اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: مسیر 60 کیلومتری خرم آباد پلدختر به عنوان بخشی از محور ترانزیتی جنوب به شمال کاملا تخریب شده و امکان بازسازی آن در کوتاه مدت وجود ندارد.

جاده ترانزیتی جنوب کامل تخریب شد

خیرالله خادمی در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت راه های تخریب شده در اثر سیلاب اظهار داشت: میزان آسیب دیدگی راه ها در استان لرستان به دلیل شدت سیلاب بسیار بالا است؛ با توجه به اینکه گستردگی بارندگی در کل استان بوده، همه راه های استان دچار خسارت شده و تخریب در بخش زیرساخت ها اعم از جاده های اصلی و روستایی به شدت گسترده است.

وی افزود: در سرتاسر محور خرم آباد به معمولان و سپس پلدختر که در حاشیه رودخانه های کشکان و سیمره قرار داشته و سال ها محور اصلی ترانزیتی جنوب به شمال کشور بود، ده ها پل ها تخریب کامل یا تقریباً کامل شده و تمام جاده اصلی ترانزیتی حدفاصل خرم آباد تا پلدختر به طول 60 کیلومتر تخریب شده و آثاری از جاده باقی نمانده است؛ همچنین سیلاب جسم جاده، پاشنه جاده و حتی شانه خاکی را تخریب کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازگشایی مسیرهای اصلی و سپس راه های فرعی آسیب دیده از سیل لرستان را در دستور کار دادیم، گفت: زیرساخت های حمل و نقلی تمام شهرستان های این استان به خصوص راه های روستایی دچار مشکل و آسیب دیدگی هستند اما بیشترین محور کار در حال حاضر در محدوده شهرستان پلدختر و احیای راه اصلی ترانزیتی این مسیر است.

خادمی ادامه داد: قرار است از طریق آزادراه خرم زال (خرم آباد - پل زال) مسیر دسترسی معمولان و پلدختر ایجاد شود در همین راستا طی دو روز گذشته ابتدا مسیر دسترسی پلدختر به این آزادراه از طریق یک جاده روستایی در این منطقه برقرار و خاکبرداری های آن انجام شد. برای معمولان نیز جاده دسترسی به آزادراه خرم زال با همکاری شرکت ساخت، پیمانکاران راهسازی، بخش خصوصی، سازمان راهداری، ادارات کل راهداری استان های معین و قرارگاه خاتم الانبیا ایجاد شده است. برای انجام آن در بخشی از مسیر انفجارهای سنگین انجام شد.

وی درباره بازسازی محور اصلی خرم آباد به پلدختر نیز تصریح کرد: در حال آماده سازی و بازگشایی موقت این محور هستیم تا راه روستاهای مجاور رودخانه کشکان بازگشایی شود؛ این فعالیت از روز چهارشنبه آغاز شد و احتمالاً طی دو سه هفته آینده ادامه می یابد. اما طراحی اصلی برای ساخت جاده دائمی نیز آغاز شده و قرار است به زودی شرکت مشاور راهسازی، نقشه برداری و طراحی، ساخت جاده اصلی ترانزیتی جنوب به شمال از سمت خوزستان به پلدختر و لرستان را آغاز کند که یک کار زمان بر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به انتقال 220 دستگاه انواع ماشین آلات سنگین و راهسازی از استان های معین به لرستان برای بازگشایی محورهای تخریب شده این استان، یادآور شد: قرار است در هفته پیش رو 50 دستگاه ماشین آلات سنگین و کامیون به منطقه آسیب دیده از سیلاب لرستان به خصوص بازگشایی راه های روستایی شهرستان های پلدختر، خرم آباد، الشتر، نورآباد و … اعزام شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دیگر امکان احیای جاده ترانزیتی سابق در این استان وجود ندارد و سیلاب جسم جاده را شسته و با خود برده و دیگر جاده ای وجود ندارد. تنها راه این است که در آینده این جاده به مرور بازسازی شود ولی در کوتاه مدت نمی توانیم این کار را بکنیم به خصوص که این جاده یکی از مهم ترین جاده های کشور در بخش ترانزیت و همچنین جاده دسترسی استان لرستان به ایلام محسوب می شود بنابراین جاده مهمی است که باید بار دیگر ساخته شود اما امکان احداث آن در کوتاه مدت وجود ندارد. چون جاده ترانزیتی، نیازمند رعایت استانداردهای مهمی است.

خادمی با بیان اینکه برآورد قبلی خسارات به زیرساخت ها 250 میلیارد تومان بود که این برآوردها بعد از بازدید مجدد به بالغ بر 500 میلیارد تومان افزایش یافت، گفت: بیشتر خسارات وارده به ابنیه سنگین مانند پل ها یا تونل ها بوده است. به نظر می رسد دو برابر همین میزان تا هزار میلیارد تومان اعتبار جدید برای احداث زیرساخت های جدید در استان سیل زده لرستان نیاز داریم.

منبع: تین نیوز

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>