اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

 این کشور از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از مغرب با دریای خزر و از طریق دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه می باشد. نام کشور ترکمنستان از دو بخش «ترکمن» و «ستان» تشکیل شده که به معنای سرزمین ترکمن ها می باشد.

بیشتر مردم این کشور از قوم ترکمن هستند و به زبان ترکمنی شاخه ای از زبان های ترکی تبار صحبت می کنند. 80 درصد مساحت ترکمنستان را بیابان قره قوم تشکیل می دهد و در این بیابان در هر جا که آب وجود داشته باشد، روستاها و شهرهای بزرگ و پرجمعیتی به وجود آمده است و دارای آب و هوای خشک است ولی ناحیه رشته کوه کپه داغ در جنوب کشور و نزدیکی مرز ایران، آب و هوای مناسبی دارد و شهرهای عشق آباد و مرو و سایر شهرهای مهم کشور ترکمنستان در این ناحیه هستند.

این کشور دارای منابع بزرگ گاز می باشد که آن را به کشورهای مختلف از جمله ایران صادر می کند. کشور ترکمنستان یکی از همسایه های شمالی ایران محسوب می شود که فرهنگ غنی و به خاطر مکان های باستانی و معماری های خود شهرت خاصی دارد و این کشور مناطق دیدنی بی شماری دارد که برخی از آنها آن گونه که باید و شاید شناخته نشده اند.

برخی از شهرهای مهم کشور ترکمنستان به شرح زیر می باشد:

شهر عشق آباد در کشور ترکمنستان
شهر عشق آباد، یکی از مهم ترین شهرهای مهم کشور ترکمنستان می باشد که مرکز استان آخال، پایتخت کشور ترکمنستان و بزرگ ترین شهر این کشور است. این شهر بین بیابان قره قوم و کوه های کپه داغ و در نزدیکی مرز این کشور با ایران واقع شده است.

این شهر میزبان یکی از بزرگ ترین مساجد آسیای میانه به نام «مسجد کیپچاک» است که با نام «مسجد ترکمن باشی روحی» شناخته می شود. مسجد کیپچاک باعث ایجاد برخی مشاجرات بین ترکمن ها شده است زیرا در آن در کنار عبارات قرآنی در این مسجد، عباراتی از کتاب روح نامه نیز قرار داده شده است. روح نامه کتابی می باشد که توسط رئیس جمهور سابق ترکمنستان، صفرمراد نیازف (که معروف به ترکمن باشی است) تألیف شده است. این کتاب در کشور ترکمنستان چنان تقدسی دارد که مردم عبارات آن را همانند عبارات قرآنی بر مساجد حک می کنند.

شهر داش اُغوز در کشور ترکمنستان
یکی از شهرهای مهم کشور ترکمنستان در استان داشوگوز ترکمنستان در شمال این کشور می باشد و این شهر زمانی مورد توجه گردشگران و جهانیان قرار گرفت که شهاب سنگی 7 کیلومتری در آن سقوط کرد. این منطقه قلمروی باستانی بوده و میزبان پایتخت امپراتوری خوارزم، یکی از بزرگ ترین امپراتوری های آسیای مرکزی، یعنی شهر گرگانج (Keneurgench) بوده است. سال ها این منطقه هم اکنون مورد توجه علاقه مندان به تاریخ و معماری های باستانی قرار گرفته است و یکی از جاذبه های گردشگری ترکمنستان محسوب می شود.

شهر ماری در کشور ترکمنستان
شهر ماری یکی از مهم ترین شهرهای کشور ترکمنستان می باشد که از بزرگ ترین شهرهای ترکمنستان است و در قلب بیابان قره قوم (Kara Kum) واقع شده است. این بیابان به معنای شن سیاه، یکی از بزرگ ترین کویرهای شنی جهان است که حدود 70 درصد از مساحت کشور ترکمنستان را پوشانده است و نواحی غربی، مرکزی و شمالی ترکمنستان را در برگرفته و ادامه آن به قزاقستان نیز کشیده شده است. فرش و قالی کشور ترکمنستان و لباس ملی این کشور، از جمله جاذبه های این شهر بیابانی به حساب می آیند.

شهر مرو در کشور ترکمنستان
شهر مرو نیز یکی از شهرهای مهم کشور ترکمنستان می باشد که در جاده ابریشم واقع شده است و در قرن دوازدهم این شهر بزرگ ترین شهر جهان بوده است و دین هندو نیز برای اولین بار از این شهر و در کوه مرو (Mount Meru) برخاسته است..

