام آن مشخص است، انحصار بازار در دست تولید کننده یا مصرف کننده است. برای مثال، اگر در کشوری تنها دو تولید کننده دستگاه اتومبیل وجود داشته باشند، این عرضه کنندگان تعیین کنندگان قیمت دستگاه اتومیبل در آن بازار به شمار می روند و قدرت بازاری در دست آن ها خواهد بود. یعنی، به علت تعداد کم عرضه کنندگان، خریداران موظفند دستگاه های اتومبیل را با قیمت های تعیین شده توسط این عرضه کنندگان تهیه یا از خرید اتومبیل صرف نظر کنند.

اقتصاد خرد و اقتصاد کلان
بسیاری از علوم، در سطوح مختلفی مطالعه می شوند. برای مثال، زیست شناسی را در نظر بگیرید. زیست شناسان مولکولی، ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده موجودات زنده را مطالعه می کنند. زیست شناسان سلولی به مطالعه سلول ها می پردازند که خود از ترکیبات شیمیایی متعددی تشکیل شده اند و خود واحدهای تشکیل دهنده موجودات زنده هستند. زیست شناسان تکاملی انواع متنوع گیاهان و حیوانات و تغییر تدریجی گونه ها در طی قرن ها را مطالعه می کنند.

اقتصاد نیز در سطوح مختلفی مطالعه می شود. می توان به مطالعه تعاملات بازار و شرکت ها در بازار برای کالاها و خدمات معینی پرداخت یا می توان عملکرد اقتصاد را به صورت کلی در نظر گرفت که جمع فعالیت های انجام شده توسط تصمیم گیرندگان در این بازارهاست. از گذشته، دانش اقتصاد نیز به 2 شاخه گسترده تقسیم شده است. اقتصاد خرد به مطالعه چگونگی تصمیم گیری خانوارها و شرکت ها و چگونگی تعاملات آن ها در بازارهای معین اختصاص یافته است. اقتصاد کلان به مطالعه پدیده های اقتصادی در سطح کلان اقتصاد می پردازد.

یک محقق اقتصاد خرد ممکن است تأثیرات کنترل میزان اجاره را بر بازار مسکن بررسی کند یا تأثیر رقابت خارجی بر صنعت اتومبیل ایالات متحده آمریکا یا تأثیر حضور اجباری در مدارس بر درآمد نیروی کار. از طرفی دیگر، امکان دارد محققان اقتصاد کلان تأثیرات استقراض دولتی، تغییرات نرخ بیکاری در گذر زمان یا سیاست های جایگزین برای بهبود سطح زندگی را بررسی کنند.

اقتصاد خرد و اقتصاد کلان ارتباط تنگاتنگی بایکدیگر دارند زیرا تغییرات در سطح کلی اقتصاد از تصمیمات میلیون ها فرد نشات می گیرد. درواقع، درک توسعه اقتصاد کلان بدون در نظر گرفتن تصمیمات اقتصاد خردی مربوطه، امکان پذیر نیست. برای مثال، یک محقق اقتصاد کلان ممکن است به مطالعه بررسی کاهش مالیات بر درآمد بر تولید کل کالاها و خدمات بپردازد. جهت تحلیل این مسئله فرد باید بررسی کند که چگونه کاهش مالیات بر تصمیمات خانوارها در رابطه با میزان پول در نظر گرفته شده برای مخارج کالاها و خدمات، تأثیرگذار است. با توجه به ارتباط ذاتی میان اقتصاد کلان و اقتصاد خرد، این دو زمینه با یکدیگر تفاوت دارند.

سخن پایانی
حوزه علم اقتصاد غالباً به 2 دسته اقتصاد خرد و اقتصاد کلان تقسیم می شود. اقتصاد خرد و اقتصاد کلان، هر دو به بازارهای فردی توجه می کنند. در اقتصاد خرد هدف غایی توجه به بازار های فردی است اما در اقتصاد کلان هدف از توجه به بازارهای فردی، توجیه کردن حرکات های بزرگ یا کلان در اقتصاد است. برای مثال، تورم یا معیار نرخ تغییر در متوسط سطح قیمت در اقتصاد، یک مسئله اقتصاد کلان است. در واقع، اقتصاد خرد و اقتصاد کلان، دو شاخه از روش تفکر اقتصادی به شمار می روند.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>