اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

بهبود رفتارهای رانندگی و آرامش جامعه توجه به برخی مسائل می تواند رانندگی ما را متحول و نظم جامعه را ساماندهی کند.

این موضوع را می توان در این موارد بیان کرد:
رعایت خط کشی و رانندگی بین خطوط: نهادینه کردن این مسئله با بهره گیری از رسانه های عمومی، تابلوهای تبلیغاتی و با توصیه های مدیران و مسئولان دولتی، با استفاده از رسانه های تصویری می تواند کارآمد باشد. علاوه براین، ضرورت رعایت این مقررات و توصیه آن ازسوی مراجع تقلید و تشویق مردم به اجرای آن ها هم بسیار تأثیرگذار خواهد بود. با تهیه برنامه های پویانمایی در شبکه های تلویزیونی و شبکه های اجتماعی، می توان رعایت نکردن این مقررات را به عنوان ضد ارزش معرفی کرد.

رعایت خط کشی عابرپیاده هم از سوی عابر و هم از سوی رانندگان:
دربسیاری جوامع این رفتارها رعایت می شود. نهادینه کردن آن نیاز به سختگیری از سوی پلیس در یک دوره ضربتی در چهارراه های شلوغ شهرهای بزرگ دارد و جاانداختن آن از سوی نهادهای اجتماعی و رسانه ها باید پیگیری شود. در دوره ای که قرار بود بستن کمربند نهادینه شود، این فرآیند دنبال شده و نتیجه ای ملموس داشت. در مواردی توقف خودرو و توضیح پلیس به اشخاص خاطی و جدی گرفته شدن آن از سوی هر دو طرف ضروری است.

جلوگیری از توقف خودروهای مسافرکش و ایستادن مسافر در تقاطع و چهارراه ها:
رعایت این مورد برای سوارشدن، تأثیری بسیار زیاد در ترافیک چهارراه ها خواهد داشت. تا زمانی که خودروهای مسافرکش بتوانند در سر چهارراه ها مسافر سوار و پیاده کنند، این نابسامانی وجود خواهد داشت. توقف مسافرکش ها در حریم چهارراه ها و سوار و پیاده کردن مسافر باید تخلفی قابل پیگیری تعریف شود و شخصی که این کار را انجام می دهد، با جریمه ای سنگین و انتقال خودرو به توقفگاه پلیس روبه رو شود.

جلوگیری از سواری های مسافرکش و غیرقانونی خواندن آن می تواند تأثیری مثبت در نظم اجتماعی داشته باشد. محمل قانونی این اقدام، ثبت و شناسایی مسافرکش ها در برهه های زمانی متفاوت است که پس از آن مسافرکشی خودروهای شناسایی نشده و با پلاک شخصی باید جرم تعریف شود. این مسافرکش ها که تشکیلات و آموزش و مسئولیت پذیری ندارند و مشخصات راننده و خودرو آنها ثبت نشده است، از عاملان ناهنجاری های شبکه های حمل ونقل شهری و برخی جرایم هستند.

جلوگیری از توقف وسایل نقلیه در ایستگاه های اتوبوس:
به طورکلی ایستگاه های اتوبوس شهری در شهر تهران، بیشتر از سوی خودروهای سواری اشغال و مانع از امکان پهلوگیری اتوبوس های شهری در محدوده ایستگاه ها می شوند و اتوبوس ها برای پیاده و سوار کردن مسافر در محدوده خیابان ها در بیرون از ایستگاه توقف می کنند که به ایجاد راهبندان موقتی منجر می شود. برقراری جرایم سخت و انتقال خودروی متخلف به پارکینگ و جدیت در انجام یک دوره ضربتی اجرای آن می تواند این نابسامانی را سامان بخشد.

نقش صداوسیما در بهبود رفتارهای ترافیکی:
سازمان صداوسیما می تواند و باید نقشی اساسی در تهیه و پخش برنامه های آموزشی و بازدارنده در مسئله بهبود روش ها و رفتارهای ترافیکی جامعه داشته باشد. براساس روال موجود صدا و سیما برای تهیه و نمایش این گونه آموزش های عمومی از دولت مطالبه هزینه می کند (درحالی که خود از بودجه عمومی بهره می گیرد برنامه های آموزش عمومی را بدون پول اجرا نمی کند) و زیرا سازمان ها، شهرداری ها و سازمان ترافیک، بودجه ای برای این امور ندارند یا مقدار کمی دارند، کمتر می توانند برنامه های آموزشی خود را در رادیو و تلویزیون به اجرا درآورند.

