اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

نشتی روغن دلایل زیادی دارد و در اکثر اوقات تشخیص و رفع مشکل باید به سرعت صورت پذیرد. به طور مثال نشتی روغن هیدرولیک می تواند باعث آتش سوزی موتور خودروی شما شود!

پیش از شروع بحث باید بگوییم که:

به طور کلی در سیستم خودرو چهار نوع روغن وجود دارد:

 • روغن موتور
 • روغن ترمز
 • روغن هیدرولیک (فرمان)
 • روغن گیربکس


روغن ریزی ممکن است از لوله های انتقال، واشرها و مخزن های موجود اتفاق بی افتد. توجه کنید که ابتدا باید نوع روغن نشتی را پیدا کرده و سپس جهت تعمیر و تعویض قطعه اقدام نمایید.

خوب است بدانیم که:
روغن ترمز خاصیت بالای خورندگی دارد! اگر قطره ای از آن روی رنگ خودرو ریخته شود، به راحتی و به سرعت آن را از بین می برد.روغن موتور معمولا تیره بوده و بوی بنزین سوخته می دهد! روغن هیدرولیک اکثرا روشن تر بوده و بوی احتراق و سوختگی نمی دهد!

حال به چند روش ساده کشف روغن ریزی خودرو اشاره می کنیم:

 • قطعا ساده ترین راه کشف این روغن ریزی، رویت و مشاهده زیر خودرو پس از چند ساعت توقف آن است. اگر ماشین خودرو را در پارکینگ می گذارید کف پارکینگ یا محل پارک ماشین را تمیز کنید و پس از چند ساعت توقف، مثلا اول صبح و پیش از روشن کردن خودرو، آنجا را بازدید کنید. اگر خودروی خود را در خیابان پارک می کنید، می توانید از یک قطعه کارتن برای زیر سینی خودرو بهره گیرید!
 • ماشین را کارواش برده و بعد با چند بار توضیح کامل به شاگردان کارواش که در هنگام موتور شویی لوله آب را داخل دینام و یا شمع ماشین نکنند اقدام به شستشوی موتور کنید. پس از این عمل، با خودروی خود 100 الی 200 کیلومتر که به صورت میانگین 2 الی 3 روز است رانندگی کنید. در بیشتر مواقع بعد از شستشوی موتور خودرو محل روغن ریزی مشهود است. دیگر نیاز به کارشناسی چند مکانیک ندارید و می توانید به راحتی با تعویض قطعه معیوب مشکل را حل نمایید.
 • اگر خودروی شما بالای 80 هزار کیلومتر کارکرده است، منبع ذخیره روغن هیدرولیک خودرو را چک کنید. 60 الی 70 درصد روغن ریزی دارد. این نشتی می تواند از مخزن، از پینیون فرمان ماشین، از فشنگی هیدرولیک و یا شیلنگ فشار قوی هیدرولیک (به دلیل پوسیدگی) اتفاق بی افتد!
 •  دقت کنید روغن ریزی از کدام طرف خودرو هست. چپ یا راست کاملا شرایطش فرق می کند. در بیشتر مواقع که نیاز به تعمیر زیادی نیست کاسه نمدهای پلوس یا پشت میل لنگ خراب شده و با هزینه ای نزدیک به 100 هزار تومان قابل رفع است. پس حتما حواس خود را جمع کنید که با فاکتورهای سنگین روبه رو نشوید!
 • در بعضی مواقع که بیشتر برای همه ماشین ها اتفاق می افتد، واشر درب سوپاپ خودرو به علت گرما و فشار بالا بعد از 40 هزار کیلومتر خراب می شود و روغن از بالای موتور به پایین سرازیر شده و همه جا را کثیف می‌کند!
 • در مواقع نادر شاید واشر درب کارتل ماشین نیز خراب شده باشد!
 • سینی زیر موتور خودرو را برای کسانی که خود می خواهند روغن ریزی را ببینند باید باز شود. (این کار به راحتی قابل انجام نیست و باید آن را به یک مکانیک بسپارید)

لازم به ذکر است که کم کردن روغن خودرو، همیشه به دلیل روغن ریزی نبوده و دلایل دیگری نظیر روغن سوزی و کیفیت نا مطلوب روغن انتخاب شده برای خودرو نیز می تواند این امر را تسریع کند.

این مطالب فقط در چند سطر به شما عرضه شد چون در بیشتر مواقع مکانیک های سطح شهر به دلیل تجربه پایین و دست های زیاد هزینه های اضافی را برای تعویض یک کاسه نمد یا واشر بر روی دست رانندگان می‌گذراند! اگر تجربه ای در این زمینه دارید، در قسمت نظرات حتما در اختیار سایرین و ما قرار دهید.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>