اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

انواع حالاتی که شما برای ثبت شرکت در آلمان می توانید اقدام کنید عبارت اند از:

 •  ثبت شرکت مستقل
  تمامی کسانی که می خواهند یک شرکت مستقل در المان یه ثبت برسانند باید به این نکته توجه داشته باشند که این شرکت هیچ گونه وابستگی به شرکت اصلی داخلی نداشته و تماما قوانین کشور آلمان در مورد آن اعمال خواهد شد.ولی راهی هم برای این گونه شرکت ها وجود دارد و آنهم این است که در میزان سهام و افراد سهامدار کشور آلمان هیچ دخالتی ندارد و در فعالیت های آن به دلیل خارجی بودن این اشخاص محدودیتی قائل نشده و شما می توانید از لحاظ تجاری و نه حقوقی به ثیت شرکت در آلمان اقدام کنید.
 • ثبت شعبه مستقل
  اگر شما مایل به ثبت شرکت در آلمان نیستید و فقط خواستار داشتن شعبه در آنجا می باشید باید بدانید که از دیدگاه قانونی تأسیس یک شرکت ایرانی وابسطه به همان شرکت ایرانی خواهد بود و قانون آلمان به دلیل اعمال تفکیک بین حوزه فعالیتی و ساختاری شعب مستقل و وابسطه به شما امکان ثبت شعبه با به عنوان اشخاص حقوقی را نمی دهد.
 •  ثبت شعب وابسته
  ثبت یک شعبه وابسطه در آلمان از لحاظ حقوقی دقیقا مانند شعب داخل ایران می باشد و تنها تفاوت آن موقعیت مکانی و جغرافیایی آن است و زمانی که قراردادی با این شعبه بسته می شود عملا خود شرکت اصلی در ایران است که این قرارداد را بسته و شعبه آن ذینفع نخواهد بود که تفاوت اصلی شعب وابسطه از مستقل است؛ پس تا زمانی که کارخانه، دفتر و سایر اماکن متعلق به یک شرکت ایرانی باشند یک شعیه وابسته قلمداد می شود.
 • ثبت دفاتر نمایندگی
  در این مدل از ثبت شرکت باید با یک فرد آلمانی ارتباط برقرار کند تا ان شخص به نمایندگی از شرکت ایرانی به بازار آلمان شناسانده شود.دفاتر نمایندگی همان طور که از نام آن نیز بر می آید از اختیارات محدودتری نسبت به شعب دارد و فقط در حوزه های تبلیغات، کسب اطلاعات و یا تحقیقات است و بیشتر به تبلیغ در زمینه های فعالیتی شرکت ایرانی و همچنین رابط تجار و شرکت های هدف با شرکت ایرانی است.

قوانین تأسیس شعبه در کشور آلمان

 •  برای ثبت و راه اندازی یک شعبه در آلمان نیازی به تامین و یا سپردن سرمایه به آن کشور نیست.
 •  ثبت شعبه در آلمان تحت حاکمیت قوانین و مقررات کشور آلمان است.
 •  فقط شرکت های تجاری اجازه ثیت شعبه مستقل در کشور آلمان را دارند و در غیر این صورت فقط تأسیس یک شرکت وابسطه امکان پذیر است.
 •  شعب مستفل باید هم نام با شرکت های وادر خود باشند و همچنین برای نام می توان عبارت شعبه را نیز با این نام افزود.

توجه 1: ثبت شرکت در آلمان (یا شعبه) باید توسط دادگاه دارای صلاحیت در آلمان انجام گیرد و همچنین می بایست موجودیت شرکت شما در اداره بازرگانی کشور آلمان ثبت شود.
توجه 2: برای ثبت شعبه مستقل در کشور آلمان، ارائه این مدارک الزامی است:

 1. آدرس مکانی و حوزه فعالیت شعبه مورد نظر.
 2. شماره ثبت شرکت ایرانی مورد نظر در اداره کل ثبت شرکت ها (در استان تهران و یا شهرستان ها).
 3. مشخص نمودن نوع شرکت خود (سهامی، با مسئولیت محدود، ...).
 4. نام مدیر شعبه شرکت در کشور آلمان.

