اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

عمر مفید لاستیک ها به عوامل مختلفی از جمله شرایط رانندگی و جاده و همچنین تاریخ انتقضای لاستیک وابسته است و نمی توان زمان دقیقی را برای آن اعلام نمود اما با وجود این نیز عواملی وجود دارد که با استفاده از آن می توان تا حدودی زمان صحیح تعویض لاستیک ها را مشخص نمود.در این مطلب قصد داریم در رابطه با عمر مفید لاستیک خودرو مباحثی را مطرح و عواملی را که در تعیین این عمر مفید نقش دارند را مشخص نماییم.

تعیین تاریخ انقضای لاستیک
یکی از مهم ترین عواملی که در عمر مفید خودرو نقش داشته و معمولا رانندگان به آن بی توجه می باشند، تاریخ انقضای لاستیک مصرفی خودرویشان می باشد. از نظر بسیاری از تولید کنندگان خودرو، تاریخ انقضای لاستیک ها حدود 5 تا 6 سال می باشد.

این بدان معنی است که از زمان تولید لاستیک و خروج آن از کارخانه فقط حدود 6 سال می توان از آن لاستیک استفاده کرد و پس از طی این مدت، خواه لاستیک در خودرو استفاده شده باشد و خواه لاستیک همچنان در انبار باشد، خاصیت اولیه خود را از دست داده و نباید به هیچ وجه از آن استفاده نمود.

برای تعیین زمان تولید لاستیک می توان از اعدادی که در روی لاستیک حک شده است استفاده نمود. معمولا روی لاستیک ها اعداد مختلفی از جمله سایز و عمق آج و غیره درج می گردد. اما عدد دیگری نیز در روی لاستیک ها درج شده است که چهار رقمی بوده و نشانگر تاریخ تولید آن می باشد.

این عدد، یک عدد چهار رقمی است که دو عدد اول آن از سمت چپ نشانگر هفته تولید و دو عدد بعدی نشانگر سال تولید لاستیک می باشد. به عنوان نمونه عدد 4313 یعنی لاستیک مربوطه در هفته 43 سال 2013 تولید شده است. با استفاده از این عدد می توان تاریخ تولید و در نتیجه عمر مفید لاستیک خودرو خود را به دست آورید.

لاستیک

                              به عنوان مثال تاریخ تولید لاستیک فوق هفته 25 سال 2011 می باشد

بسیاری از رانندگان متاسفانه به این مهم بی توجه بوده و صرفا همین که مشاهده کنند لاستیک از ظاهر موجهی برخوردار است، اقدام به خرید و استفاده از آن می نمایند. این امر گاها به قیمت جان بسیاری از افراد تمام خواهد شد و خسارات سنگینی را بر جای خواهد گذاشت.

به همین دلیل قویا توصیه می گردد قبل از خرید لاستیک نسبت به شناسایی تاریخ تولید لاستیک اهمیت قائل شده و از این امر به سادگی نگذرید. چراکه با منقضی شدن لاستیک، خاصیت کشسانی لاستیک از بین رفته و ممکن است با کوچک ترین فشاری به یک باره بترکد و باعث از کنترل خارج شدن خودرو گردد.

عمر مفید لاستیک خودرو
همانطور که اشاره شد، عمر مفید لاستیک خودرو وابسته به شرایط رانندگی و جاده ای می باشد. به همین دلیل نمی توان مشخصا به زمان یا عدد خاصی اشاره نمود. گاها نیز کیفیت لاستیک خریداری شده نیز در میزان عمر مفید لاستیک ها موثر بوده و هرچه لاستیک خریداری شده با کیفیت تر باشد، عمر مفید آن نیز بیشتر می‌باشد.

اما با استفاده از آمار و ارقام می توان دریافت که عمر مفید لاستیک خودرو به طور متوسط بین 50 هزار تا 70 هزار کیلومتر می باشد که پس از طی این مدت باید به صورت دوره ای میزان آج و سلامت لاستیک چک شود تا از صحت آن اطمینان حاصل نماییم.

لاستیک

                                                                 نشانگر حداکثر میزان سائیدگی

برای آگاهی از زمان تعویض لاستیک ها نیز می توان به طور چشمی و با اندازی گیری آج لاستیک ها عمل نمود. بسیاری از لاستیک ها برای تعیین عمر مفید لاستیک و زمان تعویض، دارای یک شاخص تعویض می باشند که در بین آج های لاستیک قرار گرفته و آخرین حد سائیدگی لاستیک را مشخص می نماید.

اگر لاستیک به حدی سائیده گردد که شاخص مربوطه با سطح لاستیک در موازات قرار بگیرد، آنگاه عمر لاستیک مربوطه به سر آمده و باید هرچه سریعتر نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>