اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

بندر آنتروپ

آنتورپ شهری در کشور بلژیک است و از نظر وسعت شهر و حومه پس از بروکسل دومین شهر بزرگ و از نظر واحد شهری بزرگ ترین شهر این کشور محسوب می‌شود.این شهر مرکز استان آنتورپ و همچنین پر جمعیت‌ترین شهر در ناحیه فلاندر به‌شمار می‌آید. بر اساس آخرین سر شماری، جمعیت آنتورپ در سال 2014 برابر با 510٬610 نفر بود.شهر آنتورپ در کناره راست رود اسخلدت واقع شده و از قدیم یکی از مراکز مهم فرهنگی و اقتصادی بنلوکس بوده‌است. این شهر همچنین مقر اصلی فعالیت‌های اقتصادی کشور بلژیک به‌شمار می‌آید. بندر آنتورپ یکی از بزرگ ترین بنادر در جهان به‌شمار می‌آید. این بندر دومین بندر بزرگ اروپا و یکی از مراکز مهم حمل و نقل و تجارت در این قاره محسوب می‌شود. این بندر همچنین بزرگ ترین مجموعه یکپارچه پتروشیمی اروپا را در خود جای داده‌است.

آنتورپ یکی‌از مهم‌ترین مراکز تجارت الماس در دنیاست و روزانه 200 میلیون دلار الماس به این شهر وارد یا از آن خارج می‌شود. بندر آنتورپ، به عنوان دومین بندر بزرگ اروپا، نقش عمده‌ای را در تجارت و حمل و نقل این قاره ایفا می‌کند. موقعیت لوجستیکی این بندر شرکت‌های کشتیرانی و بازرگانی متعددی را گرد هم آورده‌است. بزرگ ترین مجموعه یکپارچه پتروشیمی اروپا نیز در همین بندر قرار گرفته‌است. این مجموعه در بر گیرنده پنج پالایشگاه نفتی، بزرگ ترین دپو پتروشیمی اروپا و همچنین مرکز مهم اکثر شرکت‌های پتروشیمی بزرگ دنیا از جمله BASF است. 7 شرکت از 10 شرکت برتر پتروشیمی، در آنتورپ فعالیت می‌کنند. این تنوع و گستردگی خدمات در آنتورپ، این شهر را به یکی از پایگاه‌های مهم اقتصادی و تجاری در قاره اروپا تبدیل کرده‌است.

در حال حاضر بندر آنتورپ، با عملکردی معادل 8.5 TEU مهم‌ترین دروازه به اروپاست. حجم نقل و انتقالات کالاهای نفتی این بندر تا پایان سال 2015 نسبت به مدت مشابه سال قبل 2٫7 درصد رشد داشته‌است. همچنین میزان جابه‌جایی کانتینرها در این بندر به 4٫4 میلیون TEU افزایش یافت که رشد 2٫9 درصدی را نشان می‌دهد. به علاوه در سال 2015، حجم کلی نفت جابه‌جا شده در این بندر به 30٫42 میلیون تن رسید که با رشد 4 درصدی مواجه شده‌است.

روابط اقتصادی با ایران 

تا سال 2010 و پیش از اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، آنتورپ مهم‌ترین مقصد کشتی‌های تجاری ایران در اروپا محسوب می‌شد. با توجه به حجم بالا و فزاینده محموله‌های کانتینری و محصولات پتروشیمی ایران، این کشور پتانسیل بزرگی برای‌ بندری نظیر آنتورپ فراهم می‌کند. بعد از مذاکرات هسته‌ای و در پی رفع تحریم‌های بین‌المللی، هیئت نمایندگی از سوی این بندر، در اکتبر 2015 به ایران سفر کرد. در همین راستا مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که در آینده‌ای نزدیک خدمات کانتینری مستقیم میان خلیج فارس و اروپا را از سر خواهند گرفت.

در راستای اجرای اهداف توافق‌های برجام و همچنین با توجه به مذاکرات انجام شده با مقامات بلژیک، در 11 ژوئیه 2016 یادداشت تفاهم خواهر خواندگی بنادر شهید رجایی و آنتورپ بلژیک با حضور مدیر عامل سازمان، سفیر بلژیک در تهران، مدیران کل ذیربط وزارت امور خارجه و وزارت راه و شهرسازی، اتاق‌های بازرگانی، مقامات سایر بخش‌های دولتی و خصوصی و همچنین شرکت‌های کشتیرانی و اپراتورهای بندری دو کشور توسط مدیران بنادر مذکور در این همایش امضا گردید.

رکورد بندر آنتریپ برای شش سال متداول

شش سال رشد مداوم در توان عملیاتی بندر آنتورپ و رسیدن آن به 177.026.550 میلیون تن به دنبال موج جدیدی از سرمایه گذاری‌ها و اشتهای این بندر و تصدیق نقش آن به عنوان ارتقا دهنده بازده کانتینری در جهان، اتفاق بسیار مثبتی بود. ترافیک کانتینری رشد قدرتمند دیگری را در سال جاری میلادی برابر با 7.1 درصد را در کارنامه خود ثبت کرد و در مقایسه با 9 ماه نخست سال گذشته میلادی به 98.436.733 میلیون تن رسید. به بیانی دیگر، توان عملیاتی بر حسب TEU رشد 6.8 درصدی داشت و به 8.333.523 میلیون TEU رسید. تمامی بخش‌های کشتیرانی در مدت زمان مذکور در دو بخش واردات و صادرات نیز شاهد رشد بود و تنها استثنا در این میان صادرات به آمریکای مرکزی اعلام شد که افت ناچیزی را ثبت کرد.

توان عملیاتی برای بزرگ ترین ناحیه در کشتیرانی یعنی اروپا بالاترین رشد برابر 12.4 درصد را داشت. بازده کانتینری در آمریکای شمالی و آسیا نیز به ترتیب رشد 8.2 و 2.2 درصدی را تجربه کردند. میزان واردات از چین پس از گذشت هشت ماه از سال جاری میلادی کم و بیش پایدار بود. این درحالی است که صادرات 6.7 درصد کاهش یافت. صادرات کانتینر‌های پر به چین به علت منع واردات چین در کاغذ‌های باطله و پلاستیک‌های دورریز کاهش یافت و بر تعداد کانتینر‌های خالی صادراتی افزوده شد.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>