اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

در مورد هواپیما و صنعت هواپیمای می شود صدها مطلب نوشت اما یکی از موضوعاتی که همیشه ذهن افراد را درگیر می کند، تعداد هواپیماهای دنیا است. زمانی که به یک فرودگاه می رویم در یک لحظه چند هواپیما بلند می شود و می نشیند و اگر بخواهیم این موضوع را به تعداد تمام فرودگاه های جهان هم بسط بدیم، متوجه می شویم که چقدر این وسیله امن حمل و نقل در دنیا زیاد است و چقدر ما انسان ها به آن عادت کرده ایم.

حدودا تنها 100 سال است که از عمر پروازهای هوایی می گذرد اما ما در حال حاضر آسمان را پر کرده ایم. همین الان اگر بیرون بروید و به سمتی که فرودگاه های شهر وجود دارند بایستید، مطمئن باشید که بعد از چند دقیقه یک فرودگاه را می بینید که در آسمان پرواز می کند.

طبق گفته انجمن بین المللی حمل ونقل هوایی (IATA)، هواپیماها هر سال بیش از 4 میلیارد مسافر را جابجا می کنند که این رقم نسبت به 12 سال گذشته، دو برابر شده و برابر با نصف جمعیت زمین است (البته این رقم، تعداد مسافران در هر پرواز را حساب کرده نه یک شخص، یعنی ممکن است یک مسافر در سال 6 سفر هوایی داشته باشد که در این رقم همه این 6 پرواز حساب شده اند).

برای ارائه خدمات به این حجم از مسافرین که تعدادشان روز به روز در حال افزایش است، صنعت هواپیمایی به هواپیماهای بیشتر، فرودگاه های بیشتر و … نیاز دارد.

تعداد هواپیماهای دنیا چقدر است؟
این سوال به وضوح ساده نیست. با وجود ثبت همه هواپیماها در جهان، پیگیری هر هواپیمایی در جهان کار ساده ای نیست. به گفته تحلیلگران حمل و نقل هوایی Ascend، تعداد هواپیماهای دنیا در حال حاضر حدود 23، 600 است که شامل هواپیماهای مسافربری و باربری می شود. به نظر می رسد 2500 هواپیما نیز در انبارهای هواپیمایی موجود هستند.

برآورد دیگری که شامل تمام هواپیماهای مسافربری و نظامی (اما نه هواپیماهای شخصی و سبک) می شود، ادعا می کند که 39، 000 هواپیما در جهان وجود دارد و در طول تاریخ، بیش از 150، 000 تا بوده است.

ما به چند هواپیما نیاز داریم؟
سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی (ICAO) می گوید که شبکه جهانی حمل و نقل هوایی حداقل در 15 سال اخیر، دو برابر شده است و انتظار می رود که تا سال 2030 نیز مجددا دوباره شود.

بوئینگ، یکی از بزرگ ترین تولید کننده هواپیما در جهان نیز موافق این گفته است. شرکت بوئینگ اظهار دارد که در طول 20 سال آینده نیازمند 39، 620 هواپیمای جدید است؛ بنابراین تا سال 2037، تعداد هواپیماهای دنیا 63، 220 خواهد بود البته به جز آن هایی که از رده خارج می شوند.

این پیش بینی بر اساس ترکیبی از رشد خطوط هوایی و جایگزینی هواپیماهای قدیمی و ارزان تر است. بدون شک، تقاضای مسافرها نیز نسبت به این صنعت بیشتر خواهد شد.

چه کسی هواپیماها را می سازد؟
بیشتر هواپیماهای دنیا ساخته دو شرکت هواپیمایی بوئینگ و ایرباس هستند. این دو شرکت هواپیمایی، بیشتر هوانوردهای مسافربری را به دنیا عرضه می کنند و رقابت تنگاتنگی نیز با یکدیگر دارند. جالب است بدانید که در سال 2016، ایرباس 688 و بوئینگ 748 هواپیمای جدید به دنیا ارائه داد.