شهر کهنه گرگانج در کشور ترکمنستان
شهر کهنه گرگانج (کهنه اورگنج یا کهنه اورنگ) یکی از شهرهای مهم ترکمنستان می باشد که در شمال شرقی ترکمنستان واقع شده است. این شهر در زمان پادشاهی سلطان محمد خوارزمشاه، مرکز سرزمین خوارزم و پایتخت خوارزمشاهیان بوده است و به همین دلیل نیز بناها و معماری های تاریخی باشکوهی در خود داشته و یکی از شهرهای مورد علاقه گردشگران دوستدار تاریخ می باشد اما این شهر حادثه های تاریخی بسیاری را به خود دیده است که مهم ترین آن ها حمله خونین چنگیز خان مغول به این شهر است. این حمله به عنوان یکی از خونین ترین قتل عام های تاریخ بشریت یاد می شود زیرا در آن زمان مغول ها به گرگانج حمله کرده و آن را با خاک یکسان کردند.

شهر سرخس در کشور ترکمنستان
شهر سرخس نیز یکی دیگر از شهرهای استان آخال ترکمنستان می باشد که گردشگران علاقه مند دیدن آن را از دست نمی دهند. این یکی از مهم ترین شهرهای موجود در جاده ابریشم محسوب می شود که در حال حاضر محل دفن شیخ احمد آل خدی است.

شهر سردار در کشور ترکمنستان
شهر سردار یکی از شهرهای مهم کشور ترکمنستان می باشد که در استان بلخان واقع شده است و نام این شهر پیش از این، قزل رُباط (قیزیل آروات) بود و به معنی "کاروان سرای سرخ" می باشد که به رباط فراوه اشاره دارد. منطقه قدیمی ایرانی فراوه در پیرامون شهر سردار می باشد و زیستگاه قوم ایرانی داها بود.

شهر بلخان آباد در کشور ترکمنستان
شهر بلخان آباد یکی از مهم ترین شهرهای کشور ترکمنستان می باشد که مرکز استان بلخان است و بزرگ ترین مرکز تولید و پالایش نفت و گاز ترکمنستان به شمار می آید و بیشتر چاه های نفت و گاز در این استان آن قرار دارد. نام پیشین این شهر نبیت داغ (به معنی «کوه نفت») بود. شهر بلخان آباد 400 کیلومتر با شهر عشق آباد و 130 کیلومتر با بندر ترکمن فاصله دارد.

شهر بایرامعلی در کشور ترکمنستان
شهر بایرامعلی، شهری در استان ماری کشور ترکمنستان و مرکز شهرستان بایرامعلی است که در 27 کیلومتری شرق شهر ماری، مرکز استان ماری، و در جوار ویرانه های شهر باستانی مرو قرار گرفته است. این شهر در واحه خشکی در مرغاب واقع شده است.این شهر آب و هوایی همچون اسپا داشته و بسیاری از گردشگران برای درمان بیماری کلیه حاد بدین شهر سفر می کنند.

شهر ترکمن باشی در کشور ترکمنستان
شهر ترکمن باشی یکی از شهرهای مهم کشور ترکمنستان می باشد که در گذشته کِراسنُوُدسک (به معنی آب قرمز، معادل نام محلی آن قزل سو) نامیده می شد، شهری در ساحل شرقی دریای خزر در استان بلخان در ترکمنستان است.

مردم این شهر بیشتر از قومیت روس و آذربایجانی هستند. شهر ترکمن باشی به عنوان تنها بندر ترکمنستان و ایستگاه نهایی راه آهن ماوراء خزر اهمیت تجاری زیادی دارد. بزرگ ترین پالایشگاه ترکمنستان در این شهر قرار دارد و خط کشتیرانی بندر ترکمن باشی با باکو در ارتباط می باشد.

شهر ترکمن آباد در کشور ترکمنستان
شهر ترکمن آباد یا چهارجوی، یکی از مهم ترین شهرهای کشور ترکمنستان می باشد که مرکز استان لب آب است و این شهر مان آمُل، شهر کهن ایرانی در آسیای میانه است. این شهر در سده های میانه به نام آمویه و امو معروف بود و بعداً در زمان تیموریان چهارجوی نام گرفت.

دولت کشور ترکمنستان به تازگی نام چهارجوی را به ترکمن آباد تغییر داده است. شهر ترکمن آباد در کرانه باختری رودخانه آمودریا قرار دارد و چهارراه های ترکمنستان و مرکز اتصال خطوط ریل و بندرگاه رودخانه ای مهم بین جمهوری ازبکستان و ترکمنستان می باشد. در این شهر آب های جاری فراوان برای باغ داری و کشاورزی وجود دارد.

شهر آبادان اترپ در کشور ترکمنستان
یکی از شهرهای ترکمنستان با جمعیت 50٬000 نفر است که در عشق آباد واقع شده است.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>