اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

یکی از مهم ترین مواردی که پیش از شروع فرآیند طراحی یک خودرو مد نظر مدیران ارشد دپارتمان طراحی آن برند قرار می گیرد و نقشی اساسی را در موفقیت آن مدل ایفا می کند، تصمیم گیری و انتخاب پایه، اساس و شالوده ای است که قرار است محصول جدید بر اساس آن تولید شود.

طراحی و مهندسی بخش های فنی یک خودرو و انجام مراحل تست و آزمایشات دقیق به قدری پیچیده و دشوار و صد البته هزینه بر است که بیشتر شرکت های خودرو سازی ترجیح می دهند از یک پایه که قبلا در آن شرکت طراحی شده و سرمایه گذاری های هنگفتی روی آن صورت گرفته و توانسته محبوبیت قابل قبولی را به ویژه در بخش فنی در بین مشتریان و منتقدان از آن خود کند در ساخت چندین محصول استفاده کنند.

پایه و شالوده اصلی که ممکن است بر اساس آن چندین مدل خودرو تولید و ساخته شوند در اصطلاح پلت فرم نامیده می شود. در واقع پلت فرم مجموعه پیشرانه، جعبه دنده، شاسی و سیستم انتقال قدرت را در برمی گیرد و همانطور که پیش تر نیز بیان شد این قسمت ها می تواند در بین چندین محصول تولیدی یک شرکت خودروساز مشترک باشند و فقط قسمت هایی که نیاز به ایجاد تغییرات در آنها حس می شود از نو، طراحی شده و یا تغییراتی اساسی در آنها صورت پذیرد.

استفاده از یک پلت فرم در تولید چندین مدل می تواند مزایای بسیاری را برای شرکت های خودروسازی داشته باشد.

نکته قابل توجه در استفاده از پلت فرم های مشترک این است که استفاده از یک پلت فرم لزوما نباید در بین محصولات یک شرکت خودروسازی باشد بلکه بسیاری از شرکت های خودرو ساز در جهان با یکدیگر همکاری نزدیک داشته و با تعریف پروژه های مشترک و پیچیده از دانش و تجربیات یکدیگر نهایت بهره را می برند که از جمله این شرکت های خودروسازی می توان به گروه کیا-هیوندای، رنو و مرسدس، و میتسوبیشی و... اشاره کرد.

نمونه هایی از استفاده پلت فرم یکسان و مشترک در چند محصول
در بین محصولات تولیدی در داخل کشور شاید بتوان دو خودرو پژو 206 و رانا را یکی از بارزترین نمونه های استفاده از پلت فرم مشترک دانست که عملا دارای سازه و اجزای فنی یکسان اما طراحی داخلی و خارجی متفاوتی هستند.(تولید رانا بر روی پلت فرم 206 اس دی)

علاوه براین محصولاتی نظیر پژو 405 که به یار دیرینه و پایه و اساس بسیاری از محصولات تولیدی فعلی تبدیل شده است و سمند را می توان نمونه دیگری از استفاده از پلت فرم های مشترک دانست.

از نمونه های دیگر پلت فرم های مشترک در محصولات خودروسازان جهانی می توان به پلت فرم مشترک خودروهای تویوتا آریون و لکسس ES، هیوندای توسان و کیا اسپورتیج، مرسدس بنز GLK و کلاس c، ب ام و سری3 و ایکس3 اشاره کرد. که البته مرسدس GLK و C را باید (همانند ب ام و سری3 و ایکس3) نمونه ای به معنای واقعی و کامل از استفاده هوشمندانه از پلت فرم مشترک دانست.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>