اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

اصطلاح گیرپاژ موتور یا به اصطلاح عامیانه سوختن موتور به قفل کردن قطعات موتور در یک دیگر به دلیل بالا رفتن گرمای موتور می باشد. برای جلوگیری از انبساط پیستون باید سیلندر گرمای حاصل از احتراق را به سرعت عبور داده و خنک شود اگر بنا به هر دلیلی سیلندر خنک نشود دمای بالای سیلندر باعث انبساط شدید پیستون می شود که باعث می شود پیستون در داخل سیلندر گیرپاژ کند و پیستون از حرکت بایستد این مساله بسته به دلیل آن می تواند باعث وارد شدن آسیب های جدی به پیستون, شاتون, میل لنگ و سیلندر شود.

در بدترین حالت که به دلیل بپایین آمدن سطح روغن در کارتل یا شل شدن روغن به دلی دیر تعویض کردن آن اتفاق می افتد پیستون به دلیل خشک کار کردن به شدت داغ کرده و شاتون در داخل رینگ پیستون گیر کرده و به دلیل فشاری که به شاتون وارد می شود شاتون کج شدن و به شدت به سیلندر برخورد کرده و باعث تاب برداشتن و ترک برداشتن سیلندر می شود و در این حالت سیلندر, شاتون, رینگ ,میل لنگ و یاتاقان ها همگی تعویض باید گردند این مساله زمانی است که موتور در سرعت بالا باشد و شاتون به میزان زیاد کج شود اگر موتور در سرعت و دور پایین باشد در این حالت پیستون لحظه ای گیر می کند شاتون به میزان جزئی کج می‌شود در این حالت موتور از حرکت نمی ایستد ولی به دلیل کج شدن شاتون پیستون در حین حرکت مدام به سیلندر برخورد می کند و این مساله هم توام با تولید صدای شدید هم توام با افت شدید توان موتور می‌باشد که به این حالت اصطلاحا شاتون زدن موتور میگویند در این حات پیستون‌ها و شاتون‌ها بیای تعویض گردند و لب دیگر به باز کردن میل لنگ و تراشکاری ان نیست ولی سیلندر باید به تراشکاری برود.

معمولا پیستون ها سوپاپ ها یاتاقان ها به مرور زمان فرسوده و احتیاح به تعویض پیدا می کنند اما شاتون اگر از موتور درست محافظت شود هیچ وقت به تعویض احتیاج پیدا نمی کند برای جلوگیری از قفل شدن موتورتان همیشه باید از روغن های استاندارد استفاده کرد که روغن مناسب برای موتور های چهار زمانه باید استفاده کنید روغن 2050 می باشد و در موقع خرید ان نیز باید تاریخ تولید ان را نیز باید چک کنید چون موندن بیش از حد روغن باعث کم شدن چسبندگی ان می شود همچنین هر روز صبح قبل از حرکت باید سطح روغن داخل کارتر را به وسیله گژ اندازه گیری سطح روغن چک کنید.

در مورد خودرو و موتور سیکلت هایی که داری رادیاتور اب می باشند باید مرتب اب ان را چک کنید تا موتور بی‌‌‌‌آب داغ نکند. اگر این نکات را رعایت کنید می‌توانید از گیرپاژ موتور وسیله نقلیه جلوگیری کرده البته سالم نگه داشت موتور فقط مشروط به کمبود آب و روغن نمی شود دلایل دیگری هم دارد.

نظر شما
:
سلام ببخشید خودرو ما مشکل واشر سر سیلندر داشته ولی امروز موقع استارت یک عکس العمل کم نشان میدهد و روشن نمیشود آیا این نشانه قفل کردن موتور ماشینه؟
روح الله:
سلام.من در حال حرکت بودم ک یهو موتورم مثل اینکه ترمز بگیری وایستاد ولی خاموش نشد خودم خاموشش کردم.بعد ۵دقه روشن کردم ولی عجیب داغ شده بود.این بخاطره چیه؟؟چون تاحالا اینجوری نشده
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>