اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

علت لرزش دنده خودرو 
دنده یا دسته دنده اهرمی است که در داخل کابین خودرو قرار داشته و وظیفه آن تعویض دنده است؛ شایان ذکر است که دسته دنده در خودروهای قدیمی کنار فرمان واقع شده بود. خودروهای سواری معمولا دارای 5 دنده (5 سرعته) است که البته اگر دو حالت خنثی و دنده عقب را نیز مد نظر قرار ندهیم، 5 حالت مختلف می‌توان برای خودروها دنده دستی متصور شد. در خودروهای اتومات، دنده در اغلب موارد دنده دارای 4 حالت P، N، R و D است.

دسته دنده یا اهرم دنده به طور مستقیم با گیربکس و جعبه دنده در ارتباط بوده که هنگام تعویض دنده، دنده‌ها در جعبه دنده با هم درگیر شده و در نتیجه تغییر سرعت انجام می گیرد. دسته دنده نیز همانند سایر قطعات خودرو، پس از گذشت زمان می تواند دچار خرابی، فرسودگی و یا اختلال در عملکرد گردد. یکی از مواردی که در مورد دنده شایع بوده و نگرانی های زیادی را نیز برای رانندگان به همراه دارد، لرزش دنده می باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که برخی از این لرزش ها طبیعی بوده و مشکلی برای خودرو به وجود نخواهد آورد. 

 لرزش دنده به دلیل مشکل در دسته موتور
دسته موتور یکی از مهم ترین اجزا در حفظ تعادل خودرو بوده و وظیفه حفظ وزن خودرو را بر عهده دارد. بنابراین دور از انتظار نیست وجود مشکل یا شکستگی در دسته موتورها منجر به لرزش دنده خودرو و در حالت کلی لرزش موتور گردد.

بسته به اینکه که خودرو محرک جلو باشد یا عقب، تعداد دسته موتور متفاوت بوده و شکستگی هر کدام از آنها نیز علایم خود را دارد ولیکن در حالت کلی صدای تلق تلق به هنگام عبور از دست اندازها، نشان از خرابی دسته موتور دارد. سعی نمایید به صورت منظم، دسته موتورها را بررسی و بازدید نمایید تا از شکستگی آن پیشگیری گردد.

زمانی که برای یکی از این دسته ها مشکلی پیش بیایید به صورت معمول موجب لرزش موتور و سیستم های متصل به آن می شود که یکی از آن ها گیر بکس می باشد سوای مشکلاتی دیگری که برای این بخش پیش می آید این لرزش به دنده خودرو نیز منتقل می شود و به این صورت است که این مشکل موجب لرزش دنده خودرو می شود

کیفیت پایین واسکازین
واسکازین همان روغن گیربکس است. کیفیت مناسب واسکازین، منجر به کارکرد روان گیربکس، کاهش سر و صدا، کاهش درجه حرارت گیربکس و... می گردد. چنانچه کیفیت واسکازین پایین بوده یا مقدار آن کافی نباشد می تواند باعث لرزش دنده خودرو نیز گردد. بهترین راهکار پیشگیری از این امر، تعویض به موقع روغن گیربکس است که بسته به نوع روغن، گیربکس خودرو و شرایط آب و هوایی فرق دارد ولیکن در حالت کلی هم زمان با تعویض دیسک و صفحه کلاچ، واسکازین نیز باید تعویض گردد.

خرابی پلوس
پلوس وظیفه انتقال نیروی موتور به چرخ ها را برعهده دارد. شکستگی یا خرابی پلوس، در سرعت های پایین می تواند موجب لرزش دنده خودرو گردد.شایان ذکر است که شکستگی فنرهای داخل پلوس، باعث لرزش دنده در سرعت های خاصی خواهد شد. پارگی گردگیر پلوس، سفت نبودن پیچ های سر پلوس و همچنین عدم استفاده صحیح از خود دنده خودرو، از دلایل خرابی پلوس است. صدای تق تق از چرخ ها بیانگر خرابی پلوس است. برای آنکه متوجه شوید کدام سمت مشکل دارد؛ فرمان را به صورت کامل به آن سمت بچرخانید؛ چنانچه صدای تق تق آمد یعنی پلوس آن سمت مشکل دارد.

لرزش دنده خودرو به دلیل کیفیت پایین ساخت و مونتاژ
کیفیت پایین ساخت و مونتاژ یکی دیگر از عواملی است که می تواند موجب لرزش دنده خودرو شود که این موضوع در خودروهای داخلی بیشتر دیده می شود. شایان ذکر است که گذر زمان نیز بر این امر تأثیرگذار است.

خرابی ماهک و میل ماهک
ماهک، اهرمی هلالی شکل است که با حرکت آن، کشویی تعویض دنده هم حرکت کرده و تعویض دنده صورت می پذیرد. خرابی ماهک باعث لق شدن دسته دنده، لرزش آن و جا نرفتن دنده می گردد. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که خرابی ماهک عمدتا به صورت عدم توانایی در جا زدن دنده خود را نشان می دهد و شانس اینکه خرابی ماهک را با لرزش دنده خودرو متوجه شوید پایین می باشد.

اشکال در صفحه کلاچ و دیسک
خرابی صفحه کلاچ و دیسک از دیگر عوامل است که می تواند منجر به لرزش دنده خودرو گردد. جهت جلوگیری از ایجاد لرزش در دنده و بروز سایر مشکلات، بازدیدهای دوره ای را فراموش نکرده و به موقع اقدام به تعویض آنها کنید. زمان تعویض صفحه کلاچ و دیسک، بسیار وابسته به نوع رانندگی شما است. اگر ماشین را در دنده 1 قرار داده و کلاچ را رها نمایید چنانچه موتور و اتاق خودرو بلرزد نشان از آن است که زمان تعویض صفحه کلاچ و دیسک فرا رسیده است.

تنظیم نبودن ارتفاع خودرو
تنظیم نبودن ارتفاع خودرو نیز می تواند از دلایل لرزش دنده خودرو باشد که با مراجعه به مکانیکی، در اغلب موارد این مشکل به راحتی قابل برطرف نمودن است.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک ساماندهی گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>