اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

مراحل ترخیص خودرو از اروند
مراحل ترخیص خودرو از اروند زمانی آغاز می شود که خودرو از کشور مبدا انتقال یافته و در بندر خرمشهر تخلیه شده باشد. بعد از تخلیه خودرو در خرمشهر، سازمان منطقه آزاد اروند، قبض انبار را صادر می کند. حالا تازه کار واردکننده شروع شده است؛ وی باید ابتدا به گمرک منطقه مراجعه کند و مدارک لازم اعم از انبارنامه، گواهی مبدا، مجوز واردات، فاکتور خرید و… را تحویل دهد و فرم درخواست ورود خودرو به منطقه را تکمیل کند.

پس از ارائه مدارک و تکمیل فرم مذکور، تشریفات اداری گمرک طی خواهد شد و عوارض خودرو اعلام می شود. در این مرحله، واردکننده باید اقدام به پرداخت عوارض کند. بعد از پرداخت عوارض، گمرک نامه ای جهت معرفی واردکننده به اداره شماره گذاری منطقه صادر می کند و به وی تحویل می دهد.

پس از دریافت معرفی نامه، واردکننده باید به اداره شماره گذاری مراجعه کند و معرفی نامه و مدارک شناسایی خود را ارائه دهد. در مرحله بعد افسر راهنمایی و رانندگی از خودرو بازدید، شماره خودرو را تعیین و هزینه شماره گذاری را اعلام می کند. بعد اینکه هزینه شماره گذاری واریز شد؛ واردکننده باید اقدام به بیمه کردن خودرو نماید. در نهایت پلاک خودرو نصب و معرفی نامه ای از طرف اداره شماره گذاری به گمرک منطقه صادر و به واردکننده داده می شود.

شرایط لازم جهت واردات و ترخیص خودرو از اروند:

  • مدل سال جاری و نو باشد.
  • مدل پنج سال پایینتر از سال جاری اما نو باشد.
  • مدل سال جاری با حداکثر 20 کیلومتر کارکرد باشد.
  • مدل یک سال پایینتر از سال جاری با حداکثر 20 کیلومتر کارکرد باشد.
  • اگر خودروی موردنظر ساخت یک کشور آسیایی باشد باید مبلغ دو میلیون تومان بابت عوارض سال جاری آن پرداخت کرد.
  • اگر خودروی موردنظر ساخت یک کشور آمریکایی یا اروپایی باشد باید مبلغ چهار میلیون تومان بابت عوارض سال جاری آن پرداخت کرد.
  • اگر مدل خودروی موردنظر پنج سال پایینتر از سال جاری باشد به ازای هر سال کاهش، مبلغ پانصدهزار تومان به عوارض آن اضافه می شود.

در مرحله بعد ترخیص خودرو، واردکننده باید معرفی نامه دریافت شده را به گمرک تحویل دهد و معرفی نامه ای به گمرک جمهوری اسلامی ایران تحویل بگیرد؛ سپس برای تهیه بیمه تضمین اقدام نماید. بعد فرد باید معرفی نامه و بیمه نامه را به گمرک جمهوری اسلامی ایران ارائه دهد و پس از طی تشریفات اداری، مجوز ترخیص خودرو از اروند را دریافت کند.

هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی اجازه واردات و ترخیص خودرو از اروند را دارند.

اشخاص حقیقی که برای مصرف شخصی خود اقدام به واردات خودرو می کنند؛ اجازه دارند که حداکثر سالی یک مرتبه به ترخیص خودرو از اروند مبادرت کنند.

نمایندگی های شرکتهای خودروسازی نیز حق واردات و ترخیص کالا از اروند را دارند البته به شرطی که مجوزهای موردنیاز را دریافت کرده باشند و موفق به احراز صلاحیت خود به عنوان نمایندگی خودروسازی موردنظر شده باشند.

شرکتهای نمایشگاهی که موفق به اخذ مجوزهای لازم شده اند هم حق واردات و ترخیص خودرو از اروند را دارند؛ البته مشروط به اینکه عبارات صادرات و واردات در اساسنامه شرکت قید شده باشد.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک ساماندهی گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>