اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

بزرگراه خورشیدی

چین اولین بزرگراه با کفپوش سلول های خورشیدی در جهان را افتتاح کرد. این برق صرف روشنایی بزرگراه و تامین برق علائم رانندگی شده و مازاد آن به خانه های مجاور منتقل می شود.

این بزرگراه خورشیدی چین می تواند زیر نور خورشید، برق تولید کند و به صورت بی سیم خودروهایی الکتریکی در حال عبور را شارژ کند. این بزرگراه دو کیلومتری در شهر 7 میلیون نفری جینان قرار دارد و می تواند خودروهای برقی در حین گذر از روی سطح خود را شارژ کند. لازم به ذکر است که این شهر یکی از قطب های تکنولوژی و حمل و نقل چین محسوب شده و زادگاه شرکت سینوتراک (Sinotruck) است، همان شرکتی که با کامیون ها و کشنده های هوو چند سالی می شود در بازار ایران حضور دارد.

این بزرگراه دو طرفه می تواند دمای خود را بالا ببرد تا در هوای زیر صفر درجه، برف نشسته شده روی سطح خود را آب کند تا مسیر برای رانندگان ایمن تر شود. در این بزرگراه فتوولتائیک که در بخش جنوبی بزرگراه شهر جینان قرار گرفته است پنل های خورشیدی به کار رفته که قابلیت تحمل وزن بالای خودروها را دارند و از اصطکاک بالایی نیز برخوردارند. بزرگراه خورشیدی متشکل از سه لایه است. لایه رویی با «بتن شفاف» پوشانده شده است که استحکام آن به اندازه مواد پوشاننده سطح جاده هاست و حرکت بر روی آن حسی همانند حرکت بر روی آسفالت دارد. لایه میانی، لایه تولید انرژی است که شامل پنل های خورشیدی می شود و می توانند بدون هر گونه آسیب دیدگی از محیط انرژی خورشیدی را جذب کنند. آخرین لایه، لایه عایق بسیار مستحکم است که سیستم فتوولتائیک را از رطوبت زمین جدا می کند و از برآمدگی ها و فشارهای احتمالی زیر زمینی مصون نگه می‌دارد.

این جاده 660 متر مربع پنل فتوولتائیک را در خود جا داده است و به شبکه برق شهری متصل است. جینان به عنوان یک شهر صنعتی از لحاظ شاخص های کیفی هوا به هیچ وجه وضعیت مطلوبی نداشته و جزو آلوده ترین شهرهای چین به شمار می رود، طوری که نرخ مرگ و میر در آن حدود 6 درصد بالاتر از سایر شهرها است. به همین جهت استفاده از فناوری های نوین نظیر بزرگراه خورشیدی و توسعه حمل و نقل سبز در کانون توجه مقامات این شهر قرار گرفته است. پیش از این پروژه های مرتبط با جاده های خورشیدی به دلیل هزینه ساخت بالا و بازده کم چندان با استقبال روبرو نمی شدند، اما راهکار چند لایه چینی ها متفاوت از مدل های قبلی بوده و احتمال موفقیت آن بالا ارزیابی می شود.

این جاده توسط گروه توسعه حمل و نقل «کیلو» ساخته شده است که شرکت دولتی مسئول زیرساخت های شهر شاندانگ است.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>