اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

شما همراه گرامی با مطالعه کامل این مقاله ضمن آشنایی با عواملی که عمر ترمز را کوتاه می کنند می‌توانید با پیش گیری از رخ دادن این موارد از خرابی زود هنگام ترمز خودرو و سوت کشیدن ترمز جلوگیری کنید.

سیستم ترمز در خودروها از طریق ایجاد اصطکاک بین دو قطعه عمل می کند و با تولید یک نیروی اصطکاک قوی، انرژی چرخ خودرو را گرفته و سرعت آن را می کاهد و در صورت لزوم خودرو را متوقف می کند. میزان اصطکاک ایجاد شده برای کاستن از سرعت خودرو بستگی به میزان فشردن پدال ترمز دارد.

اما، سیستم ترمز خودرو چگونه عمل می کند؟ سیستم ترمز خودروها از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در کلی ترین و ساده ترین حالت یک دیسک بر روی چرخ قرار دارد که در اطراف آن لنت های ترمز قرار می گیرند و با فشردن پدال ترمز هنگام ترمزگیری، فشار روغن نیروی پدال را به لنت ها انتقال داده و موجب چسبیدن لنت ها به دو طرف دیسک چرخ می شود که این عمل موجب ایجاد اصطکاک بین این دو قطعه شده و از سرعت خودرو می کاهد.

البته در برخی از خودروها به منظور ارزان سازی و اقتصادی بودن در چرخ های عقب از ترمزهای کاسه ای استفاده می کنند. سیستم ترمز به دلیل این که با درگیری دو قطعه فلزی شکل عمل می کند و با ایجاد نیروی اصطکاک بین این دو قطعه انرژی چرخش را گرفته و سرعت خودرو را می کاهد، ممکن است در برخی اوقات با تولید صداهای ناهنجاری همراه باشد.

سوت کشیدن ترمز خودرو و یا صداهای مختلف در هنگام ترمزگیری می تواند دلایل مختلف و گوناگونی داشته باشد که با توجه به نوع صدای ایجاد شده تا حدودی می توان دلیل ایجاد صدا را فهمید و نسبت به رفع آن اقدام کرد.

آیا در خودروی خود با مشکل سوت کشیدن ترمز و ایجاد صداهای ناهنجار مواجه بوده اید؟ آیا دلایل ایجاد این صداها و نحوه برطرف کردن آن را می دانید؟ در ادامه به بررسی دلایل سوت کشیدن ترمز خودرو و ایجاد صداهای اضافی از سیستم ترمز خودرو می پردازیم.

مستهلک شدن لنت ها ی ترمز
یکی از اولین و مهم ترین دلایلی که می تواند در هنگام ترمزگیری خودرو تولید صدا کند و صدای مانند خراشیدن بین دو فلز ایجاد کند، مربوط به زمانی است که لنت های خودرو پس از مستهلک شدن و ساییدگی بیشتر از میزان کارکرد مشخص شده از طرف سازنده، قسمت فلزی و شاخص لنت ها با دیسک چرخ برخورد کرده و در هنگام ترمزگیری و حتی در مواقع حرکت چرخ بدون اعمال نیروی ترمز، تولید صدای سوت کشیدن و یا صدای خراش بین دو فلز را ایجادکند.

در این مواقع باید میزان کارکرد لنت های ترمز را بررسی کرد و با بررسی میزان ساییدگی لنت ها، در صورت تمام شدن سطح نرم لنت، نسبت به تعویض و جایگزینی لنت های جدید برای رفع صدای ناهنجار ترمز اقدام کرد.

استفاده از لنت ها ی نامرغوب
در مواردی که خودرو پس از گذشت مدتی از تعویض لنت دچار سوت کشیدن هنگام ترمزگیری و یا ایجاد صداهای مختلف ازسیستم ترمز می شود، این مسئله می تواند به دلیل استفاده از لنت های تقلبی و یا با جنس نامرغوب باشد.

برخی تولیدکنندگان از مواد ناخالص و ذرات فلزی در ساخت لنت ها استفاده می کنند. این ذرات به مرور با دیسک چرخ در هنگام ترمزگیری برخورد پیدا کرده و موجب ایجاد صدای سوت کشیدن در ترمز خودرو هنگام ترمزگیری می شود.

قبل از تهیه لنت برای خودرو حتما باید از اصالت کالای خریداری شده اطمینان حاصل کرد. برخی از افراد به دلیل صرفه جویی اقتصادی اقدام به تهیه و خرید لنت های ارزان قیمت در بازار می کنند. اما با استفاده از لنت‌های نامرغوب و تقلبی افزایش خطرات مختلف هنگام ترمز گیری و همچنین صدمه زدن به دیسک چرخ را موجب می شوند.

تماس نامناسب لنت با دیسک چرخ
در برخی موارد، تعویض لنت های ترمز در خودرو، به درستی انجام نمی شود و در هنگام ترمزگیری لنت ها با دیسک چرخ تماس کاملی را برقرار نمی کنند، که این امر می تواند صدایی همچون سوت کشیدن و یا صدای ساییدگی بین دو فلز را ایجاد کند. اگراین موضوع به مرور ادامه پیدا کند موجب ساییدگی ناهمگون لنت و صدمه به دیسک چرخ خودرو می شود و همچنین عمل ترمز گیری را با مشکل مواجه می سازد.

مشکل مربوط به دیسک چرخ
در برخی موارد لنت های خودرو به درستی عمل می کنند و از جنس مناسبی هم برخوردار می باشند، اما دوباره شاهد ایجاد صدای سوت کشیدن ترمز در خودرو هستیم. در این مواقع علت ایجاد صدا از سیستم ترمز می تواند مربوط به دیسک ترمز باشد.

ایجاد خراشیدگی بر روی سطح دیسک و یا قرار گرفتن ذرات خارجی در بین لنت و دیسک و یا زدگی دیسک که به مرور در برخی خودروها اتفاق می افتد می تواند موجب ایجاد صداهای نامناسب در سیستم ترمز خودرو هنگام ترمز گیری و حرکت خودرو باشد.

در مواقعی که لنت های خودرو سالم هستند و لنت با جنس مناسب استفاده شده است، باید دیسک چرخ را بررسی کرد و در صورت وجود ناخالصی ها در سطح دیسک و صاف نبودن آن نسبت به صیقلی کردن سطح دیسک و یا تعویض آن برای رفع صدای سوت کشیدن ترمز اقدام کرد.

موارد دیگر که موجب سوت کشیدن ترمز می شود
در برخی موارد نیز مشکل سوت کشیدن ترمز خودرو ممکن است خارج از موارد ذکر شده در بالا اتفاق بیفتد. ایجاد صدای ترمز در دیگر موارد، می تواند به دلیل تنظیم نبودن فنرهای لنت های ترمز و یا شل بودن کلاپرها و یا به دلیل ایراد بلبرینگ های چرخ باشد. که با بررسی این موارد در صورت وجود مشکل می توان نسبت به رفع آن و قطع شدن صدای سوت ترمز اقدام کرد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>