توجه 3: اگر شرکت شما از نوع سهامی است ملزوم به ارائه اساسنامه شرکتتان به زبان آلمانی نیز میباشید.
توجه 4: ثبت شعبه وابسطه مانند شعبه مستقل نبوده و نیازی به تایید دادگاه نمی باشد ولی باید شروع فعالیت خود را به اداره بازرگانی کشور آلمان اعلام کند.

شعبه و مالیات
تمامی شرکت های ایرانی در آلمان موظف بر پرداخت مالیات به کشور آلمان می باشند ولی طبق موافقت نامه ای که بین کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان منعقد گردید و هنوز هم به قوت خود باقی است این است که برای جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف، درآمد شرکت یا شعب آن نمی تواند مشمول مالیات هر دو کشور باشد و شعبه ای که در کشور آلمان قرار دارد فقط به کشور آلمان مالیات پرداخت می کند و از پرداخت مالیات به گشور ایران معاف است و بلعکس!

سود شرکت های سرمایه ای (یعنی اشخاص حقوقی) مشمول مالیات بر کشور ها بوده و اگر درآمد شرکت های غیر سرمایه ای یا اشخاص حقیقی باشند مشمول قانون مالیات بر درآمد کشور آلمان خواهند بود.

 مالیات بر اشخاص حقوقی
طبق قانون جمهوری فدرال آلمان شرکت های سهامی و شرکت های سهامی با مسئولیت محدود جزو اشخاصی حقوقی دسته بندی شده و باید مالیات خود را طبق قانون شرکت ها پرداخت نمایند و نرخ کنونی مالیات شرکت ها معمولا %25 از سود حاصله می باشد.

مالیات بر اشخاص حقیقی
چنانچه شما شخصی حقوقی نباشید و درآمد شعبه شما مشمول مالیات بر درآمد است بنابر این این درآمد در اصل درآمد شخص حقیقی است و متعلق به شعبه محسوب نمی شود که در این صورت نرخ مالیات بر درآمد شما از %15 تا %42 (طبق قانون سال 2005) از سود شما محاسبه می شود.

سایر مالیات ها
علاوه بر مالیات های یاد شده مالیات های دیگری ازجمله مالیات حق کسب و مالیات همبستگی نیز از شما دریافت می شود که تقریبا مالیات حق کسب %12 بوده و مالیات همبستگی که پس از اتحاد دو آلمان شرقی و غربی وضع شد بسیار کمتر از مالیات های دیگر است.

البته نرخ مالیات مصرف برای شعب %16 درصد می باشد که برای خوراکی ها(به استثنای نوشیدنی ها) 7% محاسبه می شود (پرداخت کننده در این خصوص یک فروشنده است! و مبلغ مالیات را بر کالا اضافه می‌کند.)

اتباع ایرانی در آلمان
اگر شما به عنوان مدیر شعبه از اتباع ایرانی ساکن در آلمان باشید و بخواهید ثبت شرکت در آلمان را انجام دهید، باید برای شعبه خود پروانه کار را نیز داشته باشید ولی اگر ساکن ایران هستید و فقط برای مذاکرات و معامله به آلمان سفر می کنید فقط داشتن اجازه ورود (ویزا یا همان روادید) کافی است.

انواع شرکت در آلمان
انواع فرم های حقوقی شرکت درآلمان شامل سه دسته ی عمده می شوند:

الف) شرکت های سهامی:
عبارتند از نهاد های حقوقی که در آن دارنده حقوق و تعهدات خود شرکت می باشد وشرکت به عنوان شخص حقوقی دارای دارایی است، طرف قرارداد است و متعهد به پرداخت مالیات می باشد و مسئولیتش محدود به دارایی و سرمایه سهام آن است و دارای روند حسابرسی گسترده تر نسبت به فرم های حقوقی دیگر می باشد.

این نوع شرکت ها با هر تعداد سهامدار قابل تأسیس می باشند و سرمایه آن ها می تواند نقدی یا غیر نقدی باشد و نحوه توزیع سهم و تعداد سهامداران باید در اساسنامه شرکت قید شودومورد تایید دفتر اسناد رسمی قرارگیرد.

مسئولیت محدود شرکت از زمان ثبت نام تجاری شرکت رسما موثر واقع می شود و فرم درخواست ثبت نام تجاری توسط مدیر عامل شرکت یا وکیل وی در حضور دفتر دار رسمی که خود حقوقدان است، امضا می شود و توسط وی تایید و به صورت فرم الکترونیکی ثبت تجاری می شود.

