اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

ترمز اضطراری: ضروری یا غیر ضروری مسئله این است
قبل از اینکه به سوال ترمز اضطراری چیست پاسخ بدهیم باید با اهمیت ترمز اضطراری آشنا شویم. ترمز اضطراری را می توان انقلابی در امنیت خودرو دانست؛ کافیست یکبار تصادفی با درصد خطای کم داشته باشید تا از اهمیت ایمنی خودرو مطلع شوید. ایمنی را می­توان مهم­ترین موضوع یک خودرو دانست زیرا هرچقدر خودرو از لحاظ موتوری قدرتمند و از لحاظ ظاهری زیبا باشد، تا وقتی که ایمنی بالایی نداشته باشد نباید سوار آن خودرو شد.

دلیل این مسئله نیز آن هست که ایمنی خودرو وابسته به جان سرنشینان و عزیزان ما هست و اگر ایمنی خودرویی بالا نباشد ممکن هست جان عزیزانمان بخطر بیفتد. به همین دلایل هست که غول­های خودروسازی جهان روز به روز در پی بالا بردن ایمنی خودروهای خود هستند و بر سر این موضوع با همدیگر رقابت دارند.

ترمز اضطراری:آپشنی ارزان اما سرنوشت­ ساز
قبل از اینکه در مورد ترمز اضطراری بخاهیم اطلاعاتی به شما بدهیم خوب است بدانید که یکی از تدابیری که شرکت­های خودروسازی در تمامی جهان برای بالا بردن ایمنی خودروهای خود درنظر می­گیرند، ترمز اتوماتیک خودرو یا همان AEB هست. نکته جالب اینجاست که این قطعه هزینه ­ای زیر 500 هزار تومان دارد و همین آپشن زیر 500 هزار تومانی می­تواند در خیلی از مواقع جان شما و عزیزانتان را نجات دهد.

حدود 95 درصد از خودروهای جدید به آپشن ترمز اتوماتیک خودرو مجهز هستند و طبق شنیده ­هایی گفته شده که AEB یکی از مهم ترین دلایل برای گرفتن 5 ستاره در تست­های ایمنی استانداردی مانند euroncap هست.

ترمز اضطراری آپشنی معجزه ­آسا است که از کشته شدن تعداد زیادی از سرنشینان جلوگیری کرده ­است. طبق آمارهای ثبت شده، ترمز اتوماتیک از کشته شدن 5000 نفر و زخمی شدن 50000 نفر جلوگیری کرده‌است و بدون شک می ­توان ترمز اضطراری را مرحمی برای خودروها دانست که سیل عظیمی از انتقادها را برای ایمنی پائین خودروها رفع شده است.

ترمز اتوماتیک چگونه کار می­کند؟
در مورد ترمز اتوماتیک باید بدانیم که اگر سرعت شما کم باشد و نیاز به سیستم ترمز اضطراری پیدا کنید، به احتمال زیاد از ضربه جلوگیری و یا از شدت ضربه به اندازه زیادی کاسته می­شود. البته نگران نباشید اگر سرعت خودروی شما زیاد هم باشد، ترمز اضطراری باعث می­شود دیگر با خسارات زیاد روبه­ رو نشوید و به احتمال فراوان مرگ و میری در آن حادثه پیش نخواهد آمد. حال رسیدیم به اصل مطلب که این آپشن مهربان چگونه کار می­کند. AEB مجهز به رادار لیزری هست که می‌تواند موانع پیش رو و شرایط جاده را تشخیص و بررسی کند و در انتها به خودرو دستور دهد.

سیستم بی نظیر تشخیص در ترمز AEB
برای پاسخ بهتر به این که ترمز اضطراری خودرو چیست باید بدانیم که اساس کار این سیستم بر روی تشخیص مانع ثابت کار می کند به طوری که اگر بخواهیم دقیق ­تر بگوییم می­توان به سیستم تشخیص ترمز اتوماتیک خودرو اشاره کرد که ابتدا در صورت بودن موانعی، به راننده هشدار می­دهد و اگر راننده امتناع کند، خود سیستم ب­صورت اتوماتیک وارد عمل می­شود و خودرو را نگه می­دارد.

البته نگران بازار خراب خودرو در ایران نباشید زیرا خودروهای چینی زیادی هستند که مجهز به ترمز اضطراری شده­اند و به بازار ایران عرضه می­شوند.

ترمز اضطراری ولوو 
البته در نهایت باید از شرکت سوئدی ولوو تشکر کرد که برای اولین بار در سال 2008 ما را با AEB خودرو آشنا کرد و با توجه به نتیجه درخشانی که این سیستم در خودروهای ولوو داشت، سایر خودروسازها هم آستین ‌ها را بالا زدند تا به­ الان برسیم که شرکت تسلا مطمعن­ترین ترمزهای اضطراری را در خودروهای خود گذاشته است.