در تدوین بودجه سالانه صداوسیما لازم است این سازمان را برای اجرای چنین مسائلی، امور موظف و ردیف بودجه ای مشخص در نظر گیرند تا آموزش عمومی به عنوان درآمد خصوصی صدا و سیما در نظر گرفته نشود و این سازمان موظف به اجرای چنین برنامه هایی باشد.

سامان دهی موتورسیکلت سواران:
موتورسیکلت سواران در ایران و به ویژه تهران، بی نظم ترین وسیله نقلیه و از عوامل مهم ایجاد آلودگی صوتی و آلودگی هوا و ناهنجاری های اجتماعی به شمار می روند. این قشر با بی توجهی به کلاه ایمنی، حتی جان خود را هم به خطر می اندازند. بدتر از همه مسافرکشی و حمل غیراستاندارد بار از جمله ناهنجاری هایی است که آنان موجب می شوند.

آن ها با تردد در پیاده روها جان عابران را به خطر می اندازند. با رعایت نشدن خط کشی خیابان ها و خط کشی عابرپیاده و چراغ راهنمایی و ممنوعیت تردد در گذرگاه های ورود ممنوع، موجب ایجاد حوادث مرگبار می شوند و آمار کشته شدگان حوادث موتورسواران خود گویای این مطلب است. ساماندهی موتورسیکلت سواران باید در اولویت اصلاح قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی قرار گیرد.

صدور گواهینامه رانندگی:
مقررات صدور گواهینامه رانندگی و صلاحیت و سطح دانش عمومی و ویژگی رفتار متقاضیان دریافت و تجدید گواهینامه نیازمند بازنگری و بروزرسانی است. کنترل مقطعی رانندگان وسایل نقلیه برای داشتن گواهینامه، از دیگر اموری است که به آن توجه نمی شود و فقط در صورت تخلف، از راننده ارائه گواهینامه درخواست می شود.

رفتار رانندگان در ایران به ویژه در کلانشهرها در شان جمهوری اسلامی ایران نیست که درنظر است به عنوان الگوی جهان اسلام خود را بشناساند. برای ارتقای جایگاه کشور در جامعه جهانی نیازمند اراده ملی در سامان بخشی به نظم شهری با رانندگی اصولی تر هستیم. درحال حاضر گزارش هایی که از سوی گردشگران خارجی در دیدار از ایران منتشر می شود دیدگاهی منفی از رفتارهای ترافیکی رانندگان بیان می کند.

در سال های آغازین دهه 50 حکومت پهلوی داعیه رساندن ایران به دروازه های تمدن طلاییداشت. گفته می‌شود محمدرضا شاه به استقبال یکی از روسای جمهوری اروپایی رفته بود و در گذر از خیابان آزادی (در آن زمان، آیزنهاور) مقام اروپایی گفته بود که شما بعید است به تمدن طلایی مورد نظرتان برسید زیرا در جوامع متمدن، ابتدایی ترین قوانین و مقرراتی که رعایت آن ضروری است، قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی است. در کشور شما مردم عرض خیابان را خارج از محدوده خط کشی عابر طی می کنند.شما برای جلوگیری از این کار وسط خیابان ها را نرده کشیده اید اما برخی افراد از روی این نرده ها می پرند. راننده های شما بین خطوط رانندگی نمی کنند و خط کشی عابر پیاده بی معناست.

اکنون پس از گذشت بیش از 40 سال از آن زمان، رفتارهای پیاده و سواره به همان صورت است. در بیشتر کشورها این موارد رعایت می شود. ما نیاز به یک اراده ملی داریم که این موارد اساسی را جا بیندازیم و مردم را برای رعایت آن آماده کنیم؛ مانند ضرورت استفاده از کمربند که آن را با آموزش و پیگیری، جا انداخته ایم و همه آن را رعایت می کنند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>