اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

همان طور که می دانید تسمه هایی که اطراف موتور خودرو قرار دارند، اجزائی مانند کمپرسور کولر، پمپ هیدرولیک فرمان، دینام و واتر پمپ را به کار می اندازند. البته خودروهای قدیمی تر برای هر دستگاه از یک تسمه جداگانه V استفاده می کردند، در حالی که خودروهای جدیدتر از یک تسمه مارپیچی برای به راه اندازی همه آن ها استفاده می کنند.

تسمه ها با گذشت زمان کهنه و فرسوده می شوند و پاره شدن یکی از تسمه ها می تواند آسیبی جدی به موتور یا اجزاء آن وارد کند. به این ترتیب، لازم است در دوره های زمانی مشخص آن ها را چک کنید. در ادامه مطلب به چگونگی انجام این کار اشاره خواهد شد.

 • مرحله اول
  هنگام رانندگی دقت کنید آیا صدای جیغ ممتد از موتور به گوش می رسد یا نه. وجود چنین صداهایی به معنی این است که یک یا چند تسمه فرسوده یا شل شده اند.
 • مرحله دوم
  روی تسمه ها به دنبال نشانه هایی از پوسیدگی بگردید. فقط کافی است به صورت چشمی تسمه ها را وارسی کنید. تسمه ها را بین انگشتان دست فشار دهید، آن ها را بفشارید و تکان بدهید. در همین حال به دنبال ترک، ساییدگی، شکاف یا نقاط شکننده بگردید.
 • مرحله سوم
  روی تسمه ها به دنبال نقاطی بگردید که لاستیک آن نقاط صاف شده و برق می زند. این نقاط صاف و براق ممکن است باعث لیز شدن تسمه بشوند. در این صورت ممکن است تسمه داغ شده و ترک بخورد.
 • مرحله چهارم
  پولی ها را وارسی کنید. روی پولی ها به دنبال توده ذرات لاستیک و یا نقاط خورده شده روی بدنه پولی بگردید. این نقاط می توانند به تسمه گیر کرده و موجب پاره شدن آن بشوند. تراز بودن تسمه نیز بسیار مهم است. تسمه ها باید کاملاً صاف و بدون لنگی روی پولی قرار بگیرند.
 • مرحله پنجم
  کشش تسمه را چک کنید. کشش تسمه را از قسمت میانی آن چک کنید. تسمه نباید بیشتر از یک دوم اینچ (بین 1٫25 تا 2٫5 سانتیمتر) آزادی داشته باشد.

نکته ها

 • اطمینان حاصل کنید تسمه های جدیدی که جایگزین تسمه های قدیمی می کنید، دقیقاً همان طول و عرض را دارند.
 • از نظر کارشناسان، تسمه های V باید هر چهار سال یکبار و یا بعد از 58000 کیلومتر کارکرد تعویض بشوند، در حالی که تسمه های مارپیچی به گونه ای طراحی شده اند که تا 80000 کیلومتر هم کار کنند. با این حال، بهتر است در دوره های زمانی معین که بهترین حالتش ماهی یک بار است، تسمه ها را چک کنید.

هشدارها

 • اگر تسمه واترپمپ پاره شود، دمای موتور به سرعت بالا می رود. اگر تسمه دینام پاره شود، دینام دیگر به باتری برق نمی رساند و آن را شارژ نمی کند، کمپرسور کولر نیز از کار خواهد افتاد.
  اگر خودرو دارای یک تسمه مارپیچی باشد که همه اجزاء را به کار می اندازد، در صورت پاره شدن آن همه اتفاق های فوق رخ خواهند داد. به محض این که مشاهده کردید دمای موتور در حال بالا رفتن است، بلافاصله کنار بزنید و تسمه ها را چک کنید.
 • توجه داشته باشید بسیاری از تسمه های جدید که از کامپوزیت ساخته می شوند هیچ نشانه ای از پوسیدگی نشان نمی دهند تا زمانی که پاره شوند.
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>