اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران طی یادداشتی نوشت: امروز فرصت های طلایی برای توسعه تجارت با برخی کشورهای منطقه به ویژه عراق، عمان و افغانستان به وجود آمده است که می تواند گره شوک کاهش حجم تجارت خارجی ایران در اثر تحریم ها را قدری سست کند؛ اما باید هشیار بود که اتکای گسترده و بی حساب به این شرکای تجاری باطل السحر تحریم ها نیست.

تجارت

تجارت بین الملل یکی از ستون های اصلی نظام اقتصادی هر کشور است؛ که علاوه بر فراهم کردن زمینه استفاده بهینه از مزیت های نسبی کشور در ارزش آفرینی و تولید ثروت (از طریق صادرات) به ارتقای سطح کارایی در تأمین منابع و تعادل بخشی به ساختار منابع تحت اختیار نظام اقتصادی (از طریق واردات) کمک می‌کند. بر همین اساس مسئله رشد تجارت بین المللی و ارتقای نقش پذیری هر کشور در اقتصاد جهانی، نه تنها یکی از مؤلفه های اصلی توسعه اقتصادی، بلکه فراتر از آن یکی از شاخصه های اصلی قدرت و امنیت ملی است.

در این میان البته باید به این نکته توجه داشت که افزایش حجم تجارت بین المللی کشور و ارتقای سهم این تجارت در ساختار اقتصادی، سبب وابسته شدن وضعیت کشور به مسائل طرف های تجاری خود در فراسوی مرزها و تأثیرپذیری کشور از حوادث و ریسک های مؤثر بر طرف های تجاری، به واسطه روابط اقتصادی فی مابین می شود.

بر این اساس متخصصان و نظریه پردازان توسعه موضوع متنوع سازی (diversification) را در تجارت خارجی به عنوان اساسی ترین ابزار مدیریت ریسک این حوزه ترویج و تجویز می کنند.

متنوع سازی همانطور که بر متنوع سازی حوزه های تجارت خارجی دلالت می کند (و در ادبیات اقتصادی در قالب نفی و رد اقتصادهای تک محصولی دیده می شود)؛ مسئله متنوع سازی شرکای تجاری نیز را نیز در بر می گیرد.

یکی از مهم ترین هزینه های دوره قبلی تحریم های اقتصادی ایران، افزایش آسیب پذیری و شکنندگی اقتصاد کشور به واسطه کاهش تنوع در سبد طرف های تجارت خارجی بود. در این دوره، بر اساس آمارها، بیش از 30 درصد تجارت خارجی ایران، به صورت مستقیم با دو کشور چین و روسیه صورت می گرفت؛ و با در نظر گرفتن بخشی از تجارت فرامرزی، که به دلیل ارائه گواهی مبدأ مجدد، در آمارها نادیده گرفته می شد؛ عملاً قریب به 40 درصد تجارت خارجی ایران، در انحصار چین و روسیه بوده است.

علاوه بر مسئله تأثیرپذیری از ریسک های محیطی طرف تجاری به واسطه کاهش تنوع شرکا، در مورد مشخص چین، مقایسه سهم ایران در صادارت این کشور، یعنی حدود 1 درصد، با سهم این کشور در واردات ایران، یعنی حدود 35 درصد، نشان می دهد به لحاظ استراتژیک تجار ایرانی در برابر کژمنشی های شرکای چینی شان عملاً بی دفاع هستند؛ و برای ایجاد یک موازنه مطلوب باید به عرف بین المللی پذیرفته شده در مورد متنوع سازی و کنترل سقف سهم هر شریک تجاری به سطح 10 تا 15 درصد از سبد تجارت خارجی بازگشت.

توافق برجام، این امید را به وجود آورد که بازرگانان ایرانی بتوانند با خلق روابط جدید یا احیای روابط آسیب دیده از تحریم ها، تنوع مطلوب و مورد نیاز را به سبد تجارت خارجی کشور بازگردانند؛ رفت و آمد هیات های تجاری از کشورهای مختلف و بلوک های اقتصادی، سیاسی و جغرافیایی متنوع به اتاق بازرگانی ایران در ماه های پس از امضای برجام نیز، این امید را تقویت می کرد؛ اما، این روزها به واسطه خروج یک طرفه دولت امریکا از توافق یاد شده، این روند با اختلالات جدی مواجه است.

امروز فرصت های طلایی برای توسعه تجارت با برخی کشورهای منطقه به ویژه عراق، عمان و افغانستان به وجود آمده است؛ که می تواند گره شوک کاهش حجم تجارت خارجی ایران در اثر تحریم ها را قدری سست کند؛ اما باید هشیار بود که اتکای گسترده و بی حساب به این شرکای تجاری باطل السحر تحریم ها نیست. طبیعی است که بخش خصوصی باید از همه ظرفیت هایی که در تعامل با این کشورها وجود دارد استفاده کند. اما در عین حال، سیاست گذاران اقتصادی کشور باید مراقبت کنند که مسیر تجارت با دیگر کشورها نیز مفتوح بماند. چرا که ریسک انحصار تجارت خارجی با یکی دو کشور، در کمین اقتصاد ایران است. این ریسک، تاب آوری اقتصاد ایران را در شرایط تلاطم شرکای تجاری اصلی به شدت کاهش می دهد و هرگونه نوسان در شرایط اقتصادی- سیاسی و حتی اجتماعی کشورهای یادشده، می تواند به صورت مستقیم آرامش و رشد اقتصادی ایران را تهدید کند.

نکته اینجاست که متنوع سازی تجارت خارجی، به عنوان یک اصل دائمی مورد توجه قرار گیرد و مسایلی مانند بی اعتنایی برخی کشورها همسایه نسبت به تحریم های امریکایی، ما را از این اصل اقتصادی مهم غافل نکند.

منبع:پایگاه خبری اتاق ایران

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>