اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

VINیا شماره شناسایی خودرو (vehicle identification Number)
VIN یا کد شناسایی خودرو یا اصطلاحا شماره شاسی خودرو چیست و چگونه آن را به دست بیاوریم ؟ VIN (vehicle identification Number) یا شماره شناسایی خودرو که اصطلاحا به آن شماره شاسی هم گفته می‌شود، کدی 17 رقمی متشکل از اعداد و حروف است که برای شناسایی خودرو ها استفاده می شود.

شماره شناسایی خودرو یا همان وی آی ان در حقیقت مانند شماره شناسنامه، اثر انگشت یا کد ملی برای افراد است و با استفاده از این کد که ترکیبی از کدهای مختلف است می توان اطلاعاتی زیادی در مورد خودروی مورد نظر به دست آورد. این کد برای هر خودرو منحصر به فرد بوده و امکان اینکه دو خودرو کد شناسایی یا VIN یکسان داشته باشند وجود ندارد.

اطلاعاتی نظیر امکانات خودرو، مشخصات خودرو، مشخصات کمپانی سازنده، کشور سازنده خودرو، محل تولید خودرو، سال ساخت، مدل ماشین، مشخصات موتور و غیره از این دست اطلاعات هستند. تصویر زیر کد شناسایی یا VIN را تفکیک کرده و به ما نشان می دهد که هر قسمت از این کد گویای چه چیزیست.

                                                KNALW4127D6008136

توجه کنید پس اگر هنگامی که برای تهیه لوازم خودروی خود شماره شاسی را به فروشنده لوازم یدکی میدهید و وی به شما میگوید این شماره شاسی شناسایی نمی شود این احتمال را در نظر بگیرید که شماره شاسی روی کارت شناسایی خودروی شما اشتباه نوشته شده باشد و حتما شماره شاسی را از روی کتابچه مشخصات خودرو یا روی پشت شیشه، داخل درب موتور، کنار در و.. مشاهده کرده و با شماره شاسی نوشته شده روی کارت شناسایی خودروی خود مقایسه کنید و در صورت مغایرت آن را اصلاح کنید.

کاربرد شماره شناسایی خودرو یا VIN چیست ؟
شماره شناسایی یا VIN کاربرد های بسیاری دارد. گرفتن قبض جریمه خودرو یا خلافی ردیابی خودرو، پیگیری گارانتی خودرو، پیگیری مسائل مربوط به بیمه از جمله این موارد هستند. حتی هنگام خرید یک خودروی دست دوم به شما کمک می کند از سوابق خودرو مطلع شوید و یا هنگام سرقت خودرو پلیس با استفاده از این کد خودرو را شناسایی می کند.

البته برخی از این سرویس ها در کشور ایران قابل استفاده نیستند. اما این کد همچنان می تواند برای شما مفید باشد. هنگام خرید یه خودروی صفر می توانید از طریق این کد مطلع شوید که آیا کلیه امکانات و آپشن هایی که فروشنده وعده آنها را به شما داده واقعی هستند یا نه.

چه امکاناتی به طور کارخانه ای روی خودروی مورد نظر شما قرار دارد. آیا تقلبی صورت گرفته یا نه. همچنین سال ساخت، نوع خوردو، نوع موتور، اتاق و.. اطلاعاتی از این دست نیز اطلاعاتی هستند که با ترجمه شماره شناسایی خودرو می توان از آنها مطلع شد.

سایت ها و خدمات آنلاین رایگان مرتبط با شماره شاسی خودرو همچین سرویس های آنلاین رایگانی وجود دارند که با وارد کردن شماره شاسی خودرو می توانید به لیست شماره فنی قطعات خودرو دسترسی پیدا کنید و شماره فنی یا پارت نامبر قطعات یدکی خودروی خود را جهت سفارش به فروشندگان به دست آورید.ممکن است این سرویس های رایگان تمامی جزئیاتی را که نرم افزارها در اختیار شما می گذارند نداشته باشند.

این سرویس ها تنها شماره فنی یا پارت نامبر قطعه در اختیار شما می گذارند و از طریق ارائه این سرویس سعی می کنند شما را ترقیب کنند تا قطعه مورد نظر خود را نیز از همان سایت خریداری کنید. به هر حال برخی اوقات داشتن همین کد می تواند کار شما را راه بیانداز !

ترجمه شماره شاسی یا شماره شناسایی خودرو ( VIN)
مشاهده اطلاعات خودرو از طریق شماره شناسایی خودرو یا VIN شما می توانید با توجه به ساختار شماره شاسی خودروی خود آن را ترجمه کنید و اطلاعاتی در مورد خودروی خود به دست آورید. همچنین می توانید با مراجعه به صفحه رمز گشایی شماره شناسایی خودرو به صورت آنلاین، اطلاعات خودروی مورد نظر خودر را از طریق کد شناسایی یا وی آی ان آن به صورت آنلاین به دست آورید.

اما اگر علاقه مند هستید کمی اطلاعات در مورد ساختار شما شاسی خودرو به دست آورید و بتوانید خودتان آن را ترجمه کنید به توضیحات زیر توجه کنید:

شماره شاسی

  • کاراکتر 1 از سمت چپ مربوط به نام کشور سازنده است.
  • کاراکترهای 2 و 3 مربوط به نام کارخانه سازنده خودرو است.
  • کاراکترهای 4 تا 8 گویای مشخصاتی چون مدل خودرو، وزن، قدرت پیشرانه، تعداد سیلندرها و… است.
  • کاراکتر 9 در واقع یک کد کنترلیست.
  • کاراکتر 10 مربوط به سالی است، که خودرو در آن تولید شده است؛ مثلاً عدد 8 نشانگر تولید خودرو در سال 2008 است. این کاراکتر بعد از سال 2010 به صورت حروف بیان شده است. بدین صورت که سال 2010 با حرف A و سال 2011 با حرف B و… نمایش داده می شود.
  • کاراکتر 11 نشانگر کد کارخانه ای است، که خودرو در آن تولید شده است.
  • کاراکتر 12 تا 17 نیز شماره سریال خودرو است، که چهار حرف آخر آن، در تمام خودروها باید به صورت عدد بیان شود.

سال ساخت

معمولا می توانید در سه محل عمدهVIN یا شماره شناسایی خودرو را پیدا کنید:

  • چارچوب در کنار راننده
  • در فایروال محفظه موتور
  • زیر شیشه کنار راننده                وین
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک ساماندهی گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>