اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ در باره ما فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

داشتن یک خودرو به مدت طولانی، بدون بروز هیچگونه مشکلی، به ندرت اتفاق می افتد و به طور طبیعی هر خودرویی با گذشت چند سال از عمرش با مشکلاتی روبرو می شود که از معمول ترین و آزاردهنده ترین آنها می‌توان به لرزش خودرو اشاره کرد.

در ابتدا توجه زیادی به این موضوع نخواهید داشت، اما پس از گذشت زمان خواهید دید که این مساله چقدر شما را آزار خواهد داد؛ و در نتیجه به این سوال خواهید رسید که چرا خودروی شما به لرزش اُفتاده است. در مواردی تعمیر و بالانس چرخ ها می تواند کارآمد و کم هزینه باشد اما برخی اوقات سرویس فرمان و سیستم تعلیق نیاز به صرف هزینه های زیادی دارد.

شناسایی مشکل، مساله مهمی است که به شما در جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ تر و در نتیجه هزینه‌های بیشتر کمک می کند. اگر در خودروی خود احساس لرزش و تکان غیر عادی را احساس می کنید و به دنبال راه حل برای رفع آن هستید، این مقاله به شما کمک زیادی خواهد کرد. این مقاله سعی دارد که بدون در نظر گرفتن تجربه شما در زمینه رانندگی، 5 مورد از مهم ترین مواردی که باعث ایجاد تکان و لرزش در خودرو می شود را به شما معرفی کند.

مورد اول: وجود مشکل در موتور خودرو
در برخی از موارد، وجود لرزش در خودرو از موتور آن ناشی می شود؛ بدین ترتیب که عدم هوای کافی، سوخت رسانی مناسب و احتراق بموقع می توانند از دلایل بروز چنین مشکلی باشند. علائمی که ممکن است نشان دهنده لرزش خودرو به دلیل پیشرانه آن باشند، عبارتند از:

  • لرزش به هنگام فشار دادن پدال گاز
  • لرزش های بریده بریده با داشتن سرعت ثابت، به طوریکه انگار بر روی Rumble Strip (خطوط برجسته در حاشیه اتوبان که با قرار گرفتن لاستیک خودرو بر روی آن، راننده را از وجود خط آگاه می کند) در حال حرکت هستید.
  • خودرو به خوبی روشن شود، اما پس از مدتی شروع به لرزیدن کند. 

این علائم می توانند بدین معنا باشند که زمان تعویض شمع ها فرا رسیده است؛ و اگر وضعیت شمع ها مناسب است، کابل شمع ها نیاز به تعویض یا بازبینی دارند. در پایان فیلتر هوا و بنزین کثیف می توانند مانع از رسیدن اکسیژن و سوخت کافی به موتور خودرو و در نتیجه باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن شوند؛ بنابراین نسبت به تعویض به موقع آنها کوشا باشید.

مورد دوم: وجود مشکل در اکسل خودرو
در خودرو اکثر قطعات حرکت پس و پیش و دورانی دارند، بنابراین بایستی به درستی در جای خود حرکت کنند تا لرزش و تکانی در خودرو احساس نشود. اگر اکسل خودرو بر اثر تصادف یا برخوردهای شدید کج شود، پس از مدتی، در سرعت های بالا حرکت نرم و بدون لرزش خودرو را با مشکل مواجه خواهد کرد.

این مساله ممکن است به دلیل وجود مشکل در میل گاردان نیز به وجود آید. وظیفه این قسمت انتقال نیرو به چرخ های عقب در خودروهای دیفرانسیل عقب است، که اگر کج شود می تواند در خودرو لرزش ایجاد کند. همچنین تویی چرخ که انتهای میل گاردان در آن قرار می گیرد، بایستی سالم باشد و روغن از آن نشت نکند.

گرد و غبار جاده می تواند عاملی برای کثیف شدن آن و در نتیجه از بین بردن این قسمت شود که در ایجاد لرزش خودرو بی تأثیر نیست. در خودروهای دیفرانسیل جلو، از بین رفتن تویی چرخ به معنای تعویض یک اکسل است، بنابراین در سرویس و کنترل این بخش نیز سهل انگاری نکنید.

مورد سوم: وجود مشکل در سیستم ترمز
ایا تا بحال لرزش خودرو را بهنگام فشار دادن پدال ترمز حس کرده اید؟ اگر جواب مثبت است باید گفت که سیستم ترمز خودوری شما به خصوص دیسک آن مشکل اصلی این مساله است. دیسک می تواند بر اثر ترمز زیاد که حرارت زیادی تولید می شود، تغییر شکل دهد.

همچنین خوردگی در سطح دیسک ترمز از دیگر مواردی است که می توان به آن اشاره کرد. به دلیل ناصاف بودن سطح دیسک، لنت به درستی بر روی دیسک قرار نمی گیرد که نتیجه آن به وجود آمدن لرزش در خودرو است. اگر نمی توانید خودتان موارد بالا را بازبینی کنید، از یک تعمیرکار متخصص ترمز اتومبیل کمک بگیرید تا شما را از وضعیت ترمز خودرویتان مطلع سازد.

مورد چهارم: لق بودن چرخها
گاهی اوقات لرزش خودرو تنها در قسمت فرمان احساس می شود، در این حالت تنها موردی که می توان به آن شک کرد، تنظیم نبودن چرخ ها است. تشخیص و رفع این مشکل می تواند از روشهای زیر انجام شود:

  • از محکم بودن مهره های چرخ ها مطمئن شوید.
  • گاهی نیاز است که بلبرینگ چرخ ها را تعویض کرد. اما در اکثر خودروهای امروزی کمتر دیده می شود که بلبرینگ ها دچار مشکل شوند؛ اما همانطور که می دانید هر قطعه ای بر اثر کارکرد و فشار زیاد مستهلک شده و باعث بروز مشکل خواهد شد.
  • از موارد دیگر، می توان به وجود نا صافی در رینگ ها اشاره کرد.
  •  سیبک ها از دیگر قطعاتی هستند که نقش بسیار مهمی را در روان حرکت کردن خودرو ایفا می کنند، بنابراین اگر نیاز به تعویض دارند در انجام این کار تنبلی نکنید!

مورد پنجم: وجود مشکل در لاستیک ها
لاستیک ها از مهم ترین اجزای یک خودرو در یک سواری نرم و راحت به حساب می آیند. در زیر لیستی از روشهایی که در موارد مختلف می توانید برای رفع لرزش اتومبیل از ناحیه لاستیک ها انجام دهید، آمده است:

  • زمانی که خودروی شما در یک سرعت معین شروع به لرزیدن می کند، لاستیک ها نیاز به بالانس دارند.
  • زمانی که ساییدگی در بخش های مختلف لاستیک مشاهده می کنید، بایستی نسبت به تعویض لاستیک ها اقدام کنید.
  • وجود پوسیدگی در لاستیک ها، نشان دهنده زمان تعویض آن ها است.

گاهی اوقات این لاستیک های شما نیستند که باعث ایجاد لرزش در خودروی شما می شوند، بلکه جاده های ناهموار و دست اندازها دلیل آن هستند! در پایان بایستی متذکر شد که این پنج مورد نمی توانند تنها دلایل بروز مشکل لرزش در اتومبیل شوند، بنابراین زمانی که هیچکدام از موارد بالا را مشاهده نکردید، از یک تعمیرکار و متخصص خودرو کمک بگیرید.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک logo-samandehi گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>