اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

واقعیت آن است که هر چند قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شود، اما اکثر ثروت آن در منابع طبیعی مانند نفت و خصوصا گاز خلاصه می شود. کمبود زمین های زراعی در کنار آب و هوای خشک باعث شده تا به یکی از بزرگ ترین واردکنندگان محصولات کشاورزی تبدیل شود.

از طرف دیگر این کشور از کمبود تخصص در زمینه های مختلف رنج می برد که این مورد را می توان پاشنه آشیل اقتصادی اکثر کشورهای عربی خصوصا حاشیه خلیج فارس دانست. همچنین امکان تولید بسیاری از کالاهای صنعتی و معدنی در آن وجود ندارد و همین موضوع باعث واردات بسیاری از کالاها و قطعات صنعتی می شود.

ضعف کشاورزی باعث شده تا بسیاری از مواد غذایی در این کشور به صورت بومی تولید نشود و نیاز به واردات آن احساس شود. حتی در جریان تحریم عربستان، بسیاری از شهروندان قطری از ترس کمبود مواد غذایی به فروشگاه ها هجوم بردند. مجموعه این استدلالات نشان می دهد که همسایه جنوبی کشور ما یک فرصت و پتانسل بی نظیر برای حضور کالاهای ایرانی است.

گذشته از این موارد آن چیزی که بیش از پیش فرصت صادرات به قطر را به ما گوشزد می کند، وجود مرزهای دریایی زیاد با ایران و قابلیت همسایگی است. استخوان خرد کرده های تجارت بهتر می دانند که نزدیکی کشورها و وجود مرز مشترک تا چه اندازه می تواند شرایط صادرات و کار بازرگانی را تسهیل کند.

مساله ای که در خصوص صادرات به بسیاری دیگر از همسایه ها از جمله صادرات به عراق نیز وجود دارد. وجود بنادر بزرگ با امکانات فراوان بوده که فعالیت بازرگانی را بسیار تسهیل کرده است. بنادر دوحه، ام السعید و زکریت از جمله بندرهای مهم این کشور برای فعالیت های اقتصادی محسوب می شوند.

علاوه بر بنادر مهم، فرودگاه های پیشرفته و به طور کل سیستم حمل ونقل مدرن باعث شده تا رفت وآمد و همچنین حمل ونقل کالا به این کشور عربی بسیار تسهیل شود. امکانات فراوان و وجود مراکز اقامتی، هتل ها و مراکز تفریحی متعدد نیز مسافرت تجار به شبه جزیره خلیج فارس را بسیار تسهیل کرده است.

قطر را می توان کشور تجار و فعالان اقتصادی دانست. گویی جزیره ای بوده که مهم ترین بازرگانان از سراسر جهان با پتانسیل های مختلف در آن جمع شده اند. همین موضوع فرصت بی نظیری را برای انجام انواع فعالیت های تجاری فراهم کرده است.

برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، تجار قطر از بازرگانان خوش سابقه و ثروتمند خلیج فارس به حساب می آیند که این موضوع در کنار وجود اشتراکات فرهنگی زیاد با مردم ایران، می تواند عامل دیگری برای تسهیل صادرات به حساب بیاید. چرا که مولفه ها و خصوصیات فرهنگی و اجتماعی نیز می توانند نقش مهمی در کارهای بازرگانی داشته باشند.

در همین راستا می توان به ایرانیان مقیم قطر اشاره کرد که می توانند نقش بسزایی در فرایند صادرات کالا داشته باشند. چرا که بسیاری از فرایندهای صادرات مانند بازاریابی صادراتی یا اطلاع از قوانین و مقررات تجاری را می توان از طریق این افراد دریافت کرد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>