در اواخر ماه جولای 2017، ایرباس برای بیش از 17، 000 سفارش داشت که عمدتا مدل A320 بودند، در حالی که تعداد سفارش های بوئینگ 5، 705 مورد بود. دفتر ایرباس مستقر در تولوز و بوئینگ در سیاتل در رقابت سالمی حضور دارند. جان لیهی (John Leahy)، مدیر عامل شرکت ایرباس، در سخنرانی خود در ماه ژانویه 2017 گفت: «این رقابت چقدر شدید است؟ با اینکه به شدت رقابت پپسی و کوکاکولا نیست، اما هنوز هم بسیار شدید می باشد».

محبوب ترین مدل بوئینگ، 737 است که از سال 1967 بیش از 9، 600 مورد از این هواپیما ساخته شده اند، در حالی که خانواده ایرباس A320 از سال 1988 تاکنون 7، 696 عضو داشته است. این دو هواپیمای تجاری بیشتر از همه شرکت های هواپیمایی در حال تولید هواپیما هستند.

بیشترین هواپیماهای دنیا برای کجا هستند؟
اگر بخواهیم به این سوال جواب دهیم، آماری در ماه ژوئن 2016 منتشر شده است که باید به آن برگردیم. نسبت به این آمار، امریکن ایرلاینز بیشترین هواپیما را دارد. آمار دیگر به این ترتیب هستند:

  • نسبت به درآمد: امریکن ایرلاینز با درآمد 40٫99 میلیارد دلار در سال 2014 و 2015
  • نسبت به مسافران جابجا شده: امریکن ایرلاینز با 198700000 در سال 2016
  • نسبت به اندازه ناوگان: امریکن ایرلاینز با 1556
  • نسبت به تعداد مقاصد: امریکن ایرلاینز با 350 مقصد
  • نسبت به کشورهایی که در آن پرواز دارد: ترکیش ایرلاین با 120 کشور

چه تعداد هواپیما در یک لحظه در آسمان وجود دارد؟
براساس گفته های ناظران در FlightRadar24، که هواپیماهای سراسر جهان را پیگیری می کند، این تعداد بر اساس ساعت، روز و شب و سال متفاوت است. ایان پتچنیک از این شرکت می گوید:

اگر ما در مورد پیک ترافیکی برای کل سال صحبت کنیم، در یک بعد از ظهر جمعه بین ساعت های 14:00 و 16:00 (زمان جهانی هماهنگ شده UTC) در ماه ژوئیه یا اوت شاهد کمی بیشتر از 16 هزار پرواز در هوا خواهیم بود. مدت زمان مشابه در ماه ژانویه یا فوریه حدود 13، 000 پرواز در آسمان است.

چند هواپیما تاکنون ناپدید شده است؟
بین سال ها 1948 و 2014 (یعنی حدود 66 سال)، تعداد هواپیماهای دنیا که گم شده اند، 85 هواپیما بوده‌اند که هیچ ردی از خود به جای نگذاشته اند. از میان این تعداد، 26 تا هواپیماهای مسافربری بوده اند، 59تای آنها در دریا و 26 تای آنها در زمین ناپدید شده اند.

نزدیک ترین هواپیمای گمشده از لحاظ تاریخی به ما، پرواز ایرلاین مالزی 370 بود و در حالی که برخی از سازمان ها هنوز هم به دنبال آن هستند، این هواپیما هنوز پیدا نشده است. اگر ترکیب تحقیقات کشورهای مالزی، استرالیا و چین را در نظر بگیریم، به طور کلی حدودا 20 هزار کیلومتر مربع از بخش های جنوبی اقیانوس هند برای کشف این هواپیما جستجو شده است، اما این هواپیما که 239 مسافر داشت، هرگز پیدا نشد.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک ساماندهی گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>