اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو

اوراق

اوراق مشارکت؛ اوراق بهادار با نام یا بی نامی است که طبق قانون و یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با قیمت اسمی معین برای زمان مشخص و به منظور تأمین قسمی از منابع مالی موردنیاز طرح های عمرانی- انتفاعی دولت یا به منظور تأمین منابع مالی برای تهیه مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی به وسیله شرکت های دولتی، خود دولت و منتشر و به سرمایه گذارانی که تصمیم دارند تا در اجرای طرح های ذکر شده مشارکت داشته باشند، از طریق عرضه عمومی واگذار می شود.

میزان سود تضمین شده در اوراق مشارکت، به صورت سود علی الحساب به دارنده این اوراق پرداخت می شود، یعنی بعد از پایان پروژه و در زمان سررسید نهایی، ناشر اوراق وظیفه دارد سود قطعی پروژه را محاسبه کند و اگر سود قطعی پروژه، بیشتر از سود علی الحساب پرداختی به افرادی که این اوراق را خریداری کردند باشد، مابه التفاوت سود را به خریداران پرداخت کند.

اوراق مشارکت به کسر، اوراقی است که به قیمت کمتر از قیمت اسمی آن توسط سرمایه گذار خریداری می شود و سود سرمایه گذار برابر خواهد بود با مابه التفاوت قیمت خریداری شده با قیمت اسمی اوراق در سررسید آن. این اوراق برای سرمایه گذاری کوتاه مدت مناسب است.

اوراق مشارکت قابل تعویض با سهام، اوراقی است که منتشرکننده آن شرکت های سهامی عام هستند و در سررسید نهایی با سهام سایر شرکت های پذیرفته شده در سازمان بورس و اوراق بهادار تعویض می شوند.

اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام، اوراقی که منتشرکننده آن شرکت های سهامی عام هستند و در سررسید نهایی یا در زمان تحقق افزایش سرمایه به سهام شرکت های موضوع طرح اوراق مشارکت، تبدیل شود.اوراق مشارکت غیر بورسی، اوراقی که صرفاً با تایید بانک مرکزی حمهوری اسلامی ایران منتشر می شود و قابل معامله در شعب بانک های عامل (بازار پولی) است.

نکات قابل تامل در خرید اوراق مشارکت

سود اعلامی اوراق مشارکت برای دوره یکساله معمولاً بین 20 تا 22 درصد است. هرچه درصد سود بیشتر باشد، خرید اوراق آن جذاب تر است.سررسید پرداخت سود یک ماهه یا سه ماهه است. هرچه دوره های پرداخت سود کوتاه تر باشد، برای سرمایه گذار از جذابیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

در بعضی موارد به دلیل کمبود نقدینگی و رقابت برای جذب منابع با بانک ها برخی از ناشران اوراق علاوه برسود اعلامی، سود 3 درصدی برای یکسال را بر روی تابلو معاملاتی تضمین می کنند.سود حاصل از اوراق مشارکت، برای سرمایه گذار معاف از پرداخت مالیات است و این جذابیت دیگری برای سرمایه گذاری در اوراق مشارکت به حساب می آید.علیرغم اینکه اوراق مشارکت بازدهی تضمین شده دارند ولی ریسکی را متوجه سرمایه گذار نمی کند.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>