اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

دلایل خرابی سیستم ترمز خودرو

نا مرغوب بودن لنت های ترمز
فروش خودرو، در صورت پایین بودن کیفیت لنت های ترمز یک یا ترکیبی از موارد زیر اتفاق خواهد افتاد: - در لحظه ترمز گیری صدای سوت یا خِرخِر از چرخ ها شنیده خواهد شد. - قدرت ترمز گیری کمتر از حالت عادی خواهد بود.

نا مرغوب بودن روغن ترمز
نیروی ترمز از طریق روغن ترمز به لنت ها منتقل می شود، روغن ترمز به دو شکل زیر می تواند باعث ضعیف شدن نیروی ترمز گیری شود: - روغن ترمزی که توسط کارخانه سازنده پیشنهاد شده استفاده نشود (در کلیه خودروها یا روغن ترمز آبی استفاده می شود و یا زرد). - روغن ترمز در اثر کارکرد زیاد، و خصوصا داغ شدنِ بیش از حد (در اثر ترمز گیری شدید و مداوم در سرازیری ها) رطوبت جذب کرده و دیگر کارایی لازم را ندارد.

کمپانی های خودور سازی تعویض روغن ترمز را هر 40 هزار کیلومتر یکبار توصیه می کنند.

وقتی لنت های ترمز و روغن ترمز بیش از حد داغ شوند، کارایی ترمز به مراتب کاهش می یابد، به همین دلیل است که رانندگان با تجربه در سرازیری ها از دنده سنگین استفاده می کنند تا مجبور به استفاده مکرر از ترمز نشوند.

به همین منظور، در خودروهای اتوماتیک نیز نرم افزار گیربکس اتوماتیک طوری طراحی شده که وقتی راننده پدال گاز را فشار ندهد، دنده افزایش نمی یابد.

خراب شدن بوستر ترمز
بوستر ترمز در واقع نوعی نیروی کمکی برای ترمزگیری راننده ایجاد می کند و خرابی آن شامل نشت هوا از طریق شیلنک خلاء، و یا سوراخ شدن دیافراگم داخلی، و یا نشت هوا از پِرس دور بوستر اتفاق می افتد، که در همه این موارد نیروی کمکی برای ترمز گیری کمتر می شود و یا وجود نخواهد داشت. در این حالت ها اصطلاحا ترمز چوب می شود. یعنی با وجود روشن بودن موتور خودرو، پدال ترمز زیر پا سفت است و به‌سختی فشرده می‌شود.

روش تست بوستر ترمز: در حالتی که موتور خودرو خاموش است، پا را روی پدال ترمز فشار می دهیم و
بعد استارت می زنیم، در صورتی که بوستر سالم باشد، باید پدال 2 یا 3 سانتی متر پایین برود.

خرابی پمپ ترمز - هوا گرفتن سیستم ترمز
اگر قطعات لاستیکیِ داخل پمپ ترمز خراب شوند، در هدایت روغن ترمز اختلال ایجاد می شود و اصطلاحا فشار روغن از کنار قطعات فرار می کند. در این مواقع، هنگام ترمز گیری پدال ترمز پایین تر از حالت عادی می‌‌رود و گیرایی ترمز ضعیف است، و یا اصلا گیرایی ندارد.

اگر به هر دلیلی سطح روغن ترمز در مخزن آن از مقدار خاصی کمتر شود، به جای روغن ترمز، هوا وارد سیستم ترمز می شود و متعاقبا گیرایی ترمز ضعیف خواهد شد.

نشت روغن از سیلندر ترمز
در صورتی که روغن ترمز از سیلندرهای ترمز نشت کند، پس از باز کردن چرخ ها به راحتی قابل مشاهده خواهد بود که این ایراد به 3 صورت زیر نیروی ترمز را ضعیف می کند:

در صورت ادامه دار بودن نشتی، سطح روغن ترمز در مخزن آن کم می شود و پس از پایین آمدن سطح آن از مقدار خاصی، به جای روغن ترمز، هوا وارد سیستم ترمز می شود و متعاقبا گیرایی ترمز ضعیف خواهد شد. بخشی از روغن ترمز از سیلندرها فرار می کند و در نتیجه نیروی حداکثری ترمز، به سیلندرها و در نهایت لنت‌ها وارد نخواهد شد.

اگر سطح لنت ها و دیسک ترمز به روغن ترمز نشت شده آغشته شود، اصطکاک بین لنت ها و دیسک کمتر شده و نیروی ترمز کاهش خواهد یافت.

کشیدن فرمان به یک طرف در هنگام ترمز گیری
اگر به هر دلیلی، نیروی ترمز به صورت متعادل (مساوی) به چرخ های چپ و راست در محور جلو یا عقب تقسیم نشود، فرمان به سمتی کشیده می شود که ترمز در آن طرف قوی تر است.

این حالت معمولا به یک یا ترکیبی از علت های زیر اتفاق می افتد: - پیستون در سیلندر ترمز در یکی از چرخ‌ها گیرپاژ کرده باشد و نیروی ترمز را بدرستی منتقل نمی کند - دیسک ترمز در یکی از چرخ ها چرب شده و اصطکاک خوبی ندارد - مسیر انتقال روغن ترمز برای یکی از چرخ ها کیپ شده است  

تنظیم نبودن ریگلاژ ترمز دستی
ریگلاژ ترمز دستی در مقدار پایین رفتن پدال ترمز موثر است و در صورت نادرست بودن آن، پدال ترمز بیش از حد پایین می رود.

سیستم ترمز در خودرو از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است و هر گونه تعمیر و عیب یابی آن می بایست توسط نیروی متخصص و با تجربه صورت گیرد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
:
از هیچ جا نشتی دیده نمیشود ولی مرتب روغن کم میکند
پاسخ زینگ:
سلام. از افراد متخصص در این موضوع خواهشمند است پاسخ خود را درج نمایند (ثبت نام متخصصان)

ولی خزایی:
باسلام . بنده وانت پیکان دارم حدودا هر 10 الی 15 روز یکبار چرخ عقب سمت شاگرد روغن میزند و با تعویض لوازم ترمز باز هم این اتفاق می افتد واقعا نمیدانم چه کنم ضمنا روغن ترمز آبی استفاده میکنم . با تشکر
علی محمدی:
سلام چرخ عقب ترمزنداره پمپ تازه تعمیرکردم ولی هردوچرخ ترمزندار روغن ریزی نداره
پاسخ زینگ:
سلام.
از افراد متخصص در این موضوع خواهشمند است پاسخ خود را درج نمایند (ثبت نام متخصصان)

نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>