اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس
بندرعباس یکی از مهم ترین بنادر تجاری ایران به شمار می آید. این بندر از دیرباز محل صادرات و واردات انواع کالا بوده و هم اکنون نیز این جایگاه مهم تجاری را دارد. اکثر کشتی هایی که از کشورهای گوناگون محموله‌های شرکت های بازرگانی را حمل می کنند، به این بندر آمده و کالای خود را به گمرک بندرعباس جهت ترخیص تحویل می دهند.

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

بندرعباس دارای دو گمرک شهید رجایی و گمرک شهید باهنر می باشد. کلیه تجار و شرکت های وارداتی کالای خود را از طریق این دو گمرک وارد کرده و کار ترخیص کالا از گمرک بندر عباس را انجام می دهند.

نکاتی در خصوص ترخیص کالا از گمرک بندرعباس
ترخیص کالا از گمرک بندرعباس و امور گمرکی بندرعباس برای کالاهای فاسد شدنی در گمرکات این شهر می بایست در کم ترین زمان ممکن صورت پذیرد چرا که شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب این منطقه می‌تواند خسارات زیادی به کالا‌ها وارد نماید و هزینه ی نگهداری بالایی را برای کانتینرهای یخچالی در بر خواهد داشت. در نتیجه وجود ترخیص کار خبره و با تجربه می تواند روند تشریفات گمرکی را تسریع بخشد.

دو گمرک شهید رجایی و گمرک شهید باهنر، گمرکات فعال و تمام وقت بندر عباس می باشند که به دلیل موقعیت خاصی که دارند این بندر را به منطقه ویژه اقتصادی کشور تبدیل نموده اند. این دو گمرک زیر نظر گمرک جمهوری اسلامی ایران فعالیت هایی مانند ترانزیت، صادرات و واردات و ارزیابی کالا و بازرسی و ترخیص کالا را انجام می دهند.

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی

گمرک بندر شهید رجایی در استان هرمزگان در جنوب ایران و در 23 کیلومتری بندر عباس واقع است. این بندر با وسعت 2400 هکتار یکی از مهم ترین دروازه های صادرات و واردات کالا به خصوص کالاهای فله ای مایع و خشک، محصولات فولادی و فرآورده های خام نفتی می باشد. این بندر یکی از بزرگ ترین بنادر گمرکی و تجاری کشور می باشد به طوری که سالانه ظرفیت واردات و صادرات 70 میلیون تن کالا را دارا می باشد. گمرک بندر شهید رجایی با بیش از 80 بندر معروف و مهم جهان توسط 35 خط کانتینری در تبادل بوده و نقش مهمی را در صنعت حمل و نقل دریایی بین المللی ایفا می کند.

یکی از اصلی ترین دلایل تبدیل این بندر به مهم ترین دروازه و مبدأ صادرات و واردات کالا به ایران، موقعیت جغرافیایی و استراتژیک آن و نزدیکی به خلیج فارس و تنگه هرمز می باشد. بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده در بهار سال 1394، بیش از دو میلیون تن کالا معادل 25 درصد کل واردات کالا به کشور در بندر شهید رجایی ترخیص گردیده است. این مقدار معادل بیش از 3 میلیارد دلار یعنی 35 درصد کل واردات کشور می باشد. 

اهداف گمرک شهید رجایی بندرعباس

تسهیل روند صادرات و واردات و ارتقای تجارت، هدف اصلی گمرک بندرعباس است که برای تحقق این مهم، اهداف زیرا را دنبال می کند:

 • ارتقا شاخص های تجارت بین­ المللی
 • تسهیل روند کار، افزایش کارایی گمرک، کاهش هزینه­ ها و در نتیجه بهبود فضای کار
 • رعایت و اجرای استانداردهای تجاری در کشور
 • اعلام آمار تجارت خارجی
 • استفاده از سیستم الکترونیکی گمرکی
 • بهره ­برداری از سیستم مدیریت عملکرد
 • یکپارچه سازی نیروی انسانی جهت توسعه هدفمند منابع انسانی و سازمانی
 • ایجاد دروازه مشترک با کشورهای همسایه که منجر به افزایش تعامل و همکاری با آنها می شود
 • مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر
 • جلوگیری از ورود بی رویه ارز به داخل کشور
 • جلوگیری از ورود مواد فاسد و تقلبی
 • جلوگیری از ورود آلاینده­ های زیست­ محیطی

ترخیص کالا از گمرک شهید باهنر
گمرک بندر شهید باهنر در فاصله ی 1501 کیلومتری استان تهران واقع شده است. این بندر مجهز به 12 پست اسکله با کاربری های گوناگون و ظرفیت پذیرش 125 هزار تن صادرات و واردات کالا می باشد. مساحت انبار محوطه این بندر 27 هزار متر مربع و انبار مسقف آن 24 هزار متر مربع می باشد. این بندر از قدیمی ترین و فعال ترین بنادر کشور بوده و در گذشته میزان فعالیت سالانه آن به 8 میلیون تن هم رسیده است. این بندر سومین بندر صادراتی در زمینه حمل و نقل کالا های غیر نفتی و غیر مسافری می باشد. در سال 1394 میزان 24 میلیون تن کالا به ارزش بیش از 111 میلیون دلار به این بندر وارد و از این گمرک ترخیص شده است.

چرا ترخیص کالا از گمرک بندرعباس پرترافیک می باشد
بهتر است بدانید که بندر عباس از بزرگ ترین بنادر کشور نیز به حساب می آید که حجم بالایی از ترانزیت کالا نیز به خود اختصاص داده است این شهر حدودا 1333 کیلومتر تا تهران فاصله دارد و به دلیل موقعیت خود هر ساله میزبان میهمانان زیادی از ایران و سایر کشور های دیگر می باشد.

مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس
لازم به ذکر می باشد شرایط و ضوابط ترخیص کالا از گمرک بندرعباس تقریبا برای تمامی گمرک ها به صورت یکسان می باشد.
1- ورود اطلاعات از طریق سیستم EPL
2- پرینت اظهارنامه
3- دریافت کوتاژ و تعیین مسیر
4- ارزیابی کالا
5- اخذ مجوزهای لازم
6- کارشناس سرویس ( مجازی)
7- صندوق
8- انبارداری و 10% کرایه حمل خطوط خارجی
9- درب خروج
10- خروج کالا

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس
هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس کاملا مشابه ترخیص کالا از دیگر گمرکات کشور می باشد که به صورت کامل متناسب با نوع کالا، تعداد یا حجم کالای وارداتی می باشد که می توان بر اساس این پارامترها میزان هزینه ترخیص کالا از آن گمرک را تعیین نمود. 

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>