اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

تجارت

پروفرما اهمیت زیادی دارد و تنظیم دقیق آن به کاهش زمان انجام معامله کمک شایانی می کند. این امر به این دلیل است که مطالب مندرج در پروفرما مبنای تکمیل چند فرم از جمله ثبت سفارش کالا در سامانه ثبتارش یا سامانه جامع تجارت ایران و گشایش اعتبار اسنادی در بانک است.

در صورتی که نکات مد نظر به صورت دقیق، صحیح و کامل پروفرما در واردات و ترخیص کالا درج نشود ممکن است در مراحل بعدی و در هنگام ترخیص کالا مشکلات متعددی برای بازرگانی یا ترخیص کار و شرکت حق العمل کار گمرک به وجود آید. در تنظیم پروفرما باید به چند نکته توجه کرد که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد. مواردی که در یک پروفرما باید گنجانده شود عبارت اند از:

مشخصات دقیق صادر کننده کالا

قطعا در هر پروفرما نام صادرکننده کالا درج می گردد این آیتم باید با ثبت دقیق اطلاعات مربوط به آدرس و تلفن و حتی شماره ثبت و تاریخ آن در کشور مبدا باشد که قرار است ترخیص کالا در گمرک آنجا انجام شود. ترخیص کار یا کارگزار گمرک معمولا در اولین مرحله از ثبت سفارش واردات کالا در سامانه ثبتارش و سامانه جامع تجارت کالا جهت دریافت کد فیدا اقدام نموده و شماره ثبت شرکت صادرکننده و تاریخ ثبت را باید در این مرحله درج نماید، بعضا مدتی تا چند روز ممکن است اخذ کد فیدای فروشنده کالا زمان ببرد.

بدون دریافت این کد به هیچ وجه ثبت سفارش وزارت بازرگانی مقدور نخواهد بود و به صبوری شرکت بازرگانی واردات و صادرات و تولیدکنندگان در این مرحله از واردات کالا نیاز است. شرکت ترخیص کالا به عنوان یک شرکت ترخیص کار دانش محور به دنبال تحقق خواست ها و نیاز شرکت های وارد کننده کالا می باشد.

مدت اعتبار پروفرما

در پروفرما فروشنده یا صادرکننده به خریدار یا وارد کننده اعلام می نماید کالای خاصی را به قیمت مشخص و شرایط معلوم به وی می فروشد؛ اما این شرایط دائمی نیست و باید مشخص شود واردکننده کالا تا چه زمانی می تواند به فروشنده جهت خرید با این شرایط مراجعه کند. به بیان دیگر باید مشخص کرد شرایط اعلام شده از سوی فروشنده تا چه زمانی معتبر است.

ممکن است بعد از گذشت مدت زمان خاصی فروشنده نتواند با قیمت قبل معامله کند. از سوی دیگر مدت اعتبار پروفرما در زمان گشایش اعتبار اسنادی و تامین و تخصیص ارز بانکی نیز مهم است؛ بنابراین بهتر است در پروفرما ذکر شود که مدت اعتبار آن تا چه زمانی است. پروفرما در واردات و ترخیص کالا، این زمان قطعا در هنگام ثبت سفارش کالا درج خواهد گردید و عدم اعتبار آن تا انجام نهایی مراحل ترخیص کالا از گمرک ممکن است در مواردی عواقبی داشته باشد.

نام کالا جهت واردات

در پروفرما باید صورت دقیق مشخصات کالا تشریح شود. نام کالا، جنس آن، رنگ، اندازه، وزن کالا، ابعاد، و سایر موارد برای توصیف دقیق کالا باید در پروفرما ذکر شود. گاهی اوقات صادرکننده کد تعرفه هشت رقمی کالا بر مبنای سیستم هماهنگ شده را نیز در پروفرما درج می نماید. درج نام کالا جهت شناسایی، طبقه بندی و عمده عملیات ارزیابی در گمرک نیز اهمیت زیادی دارد. قطعا این مورد به صورت فارسی و انگلیسی باید در سامانه ثبت سفارش کالا و سامانه جامع تجارت درج گردد و دقت در این مسئله منجر به پیش گیری از عواقب و جریمه های آتی ترخیص در هنگام ترخیص کالا خواهد بود.

مقدار کالا برای واردات

قیمت و شروط اعلام شده از سوی فروشنده معمولا تابعی از مقدار خریداری شده است؛ بنابراین باید در پروفرما مشخص شود قیمت و شریط اعلام شده برای چه مقدار کالا است. پروفرما در واردات و ترخیص کالا مقدار کالا با توجه به واحد شمارش آن کالا و تحت عناوین وزن، حجم، تعداد و یا دیگر واحد ها مشخص می شود.

این آیتم نیز با توجه به واحد آن در ثبت سفارش کالا در سامانه ثبت و هم در سامانه جامع تجارت مورد توجه است و این میزان در صورت تغییر باید مورد اصلاح قرار گیرد، بلاخص در مواردی که با استفاده از ارز بانکی واردات کالا و ترخیص کالا از گمرک صورت گرفته است باید این تغییرات با هماهنگی بانک انجام پذیرد در غیر اینصورت در هنگام اظهار حمل کالا در سامانه ثبت سفارش ترخیص کار یا حق العمل کار دچار مشکل می شود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>