اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

ریشه کلمه سوپاپ فرانسوی است (Soupape) به معنای دریچه. در فرهنگ معین سوپاپ چنین تعریف شده است: «پولکی که روی دهانهٔ دریچه های سر سیلندر قرار گرفته و دریچه ها را سد می کند».

انواع سوپاپ

 • سوپاپ ورودی، یا هوا، یا بنزین.
 • سوپاپ خروجی، یا دود، یا [اگزوز].

ساختمان سوپاپ
سوپاپ های متداول امروزی معمولاً از نوع سوپاپ قارچی شکل یا پایه دار می باشند. این سوپاپ ها شامل یک ساقه (که به مشابه ساقه قارچ است) و یک سه تخت و پهن (که مشابه کلاهک قارچ) می باشند.

همچنین سر سوپاپ دارای یک لبه مورب است که وجه نامیده می شود. همچنین محل قرارگیری سوپاپ که معمولاً در کف سرسیلندر و گاهی در خود سیلندر قرار دارد نیز دارای یک لبه به نام نشیمنگاه است که به سیت سوپاپ مشهور است.

در انتهای دیگر سوپاپ یعنی بر روی ساقه آن یک یا بعضاً دو فنر قوی قرار دارد که به وسیلهٔ یک نگهدارنده و دو عدد خار به انتهای سوپاپ محکم شده اند. فنر سوپاپ موجب می گردد تا وجه سوپاپ بر روی نشیمنگاه سوپاپ محکم نگهداشته شده و بدین ترتیب از هر گونه نشتی در زمان های تراکم و قدرت جلوگیری شود. زاویه رایج برای وجه و نشیمنگاه سوپاپ 45 درجه است. اما برای سوپاپ های هوا گاهی از زاویه 30 درجه نیز استفاده می‌شود.

طرز ساختن سوپاپ
سوپاپها را معمولاً در داخل قالبهای مخصوص با روش آهنگری می سازند و به وسیله عملیات حرارتی مخصوص سختی آن ها را به مقدار لازم بالا می برند تا در برابر حرارت و فشار محفظه احتراق مقاومت لازم را داشته باشد سپس به کمک فرز کاری و پرداخت شکل نهایی آن را کامل و آماده نصب می کنند.

طرز کار سوپاپ
همان گونه که ذکر شد سوپاپ ها وظیفه دارند تا در زمان های مناسب ابتدا مخلوط سوخت و هوا را وارد سیلندر سازند. پس از آن در مراحل تراکم و قدرت (احتراق سوخت) بسته بمانند و سپس در مرحله تخلیه، گازهای ناشی از احتراق را از سیلندر خارج کند. اما مکانیسم عمل سوپاپ چگونه است و این تنظیم زمانی و نیز نیروی محرکه سوپاپ ها از کجا می آید؟

زمانبندی کار سوپاپ ها
محل زمانبندی و تنظیم زمان های باز شدن یا بسته ماندن سوپاپ ها را قطعه ای به نام میل بادامک انجام می‌دهد. این میله با توجه به ساختار و شکل برجستگی های روی آن (بادامک ها) تعیین می کند که سوپاپ ها می‌بایست در چه زمانی باز شده و پس از آن بسته شوند. همچنین تعیین می کند که بسته ماندن سوپاپ ها می‌بایست تا کی ادامه پیدا کند.

همان گونه که ذکر شد حرکاتِ باز و بسته شدن سوپاپ ها می بایست با حرکات بالا و پایین رفتن پیستون در سیلندر، کاملاً هماهنگ باشد. برای تأمین کردن این هماهنگی در ساختمان موتورها، میل بادامک ها را در ارتباط ثابت و همیشگی با میل لنگ نگه می دارند.

از آنجا که میل لنگ تحت تأثیر حرکات بالا و پایین پیستون می چرخد از این رو حرکت میل بادامک به خودی خود با حرکت پیستون هماهنگ می شود. این هماهنگی باعث می شود تا در لحظه پایین آمدن در ابتدای کورس خود، به منظور مکش هوا به داخل سیلندر میل بادامک سوپاپ هوا را باز کند.

این کار تا زمانی ادامه می یابد که پیستون شروع به متراکم ساختن هوای ورودی کند در این زمان سوپاپ هوا و سوپاپ دود هر دو بسته شده اند. بسته بودن سوپاپ تا پایان مرحله قدرت ادامه پیدا می کند در این لحظه با شروع حرکت رو به بالای پیستون، سوپاپ دود هم باز شده و تا رسیدن پیستون به نقطه مرگ بالا بازمی ماند. پس از آن سیکل (دور) جدیدی آغاز می شود.

ویژگی های یک سوپاپ خوب:

 1.  یک سوپاپ خوب باید حرارت زیاد را تحمل کند و هادی خوبی برای انتقال حرارت خود به بدنه سرسیلندر باشد.
 2. حرارت زیاد نباید باعث سوختگی و ایجاد خوردگی در سوپاپ گردد.
 3.  یک سوپاپ خوب باید در مقابل ضربات مقاوم باشد.
 4. - یک سوپاپ خوب باید در مقابل سائیدگی مقاومت نماید.

علت بریدن و سوختن سوپاپ
علت بریدن سوپاپ ممکن است بر اثر فشار بیش از حد موتور یا لقی گاید (یا به اصطلاح مرسوم مکانیک های تجربی گیت) سوپاپ باشد. علت سوختن هم ممکن است بر اثر گرمای بیش از حد موتور یا ریتارد بودن دلکو باشد.

انواع سیستم سوپاپ:

 • سیستم سوپاپ ایستاده
  این روش جدیدترین روش سیستم سوپاپ بوده که تمام سوپاپ های دود و گاز به طور ایستاده در یک طرف بلوک سیلندر قرار داشته و به وسیلهٔ فرمان گرفتن میل سوپاپ کار می کند (مانند جیپ های جنگی آمریکایی). در این روش به علت کوچک شدن محفظه احتراق و فرم خاص آن پر شدن سیلندر بهتر انجام می شود و راندمان حجمی موتور به 88درصد نیز می رسد در این روش ورود گاز و خروج دود به شکل (L) است.
 • سیستم سوپاپ مختلط 
  در این روش سوپاپ گاز به طور معلق و سوپاپ دود به طور ایستاده قرار می گیرد تا عمل پر شدن سیلندر به علت نزولی جریان سوخت کنترل شود (مانند جیپ). خروج دود و گاز به صورت (F) شکل می باشد.
 • سیستم سوپاپ معلق 
  در این روش هر دو سوپاپ گاز و دود درسیلندر قرار دارد (مانند پیکان و تویوتا) و جهت خروج گاز و ورود دود در یک خط مستقیم به شکل (I) می باشد که راندمان حجمی موتور 95 درصد می باشد.
 • سیستم سوپاپ ردیفه 
  این روش که در موتورهای قدیمی به کار می رود شامل دو میل بادامک است که با یکی سوپاپ دود و با یکی سوپاپ گاز باز و بسته می شود. راندمان حجمی موتور در سیستم سوپاپ ردیفه به علت بد پر شدن سیلندر 75 درصد می باشد و خروج و ورود سوخت به شکل (T) می باشد.
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>