اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

سیم کلاچ چیست؟
سیم کلاچ سیستم کلاچ در خودرو های مختلف دنده دستی، بر اساس نحوه عملکرد به سه دسته سیمی، اهرمی و روغنی تقسیم می شود که نوع سیمی از قدمت بیشتری برخوردار بوده و جزو اولین سیستم های کلاچ محسوب می شود. در نوع کلاچ سیمی، یک سیم از پدال تا کلاچ خودرو وجود دارد که هنگامی که راننده پای خود را روی پدال کلاچ فشار می دهد، این سیم کشیده شده و موجب می شود تا کلاچ به کار بیفتد.
سیم کلاچ تقریبا شبیه به سیم ترمز و کلاچ در موتور سیکلت ها یا دوچرخه بوده و دور تا دور آن یک پوشش پلاستیکی قرار دارد. هنگامی که پای خود را روی پدال کلاچ قرار می دهید، درست همانند آنچه در ترمز دوچرخه یا کلاچ موتور سیکلت اتفاق می افتد، سیم در درون غلاف پلاستیکی خود کشیده شده و به سمت عقب حرکت می کند. این سیم به یک اهرم در بخش انتهایی کلاچ متصل بوده و کشیده شدن آن باعث می‌شود تا خودرو به حالت خلاصی وارد شده و آماده تعویض دنده گردد.

سیم کلاچ ممکن است بر اثر عوامل مختلفی، معیوب یا از رگلاژ و تنظیم خارج شود. تنظیم دوباره سیم کلاچ کار چندان سختی نبوده و خود راننده نیز می تواند با داشتن اندکی دانش در این زمینه، موفق به رگلاژ دوباره سیم کلاچ گردد. اما هنگامی که سیم کلاچ دیگر کارایی اولیه خود را از دست بدهد، نیاز است که تعویض گردد که این کار نیز کار چندان سختی نمی باشد.

سیم کلاچ

علائم خرابی سیم کلاچ
اگر سیم کلاچ دچار مشکل گردد، مستقیما روی کلاچ و نحوه تعویض دنده در خودرو، اثر گذار خواهد بود. یک سری علائم و نشانه هایی وجود دارند که با توجه به آن ها می توان فهمید که سیم کلاچ کارایی خود را از دست داده و یا از رگلاژ خارج شده است. اگر هر کدام از نشانه هایی که در ادامه ذکر می شود را در خودروی خود مشاهده نمودید، بهتر است ابتدا سیم کلاچ را به طور چشمی بازدید کرده و در صورت خرابی، آن را تعویض کنید. در غیر اینصورت با انجام تنظیم دوباره، می توانید کارایی اولیه کلاچ خود را به دست آورید.

خرابی سیم کلاچ پس از رها کردن پدال کلاچ، سیستم کلاچ همچنان درگیر است و مقداری دچار لرزش می‌شود.
کلاچ خالی شده است و دیگر کار نمی کند که می تواند ناشی از بریده شدن سیم کلاچ باشد. با فشردن پدال کلاچ، خودرو به صورت کامل خلاص نشده و دنده ها به سختی جا می روند.

کلاچ پایین تر از حد معمول عمل می کند و نیاز است که پای خود را بیش از اندازه روی پدال فشار دهید.
کلاچ بالاتر از حد معمول عمل می کند و نیاز است که آن را پس از رها کردن با نوک پا به طرف بالا بکشیم که نشانه ای از درگیر بودن کلاچ هنگام رها سازی است.

پدال کلاچ بسیار سفت شده و به سختی بالا و پایین می رود. پدال کلاچ بسیار شل شده و با کوچک ترین فشار به سمت پایین حرکت می کند.

نحوه رگلاژ کردن سیم کلاچ
بسیاری از مشکلاتی که در قسمت قبل عنوان شد، با رگلاژ کردن دوباره سیم کلاچ حل خواهد شد. اگر هیچ آشنایی فنی با خودرو ندارید، پیشنهاد می کنیم این کار را به یک متخصص سپرده و از رگلاژ کلاچ بدون آگاهی بپرهیزید. اما اگر آشنایی کمی با مسائل فنی خودرو دارید و تا حدودی می توانید از پس تعمیرات ساده خودرو برآیید، می توانید با کمی دقت، خودتان سیم کلاچ خودرو را رگلاژ نمایید.

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که بدانید همه این مشکلات به طور قطع مربوط به سیم کلاچ خودرو نمی‌شوند و در برخی موارد ممکن است مشکل مربوط به بخش های دیگری از سیستم کلاچ باشد. خرابی صفحه کلاچ، دیسک کلاچ و یا بلبرینگ کلاچ، ممکن است نشانه هایی همانند برخی از نشانه های ذکر شده در بالا را داشته باشند که با معاینه قسمت های مختلف کلاچ می توان به آن پی برد.

زمان تعویض سیم کلاچ
همانطور که اشاره شد، بسیاری از مشکلاتی که در بالا معرفی گردید، از طریق رگلاژ دوباره سیم کلاچ، رفع خواهند شد. اما در برخی موارد دیگر زمان آن رسیده است که این قطعه را در خودرو تعویض کنید. برای آگاهی از زمان تعویض سیم کلاچ خودروی خود، بهتر است ابتدا آن را از نظر چشمی بازدید کنید و در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

  • سیم کلاچ رشته رشته شده است و به سختی درون روکش پلاستیکی خود قادر به حرکت است.
  • روکش پلاستیکی سیم قطعه قطعه شده است و سیم توانایی جابه جایی راحت را درون آن ندارد.
  • سیم در برخی نقاط دچار بریدگی شده و رشته های از هم گسیخته شده است.
  • سیم دچار تابیدگی شده و نمی تواند به خوبی درون غلاف خود حرکت کند.
  • سیم بسیار خشک شده است و نمی تواند درون غلاف خود حرکت کند.
  • توجه داشته باشید که در صورت بروز دو مشکل آخر در سیم، می توانید بدون نیاز به تعویض آن را رفع کنید. اگر سیم کلاچ دچار تابیدگی شده است، آن را باز کرده و به صورت صحیح دوباره متصل نمایید. همچنین اگر سیم خشک شده و نمی تواند به سادگی درون غلاف حرکت کند، با مقداری روغن یا گریس، به سیم حالت لغزندگی بدهید تا بتواند آزادانه در پوشش پلاستیکی خود حرکت نماید.
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>