اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو

بدهی

اوراق بدهی جهت تأمین مالی بودجه لازم برای پیاده سازی طرح های شرکت ها و نهادهای کشور است و به طور معمول توسط دولت منتشر و ضمانت می شود و از آن جایی که پرداخت اصل و فرع این اوراق توسط دولت تعهد می شود، جزو اوراق کم ریسک شمرده می شوند. اوراق بدهی مشخصات مشترکی از جمله تاریخ سررسید، ارزش اسمی، نرخ سود اسمی و قیمت فروش دارند.

اوراق مشارکت و صکوک دو نوع عمده از اوراق بدهی موجود در بازار محسوب می شوند. اوراق مشارکت اوراق بهاداری است که با مجوز قانونی خاص یا مجوز بانک مرکزی، برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح های عمرانی-انتفاعی یا برای تأمین مالی طرح های سودآور تولیدی، ساختمانی و خدماتی توسط دولت، شرکت های دولتی، شهرداری ها و … منتشر می شود و به سرمایه گذارانی که قصد مشارکت در اجرای این طرح ها را دارند از طریق عرضه عمومی واگذار می گردد.

صکوک نیز جزو ابزارهای مالی اسلامی است که دارای ارزش مشخصی بوده و قابل معامله هستند. این اوراق بر پایه یکی از عقود اسلامی طراحی شده و دارندگان آن به صورت مشاع مالک یک یا مجموعه ای از دارایی ها و منافع حاصل از آن ها هستند.

این اوراق یک نوع سند مالی بهادار محسوب می شوند که براساس آن شما به عنوان سرمایه گذار، سرمایه خود را در اختیار یک کسب وکار یا شرکت دولتی قرار داده و سپس در بازه های زمانی مشخص می توانید سود و اصل پول خود را دریافت کنید.

خریداران و سرمایه گذاران این نوع اوراق، هیچگونه مالکیتی در شرکت یا بنگاه صادرکننده اوراق نخواهند داشت. بنابراین معمولا اوراق قرضه برای صاحبان بنگاه ها نیز روش مطلوب تری از انتشار سهام است. چرا که در بسیاری از روش های دیگر، خریداران اوراق به نوعی در مالکیت شرکت نیز سهیم می شوند.

اوراق قرضه معمولا به سه صورت مختلف صادر می شود و شما می توانید از طریق خرید آنها، به سود تقریبا مناسبی با ریسک پایین برسید. از مهم ترین نهادهای توزیع کننده اوراق قرضه می توان به خود دولت و وزارتخانه های تابعه آن اشاره کرد.

معمولا در بودجه هر ساله کشور، مقدار توزیع اوراق قرضه و نحوه عرضه آن مشخص شده و در این خصوص اطلاع رسانی کافی صورت می گیرد. شهرداری ها و شرکت های خصوصی دو نهاد دیگری بوده که شما می توانید از طریق خریداری اوراق قرضه آنها، به سود خوبی دست پیدا کنید.

با این حال، معمولا ریسک اوراق قرضه دولتی بسیار کمتر بوده و خیال سرمایه گذاران از بابت ریسک بسیار راحت است. البته لازم به ذکر است که در حال حاضر فروش اوراق قرضه به علت برخی مسائل از جمله عدم انطباق با قوانین بانکداری اسلامی با محدودیت هایی روبرو شده است.با این حال، سرمایه گذاران می توانند برای خرید اوراق قرضه سایر کشورها اقدام کنند. در ایران به جای اوراق قرضه بیشتر بر روی اوراق مشارکت تأکید می شود.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>