اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

نفت گاز یا گازوئیل به عنوان سوخت موتورهای دیزلی و تأسیسات حرارتی به کار می رود. محدوده هیدروکربن های آن 250 درجه سانتیگراد می باشد. نفت گاز عمدتاً از سه گروه - با دامنه نقطه جوش 385 C و حتی C14-C بین 20 - 54 و ماکزیمم نقطه ریزش صفر درجه °C پارافینیک، نفتنیک و آروماتیک تشکیل شده و دارای حداقل نقطه اشتعال 820- می باشد. مهم ترین مشخصه آن عدد 860 kg/m 15.6 برابر با 3 °C سانتی گراد می باشد.دانسیته آن در دمای ستان است که باید بیشتر از 50 باشد تا موتور نرم و بی صدا کار کند.

یک معیار اندازه گیری برای نشان دادن زمان تاخیر احتراق سوخت در موتورهای (Cetane number) عدد ستان دیزل است. این عدد زمان تاخیر میان شروع پاشش به داخل محفظه احتراق و شروع احتراق سوخت را نشان می دهد.

در طی این تاخیر زمان، سوخت جمع شده و سپس محترق می گردد و این احتراق به صورت انفجار صورت می گیرد تا بتواند یک ضربه قدرت تولید نماید. هر چه زمان تاخیر کمتر باشد احتراق یکنواخت تر خواهد بود. حداقل عدد ستان برای نفت گاز باید 50 باشد.

میزان عدد ستان بستگی به فرایندی دارد که نفت گاز از آن تولید می شود. نفت گاز تولید عدد ستان بالایی دارند و کیفیت احتراق آنها بسیار خوب است. GTL شده به روش های گازوئیل نیز همچون بنزین از پالایش نفت خام در برج تقطیر به دست می آید.

ولی با توجه به بالاتر بودن نقطه جوش گازوئیل نسبت به بنزین، فرآیند تقطیر آن در طبقات پایین تر انجام می پذیرد و زودتر به مایع تبدیل می شود. برخلاف بنزین که بسیار فرار بود و تمایل زیادی به تبخیر داشت، گازوئیل به دلیل داشتن نقطه جوش بالا، تمایلی به تبخیر سریع ندارد. از سویی دیگر قابلیت خودسوزی گازوئیل زیاد بوده و در اثر تراکم به سرعت مشتعل می گردد.

به عبارت دیگر می توان گفت که عدد اکتان آن پایین است. بنابراین امکان متراکم نمودن بیش از حد مخلوط هوا و گازوئیل وجود ندارد. به همین دلایل گازوئیل سوخت مناسبی برای موتورهای احتراق داخلی از نوع اشتعال جرقه ای نمی باشد.

سوخت دیزل به هر گونه سوخت مایع گفته می شود که در موتورهای دیزلی به کار رود. این سوخت بیشتر از روش ویژه ای در تقطیر جز به جز نفت مازوت به دست می آید اما روش های دیگری نیز برای فراوری سوخت دیزل بدون و گاز به (BTL) بهره گیری نفت وجود دارد که از جمله آنها می توان به زیست دیزل، زیست توده به مایع اشاره داشت که بهره گیری جهانی از آنها به سرعت در حال افزایش است.

برای ابهام زدایی میان گونه (GTL) مایع به دست آمده از نفت و دیگر گونه ها، گونه نفتی را نفت دیزل یا پترودیزل نامیده می شود. دیزل بسیار کم گوگرد گونه استاندارد برای تعریف دیزل می باشد که دارای گوگرد بسیار کم است. مطابق آمار سال 2007، نزدیک به همه سوخت دیزل به کار رونده در آمریکا و اروپا، از گونه بسیار کم گوگرد است.همچنین قابل ذکر است که ارزش حرارتی گازوئیل مقداری کمتر از بنزین و در حدود 10000 کیلو کالری بر کیلوگرم می باشد.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>