اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ایران در حوزه ساخت شناور از ظرفیت های خوبی برخوردار است اما هنوز سهم قابل توجهی از ساخت شناور در سطح دنیا نداریم، می توانیم به پیشرفت های مهمی در حوزه حمل و نقل دریایی برسیم.

ضرورت پررنگ تر شدن نقش دریا در اقتصاد ایران

به گزارش تین نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی؛ محمد علی حسن زاده درباره وضعیت بنادر کشور به پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، افزود: در حوزه ساخت شناور کشور از ظرفیت های خوبی برخوردار است هرچند هنوز سهم قابل توجهی از ساخت شناور در سطح دنیا نداریم اما امیدوار هستیم که با توجه به سیاست ها و برنامه های تدوین شده بتوانیم نقش دریا را در اقتصاد ایران پررنگ تر کنیم.

وی گفت: در دنیا دسترسی به بندر یک نعمت و موهبت است، چرا که وجود دریا فرصت های شغلی و مزیت های کلانی در بخش های مختلف از جمله کشتی‌سازی، بندرداری، خدمات ترانزیتی، خدمات آموزشی، ساخت تجهیزات بندری و... ایجاد می کند.

حسن زاده خاطرنشان کرد: خیلی از کشورها به دریا به عنوان یک فرصت برای توسعه و پیشرفت نگاه می‌کنند، هرچند در کشور ما اقتصاد عمدتا مبتنی بر نفت بوده است و تا کنون هرچقدر اقتصاد خود را از نفت دور کرده ایم به دلیل وجود فشارهایی بوده که در دوره های مختلف به کشور وارد شده است.

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی اذعان داشت: دریا در خیلی از کشورها پایه توسعه و نه محور توسعه است، یعنی کل اقتصاد را می توان با استفاده از دریا شکل داد و تغییرات عظیمی در حوزه های اقتصادی، راهبردی، امنیتی، نظامی، اجتماعی و...ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه در کشور ما سعی شده است به فراخور شرایط به دریا مراجعه کنیم، افزود: متاسفانه در حال حاضر سهم مان از دریا زیاد نیست اما این امکان وجود دارد که کشور از اقتصاد نفتی فاصله بگیرد و رویکرد اقتصادی تنوع را انتخاب کنیم.

حسن زاده اظهار داشت: ما هنوز به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی ورود نکرده ایم هرچند جزو یکی از بهترین کشورها از لحاظ گردشگری و میراثی در دنیا هستیم و مشخصا در حوزه دریا، با توجه به موقعیتی که داریم یعنی وجود سواحل شمالی خلیج فارس که منحصرا در اختیار ایران است و جنوب خلیج فارس که بین شش کشور منطقه از جمله عراق، کویت، بحرین، قطر، عربستان و امارات تقسیم شده است و شمال دریای عمان که در اختیار ایران قرار دارد در حالی که جنوب این دریا در اختیار امارات و عمان است و نیز شمال کشور که از جنوب دریای خزر بهره می برد، می توانیم پیشرفت های بسیار مهمی را در حوزه حمل و نقل دریایی به دست آوریم و از این طریق شاهد رشد اقتصادی کشور باشیم.

عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: کشور ما از سه پهنه دریایی برخوردار است که این سه پهنه با توجه به کریدورهای حمل و نقلی و جمعیتی در حواشی این بنادر و پهنه های آبی جمعیت بسیار قابل توجهی را مقابل خود می بیند.

وی افزود: مزیت های جغرافیایی ایران بسیار ممتاز است اما متاسفانه طی سال های اخیر خیلی به این مزیت ها نپرداخته ایم و آنگونه که باید و شاید از آن استفاده نکرده ایم.

حسن زاده تأکید کرد: خوشبختانه حدود یک دهه است که موضوع توسعه دریاپایه یا دریامحور مورد توجه قرار گرفته و در مجامع مختلف به آن اشاره می شود، در قانون نیز رد پای دریا را می توان کم کم در طرح های پنج ساله توسعه کشور دید و سازمان های مختلفی در این زمینه ها ورود کرده اند.

حسن زاده گفت: وضعیت امروز ما هرچند خیلی مطلوب نیست اما نسبت به گذشته وضعیت بسیار خوبی داریم و در حوزه های بندری شاید بتوان گفت که از نظر ظرفیت و تنوعی در تعداد بنادر و کارکرد آن ها جزو بهترین های منطقه هستیم.

وی گفت: در حوزه دریایی شرکت ملی نفتکش جزو یکی از ناوگان های برتر دنیاست، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی در حوزه تجاری در رده رده های 19 تا 21 دنیا قرار دارد و ناوگان مسافری کشور نیز چند سالی است که با حمایت سازمان بنادر و دریانوردی از محل تسهیلات وجوه اداره شده، عملکرد مطلوبی دارد.

منبع: تین نیوز

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>