اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

تایر

همه راننده ها می دانند انداختن تایر نو زیر ماشین هزینه بر است، از طرفی هیچ تایری عمر ابدی ندارد. با این حال، امکان پذیر است که با رعایت چند نکته ساده، عمر تایرها را افزایش بدهیم. اگر به مرتب تایرها را چک و از آن ها مراقبت کنید، می توانید هم در هزینه ها صرفه جویی کنید و هم جان خود و همراهان تان را از خطر محفوظ نگه دارید.

نکته اول
باد تایرها را به طور هفتگی چک کنید. سر والو را بردارید و دستگاه سنجش باد را به تایر متصل کنید. هر چهار چرخ ماشین ممکن است در معرض کم باد شدن قرار داشته باشند.

  • اگر از میزان باد مناسب برای خودرو خودتان اطلاع ندارید، به دفترچه راهنما مراجعه کنید.
  • علاوه بر دفترچه راهنما، میزان باد مناسب به روی تایرها حک شده است. میزان بادی که توسط خودروساز توصیه شده است با میزان باد حک شده بر روی تایر ممکن است قدری تفاوت داشته باشد، ولی بهتر است بدانید اندکی کم باد بودن عمکلرد را بالا می برد، و اندکی پر باد بودن نیز عمر تایر را افزایش می دهد.
  • تایرها هیچ وقت بیش از حد کم باد نکنید چون باعث می شود آج در قسمت وسط تایر بسیار ساییده بشود.

نکته دوم
به طور چشمی تایرها را واررسی کنید و ببینید آیا روی آن ها شیار یا سوراخی و جود دارد یا نه. جاده ها پر از اشیاء ریز هستند و برخی از آن ها مانند شیشه و میخ ممکن است دارای نوک یا لبه های تیزی باشند. اگر میخ داخل تایر فرو برود، بلافاصله باعث پنچری نمی شود، بلکه می تواند باعث نشت آهسته باد بشود و پایین آمدن فشار آن بشود و پس از گذشت مدتی تایر را کاملاً پنچر کند.

برای این که مجبور نشوید کنار جاده توقف و پنچرگیری کنید، سوراخ های کوچک تایر را بگیرید و تایرهایی که دارای سوراخ های بزرگ یا ساییدگی زیاد هستند را تعویض کنید.

نکته سوم

  • هر 9700 کیلومتر یک بار تایرها را جابجا کنید. شاید بهتر باشد هر بار که روغن عوض می کنید، تایرها را هم جابجا کنید. این کار را می توانید خودتان انجام بدهید یا انجام آن را به یک مکانیک بسپارید.
  • اگر خودتان می خواهید کار جابه جایی تایرها را انجام بدهید، از یک جک قوی و مطمئن استفاده کنید تا آسیب و جراحتی به شما وارد نشود. تایرهای عقب و جلوی یک طرف را با هم عوض کنید.
  • تایرهای یک محور را با هم عوض نکنید، تعویض ضربدری نیز مناسب نیست. این گونه تعویض تایر باعث فرسایش بیشتر تایرها خواهد شد.

نکته چهارم

  • تایرها را همیشه بالانس نگه دارید. اگر به تعمیرگاه مراجعه کنید، تجهیزات مخصوصی برای بالانس کردن تایرها وجود دارد و آن ها را به گونه ای تنظیم می کند که عمود بر زمین و به موازات یکدیگر قرار بگیرند.
  • علایم به هم خوردن بالانس تایرها عبارتند از: هندلینگ ضعیف، کشیده شدن دائمی خودرو به سمت راست یا چپ و گیجی فرمان. اگر از روی دست انداز بزرگی عبور یا با سرعت زیاد به جدول کنار خیابان برخورد کنید نیز لازم است بالانس بودن تایرها را بررسی نمایید.
  • یک دستگاه بادسنج برای خودتان خریداری کنید تا در هر زمان بتوانید تایر کم یا پر باد را تشخیص بدهید. چک کردن باد تایرها نه تنها باعث بالا رفتن عمر آن ها می شود، بلکه میزان مصرف سوخت را نیز پایین می آورد.

هشدار
شاخص فرسایش تایرها را به طور مرتب چک کنید. همه تایرها دارای شاخص هایی در بین آج ها هستند. بیشتر اوقات این شاخص ها در جایی قرار گرفته اند که آج با لبه تایر تلاقی پیدا می کند. اگر شاخص فرسایش بلندتر از آج است، تایر را عوض کنید تا جلو پنچری یا ترکیدگی آن را بگیرید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>