البته در اوایل ترمز اضطراری خودرو کارایی چندانی نداشت؛ برای مثال اگر اختلاف سرعت بین 2 خودرو بیشتر از 15 کیلومتر بر ساعت بود و خودروها بیشتر از 30 کیلومتر بر ساعت سرعت داشتند، آپشن ترمز اضطراری به ‌هیچ دردی نمی­خورد اما در حال حاظر دیگر خبری از این کارایی کم نیست.

کروز کنترل با ترمز اضطراری خودرو چه فرقی دارد ؟
در حقیقت باید گفت کروز کنترل کارایی مانند ترمز اضطراری خودرو دارد و تنها تفاوتشان دوربین­های سیستم ترمز اضطراری هست که ایمنی بیشتری نسبت به کروز کنترل دارد.

چرا باید خودروی آینده ما ترمز اضطراری خودرو داشته باشد ؟
 شاید حواستان به بیمه نبوده باشد. بله درست خواندید بیمه؛ بیمه یکی از بهترین گزینه­ هایی هست که دارنده خودرو باید حواسش به آن باشد.

حال با سیستم هوشمند ترمز اضطراری خودرو از تصادف­ های احتمالی جلوگیری می­شود و در عین حال از شدت حادثه می­ کاهد تا در نتیجه بیمه شما نیز احتمال بیشتری دارد که در سال بعد از تخفیف ویژه­ ای بهرمند شود.

چرا بعضی از خودروها آپشن ترمز اتوماتیک خودرو را ندارند ؟
اگر یادتان باشد استفاده از کمربند تا همین چند سال پیش شیوع پیدا نکرده بود اما با پافشاری­ های خیلی از سازمان­ها و تبلیغات گسترده بالاخره این رفتار در بین سرنشینان تبدیل به عادت شد تا جان خود را در خیلی از تصادف­ها حفظ نمایند.

حال نگاهی به بازار ایران بیندازیم. بازاری که روز به روز دچار تغییرات گسترده­ای می­شود و با افزایش قیمتهای خودرو نمی­توان انتظار داشت که خودروسازهای فعال در ایران خودروهایشان را همه­ چیز تمام عرضه کنند.

از طرفی دیگر خیلی از هموطن­ هایمان با توجه به هزینه پرداختی انتظار آپشن­ های تجملاتی زیادی دارند از همین رو هست که دیگر پولی برای ترمز اضطراری نمی­ماند و خودروساز ندادن تست ایمنی را به داشتن آپشن­های ایمنی و نداشتن آپشن­های تجملاتی ترجیح می­دهد که تا حدی می­توان به آن نیز حق داد.

ترمز اضطراری از چه بخش­ هایی تشکیل شده است ؟
همان­طور که مطالعه کردید دیگر از اهمیت و هوشمندی ترمز اضطراری مطلع شده­اید؛ این سیستم هوشمند که به خودرو دستور ایست حتی می­دهد بدون شک باید از بخش­ها و قطعات زیادی تشکیل شده­ باشد تا این سیستم به­خوبی کار کند.

در بخش­های ابتدایی مقاله اشاره شد که مهم ترین بخش AEB، رادار هوشمندی هست که نزدیک بودن موانع به خودرو را بررسی می­کند. البته از سنسورهایی که بر روی بدنه خودرو هستند و اطلاعات را به رادار می دهند نمی­توان گذشت که از اهمیت بالایی برخوردار هست.

البته تمام داده­ هایی که توسط سنسور به ثبت می­رسد توسط برق خودرو یا همان ECU وارد سیستم­های این آپشن مطمعن می­شود و توسط بررسی­هایی که رادار انجام می­دهد بهترین تصمیم گرفته می­شود تا از بروز حوادث برای عزیزان شما جلوگیری شود.

تسلا و پیشرو در سیستم ترمز اضطراری خودرو
با گذشت بیش از 10 سال از ورود سیستم AEB به خودروها، قاعدتا پیشرفت­های زیادی از این سیستم در انواع خودروها دیده­ایم. اما بزرگ ترین پیشرفت این سیستم را می­توان در خودروهای هوشمند تسلا دید که دیگر ب­قدری خوب کار می­کند حتی نیاز به راننده هم ندارد.

در خودروهای دیگر حال حاظر نیز ب­روزترین سیستم­های AEB می­تواند در سرعت­های بالا حتی جان سرنشینان را نجات دهد اما تفاوت AEB خودروهای تسلا این هست که با کمک این سیستم دیگر حتی جان عابران و سواره­ های دیگر هم ب­ه خطر نمی­افتد.

ترمز اضطراری خودرو را جدی بگیرید
دیگر فکر کنیم از اهمیت این آپشن سرنوشت­ ساز مطلع شده ­اید که می­ توان به چه حدی از بروز حوادث جلوگیری کند. حال موقع آن رسیده­ است که اگر به دنبال خرید خودرویی هستید، این آپشن را یکی از مهم ترین معیارهای خود برای خرید وسیله نقلیه بدانید تا گریبان­گیر اتفاقات بعد تصادف نشوید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
جمشیدرضایی لری123 =12345678987654321:
سلام ❤️ :روزی باشد همه مردم ماشینهای استاندار هوشمندداشته باشند تصادف نباشد برای مردم ایران عزیز
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>