انواع این دسته از شرکت ها عبارتند از:

 • شرکت با مسئولیت محدود (GMBH).
 1. حداقل سرمایه مورد نیاز 25000 یورو می باشد.
 2. هنگام ثبت این نوع از شرکت ابتدا 12500 یورو یعنی نیمی از سرمایه اصلی، از متقاضی ثبت شرکت اخذ می شود.
 • شرکت با مسئولیت محدود کارآفرینی (MINI- GMBH).
 1. حداقل سرمایه مورد نیاز 1 یورو می باشد.
 •  شرکت سهامی(AG).
 1. حداقل سرمایه مورد نیاز 50000 یورو می باشد.
 •  مشارکت محدود با سهام(KGAA).
 1. حداقل سرمایه مورد نیاز 50000 یورو می باشد.

ب) شرکت های تضامنی و مشارکت:
ویژگی مهم مشارکت، تعهد شخصی شرکا در قبال کار خود می باشد و حداقل باید دو شریک برای تشکیل این نوع شرکت وجود داشته باشد و انواع مختلف این دسته از شرکت ها عبارتند از:

 1. مشارکت قانون مدنی(GBR).
 2. مشارکت تجاری عمومی(OHG).
 3. مشارکت محدود(KG).
 4. شرکت با مسئولیت و مشارکت محدود (GMBH & CO. KG).

تفاوت اصلی این شرکت ها درمیزان مسئولیت شرکا و میزان تعهدات مورد نیاز برای مشارکت است و در واقع مشارکت شکلی از شراکت است که به طور خاص به منظورانجام همکاری های دو یا چند جانبه برای فعالیت های آزاد حرفه ای طراحی شده است.

بر خلاف شرکت های سهامی مشارکت نهاد حقوقی مستقلی نیست بلکه تشکلی از صاحبان حرفه و کسب و کار است که در آن هر کدام از شرکا مسئول بدهی ها و دیون شرکت حتی از دارایی های شخصی خود می باشند و حداقل سرمایه مورد نیاز نمی باشد.

ایجاد مشارکت می تواند در چندین گام ساده انجام گردد وحداقل دو شریک مورد نیاز است و حداقل سرمایه با افزایش تعداد شرکا افزایش نمی یابد و مدیریت شرکت تنها مختص شرکای شرکت است.برای ثبت تجاری شرکت نیز فرم درخواست ثبت باید توسط تمامی شرکا امضا و توسط دفتر دار رسمی آلمانی به صورت فرم الکترونیکی معتبر بایگانی گردد.

ج) شعبه و نمایندگی:
هر شرکت خارجی که در خارج از آلمان دارای دفتر مرکزی و کسب و کار ثبت شده باشد، می تواند شعبه ای در داخل آلمان داشته باشد. در آلمان دو نوع شعبه وجود دارد که تفاوت آنها اساسا از میزان درجه استقلال آنها نسبت به دفتر مرکزیشان در خارج از آلمان نشأت می گیرد:

 •  شعبه مستقل (SELBSTÄNDIGE ZWEIGNIEDERLASSUNG).
 •  شعبه وابسته (UNSELBSTÄNDIGE ZWEIGNIEDERLASSUNG).

شعبه نسبت به دفترمرکزی خصیت مستقلی ندارد و از نظر حقوقی بخشی از دفتر مرکزی است و مشمول قوانین کشوری می شود که شعبه اصلی در آن جا است و نیاز به حداقل سرمایه ندارد. دفتر مرکزی مسئول تمامی دعاوی و یا تعهدات و بدهی هایی است که در آلمان به وجود می آید.

بر اساس توافقنامه مالیات دوگانه یک شعبه چنانچه به عنوان یک نهاد دائمی در آلمان مستقر شود، مشمول پرداخت مالیات دوگانه می باشد (این مساله به وضعیت اقامتی شخص مدیرعامل بستگی دارد، در این حالت معمولا مدیرعامل با اقامتی غیر از آلمان فعالیت می کند).

شعبه مستقل از لحاظ حقوقی به عنوان یک نهاد دائمی در نظر گرفته می شود درحالی که شعبه وابسته تنها بر اساس شرایط خاصی به عنوان نهاد دائمی به حساب می آید.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک ساماندهی گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>