اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
 • بارنامه (بارنامه شامل اطلاعاتی در مورد نوع کالای موردنظر است)
 • ترخیصیه (ترخیصیه به منزله تسویه حساب واردکننده با شرکت حمل کننده محموله است)
 • گواهی مبدا (اتاق بازرگانی کشور مبدا، گواهی مبدا را صادر می کند که حاوی اطلاعاتی در مورد هم کالا و هم کشور سازنده کالا است)
 • ظهرنویسی اسناد چنانچه اعتبار اسنادی به روش براتی، وصولی یا LC افتتاح شده است.
 • فاکتور (فاکتور همان سند خرید تلقی می شود که از طرف فروشنده صادر می گردد)
 • بیمه نامه
 • قبض انبار
 • پروفرما (پروفرما یا پیش فاکتور شامل اطلاعاتی در مورد فروشنده، کالا، قیمت کالا، قیمت کل محموله، تعدادکالا و… است)
 • ثبت سفارش (ثبت سفارش به نوعی مجوز وزارت بازرگانی برای ورود کالای موردنظر محسوب می شود)
 • لیست عدل بندی (نحوه چیدمان کالا در محموله را نشان می دهد)
 • گواهی بازرسی (گواهی بازرسی از شرکت های بازرسی قابل دریافت است که بیانگر تطابق کامل کالای ثبت سفارش شده با کالای وارد شده است)

بعد از تحویل مدارک مذکور به گمرک، فرد باید اقدام به تنظیم و ثبت اظهارنامه کند. در تکمیل اطلاعات خواسته شده در اظهارنامه باید نهایت دقت را داشت زیرا در مراحل بعدی ارزیاب گمرک، اطلاعت ثبت شده در اظهارنامه را با اسناد خرید مقایسه خواهد کرد و اگر تناقضی مشاهده کند از پیشروی پروسه ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک جلوگیری می کند.

در مرحله بعدی ترخیص لوازم یدکی از گمرک، پرونده متقاضی به دایره فنی گمرک ارجاع داده می شود. کارشناس دایره فنی موظف است که مالک قطعات یدکی خودرو، صلاحیت مالک و صحت اسناد را محرز کند.
کارشناس دایره فنی با توجه به اسناد موجود، مالک محموله را تشخیص می دهد؛ سپس اگر این شخص منع قانونی برای پرداختن به امور تجاری، منع قانونی برای دخالت در اموال خویش و بدهی به گمرک نداشته باشد؛ صلاحیت وی را تایید می کند؛ در صورت تایید صلاحیت مالک، اطلاعات وارد شده در اظهارنامه را با اسناد موجود مقایسه می کند و اگر تضادی مشاهده نکند؛ کولاژ یا همان شماره ثبت را به محموله تخصیص می دهد.

در ادامه پروسه ترخیص قطعات یدکی از خودرو، مسیر ارزیابی اظهارنامه واردات قطعات تعیین می شود. اظهارنامه های واردات قطعات یدکی خودرو در سه مسیر متفاوت تحت عناوین مسیرهای سبز، زرد و قرمز بررسی می شوند.

اگر اظهارنامه واردات قطعات یدکی خودرو در مسیر سبز قرار بگیرد؛ ارزیاب مربوطه با بررسی اجمالی مدارک و اظهارنامه، تصمیم به تایید یا رد اظهارنامه می گیرد؛ اگر تایید شود شماره ارزیابی در اظهارنامه ثبت می گردد. بعد از ثبت شماره ارزیابی، فرد باید پس از طی روال اداری اقدام به مهر و موم کردن اظهارنامه و اخذ مجوز ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک کند.

اما اگر اظهارنامه واردات قطعات یدکی خودرو در مسیر زرد قرار بگیرد؛ ارزیاب مربوطه با دقت و وسواس زیاد به بررسی اسناد و اظهارنامه خواهد پرداخت تا در صورت تایید آنها، شماره ارزیابی را در اظهارنامه ثبت کند. بعد از درج شماره ارزیابی، فرد ملزم به طی روال اداری مهر و موم کردن اظهارنامه و دریافت مجوز ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک است.

اگر اظهارنامه واردات قطعات یدکی خودرو در مسیر قرمز قرار بگیرد؛ ارزیاب علاوه بر بررسی مفصل اسناد و اظهارنامه، از محموله نیز بازدید می کند و اگر همه چیز درست و بی نقص باشد؛ شماره ارزیابی را در اظهارنامه وارد می کند. در این مورد نیز پس از ثبت شماره ارزیابی باید روال عادی مهر و موم کردن اظهارنامه و اخذ مجوز ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک انجام بگیرد.

طبق آنچه گفته شد پروسه ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک، امری کاملاً تخصصی و پیچیده است؛ از این رو پیشنهاد می دهیم که انجام این مهم را به یک ترخیص کار حرفه ای و مجرب محول کنید.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک ساماندهی گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>