اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

هنگامی که یک جریان الکتریکی احتمالا خطرناک، اتفاق بیافتد، فیوز خودرو ممکن است بسوزد؛ که البته این سوختگی، قسمت های مهم ماشین را از آسیب دیدگی حفظ می کند. این اتفاق بسیار خوبی است، هرچند ممکن است اجزای برقی خودرو مثل شیشه بالابر، دچار مشکل شود، اما فیوز ها ارزان هستند و تعویض آن ها نیاز به تخصص خاصی ندارد.

شما می توانید بیشتر فیوز ها را تنها با نگاه کردن به آن ها عیب یابی کنید؛ و به محض تشخیص فیوز خراب، می‌توانید آن را تعویض کنید. ما در این مقاله به شما عیب یابی و تعویض فیوز خودرو را به تفصیل توضیح می‌دهیم.

عیب یابی و تعویض فیوز خودرو
برای عیب یابی و تعویض فیوز خودرو ابتدا باید بتوانید جعبه فیوز خودرویتان را بیابید. سپس می توانید آن را عیب یابی کنید و بسته به تشخیص تان در عیب یابی، آن را تعویض کنید که مهارت چندانی هم لازم ندارد اما نکته هایی را باید رعایت کنید. این سه مرحله را با هم مرور می کنیم.

1. یافتن جعبه فیوز
برخی خودرو ها دارای دو جعبه فیوز هستند. اما هیچ محل ثابتی برای انواع خودرو وجود ندارد. برخی از تولیدکنندگان تصمیم می گیرند آن را نزدیک موتور اتوموبیل یا باتری خودرو قرار دهند و برخی نیز آن را در داخل و زیر فرمان خودرو که بیشتر خودرو های ایرانی از این دسته هستند. به دنبال یک جعبه خاکستری یا سیاه باشید که معمولا کلمه ی Fuses روی آن حک شده است.

بعد از پیدا کردن جعبه فیوز، می توانید با استفاده از یک پیچ گوشتی دوسو، یا گیره ای که روی جعبه فیوز است درپوش جعبه را باز کنید تا به فیوز ها دسترسی یابید. برای اینکه بفهمید هر فیوز مربوط به کدام قسمت الکتریکی خودرو است، باید دیاگرام رسم شده روی در جعبه را مطالعه کنید. برای مثال، اگر به دنبال فیوز رادیو هستید، باید از روی دیاگرام جای آن را پیدا کنید و بعد در جعبه به سراغ آن بروید.

2. عیب یابی فیوز
اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که: «هرگز زمانی که ماشین روشن است، فیوز را بیرون نکشید». این کار ممکن است به سیستم های برقی خودرو آسیب جدی وارد کند.اولین قدم برای عیب یابی و تعویض فیوز خودرو و درواقع تشخیص فیوز سوخته، این است که به فیوز نگاه کنید. برای این کار با استفاده از گیره ای که روی درب جعبه قرار دارد، فیوز مورد نظر را بیرون بکشید.

عیب یابی و تعویض فیوز خودرو و بیرون کشیدن فیوز با استفاده از گیره
حالا به فیوز نگاه کنید و به دنبال هرگونه شکستگی یا قطعی در سیم داخل آن باشید. اگر فیوز بدنه ای مات دارد، باید از قسمت بالایی فیوز به داخل آن نگاه کنید.

عیب یابی فیوز
روش دیگر برای عیب یابی فیوز این است که از یک مولتی متر استفاده کنید. فیوز را بیرون بکشید. دقت کنید که بیرون کشیدن فیوز با دست امکان پذیر، اما دشوار است؛ بنابراین حتی اگر ماشین شما گیره مخصوص را ندارد، از یک موچین استفاده کنید.

مولتی متر دیجیتال را برای آزمایش مقاومت تنظیم کنید. باید به دنبال علامت امگا Ω. باشید. این تنظیمات یک جریان خفیف به فیوز می فرستد و میزان مقاومت را چک می کند. ابتدا دو سیم قرمز و سیاه مولتی متر را به یکدیگر متصل کنید. اگر عدد صفر روی نمایشگر ظاهر شد، مولتی متر درست کار می کند.حالا نوبت تست فیوز است. سیم های سیاه و قرمز را، مانند شکل زیر، به دو سر فیوز متصل کنید. اگر فیوز سالم باشد، عدد روی مولتی متر تغییر می کند. اگر اعداد تغییر نکنند، به این معناست که فیوز سوخته و باید تعویض شود.

3. تعویض فیوز خودرو
خودرو را خاموش کنید. حال با توجه به مشخصات مربوط به ظرفیت فیوز ها که روی درب جعبه فیوز درج شده است، مشخصات فیوز سوخته را پیدا کنید. دقت کنید که علاوه بر این مشخصات، هنگام خرید، فیوز را به همراه داشته باشید که از خرید خود مطمئن گردید. درصورت نصب فیوز اشتباه، مشکلات و آسیب های دیگری در انتظار خودرو شما خواهد بود. حال می توانید با کمی فشار، فیوز جدید را به جای خود بازگردانید. خودرو را روشن کنید و چک کنید که مشکل برطرف شده باشد.

نکته: فیوز هایی که دارای یک ظرفیت هستند، رنگ مشابهی نیز دارند؛ و براساس رنگشان باید ظرفیت آن ها را پیدا کنید.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>