اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

عوامل، راهکارها و نمونه هایی از حباب دارایی
حباب دارایی زمانی است که قیمت یک دارایی، مانند مسکن، سهام یا طلا، بیش از حد افزایش یافته است. به عبارت دیگر، قیمت ها به سرعت در طول یک دوره کوتاه افزایش می یابند. این حباب زمانی است که سرمایه گذاران قیمت را فراتر از ارزش قابل قبول و ثابت ارائه می کنند. این افزایش قیمت ها اغلب زمانی اتفاق می افتد که سرمایه گذاران بر یک دسته دارایی خاص مانند بازار سهام، املاک و مستغلات یا کالاها تمرکز کنند. چنین حبابی، تورم دارایی نیز نامیده می شود.

عوامل حباب دارایی
نرخ سود پایین، رایج ترین علت حباب دارایی است. آن ها عرضه پول را بیش از حد گسترش می دهند. از این رو، سرمایه گذاران می توانند به صورت ارزانتری وام دریافت کنند اما بازده خوبی از سهام خود دریافت نمی کنند در نتیجه آن ها تمایل پیدا می کنند به دسته ای دیگر از دارایی ورود کنند.

دومین دلیل اصلی، تورم تقاضا است که آن هم مربوط به زمانی است که یک دسته دارایی به صورت ناگهانی، محبوب می شود. با افزایش قیمت دارایی، همه می خواهند سود خود را به دست آورند. اما شاخص قیمت مصرف کننده همیشه این نوع تورم را به درستی نمی بیند. بنابراین سیاست گذاران آن را نادیده می گیرند.

سومین دلیل اصلی این است که کمبود عرضه، حباب دارایی را تشدید می کند. این زمانی است که سرمایه گذاران فکر می کنند که به اندازه کافی از دارایی وجود ندارد. آن ها وحشت زده می شوند و شروع می کنند به خرید بیشتر، قبل از آن که تمام شود.

نمونه هایی از حباب دارایی
2005 - مسکن
حباب دارایی در املاک و مستغلات در سال 2005 رخ داده است. مدیران صندوق هزینه، بدون توجه به ریسک موجود، تقاضای زیادی برای اوراق بهادار ایجاد کردند، این اوراق نتیجه طرحی مربوط به مشتقات بیمه بود که این طرح توسط مدیران صندوق هزینه (صندوق هزینه یک صندوق سرمایه ای است که سرمایه را از سرمایه گذاران معتبر یا سرمایه گذاران نهادی جمع می کند و در انواع دارایی ها سرمایه گذاری می کند.) راه اندازی شد. در ادامه این امر و افزایش تقاضا برای اوراق بهادار، تقاضا برای وام های رهنی افزایش یافت.

برای پاسخگویی به این تقاضا برای وام های مسکن، بانک ها و کارگزاران وام مسکن، وام های خانه را تقریبا برای هر کسی ارائه کردند. این امر منجر به تقاضای زیاد برای خانه شد همان گونه که خانه سازان انتظارش را داشتند. در نهایت، بسیاری از مردم خانه خریدند، اما نه برای این که در آن زندگی کنند یا حتی آن ها را اجاره دهند، بلکه برای سرمایه گذاری در این بخش که قیمتش رو به افزایش است. هنگامی که خانه سازان در نهایت با تقاضا روبرو شدند، قیمت مسکن در سال 2006 رو به افول رفت. در واقع، حباب دارایی ترکید و بحران وام مسکن را در سال 2006 ایجاد کرد. این امر به بحران اعتبار بانکی در سال 2007 و بحران مالی جهانی در سال 2008 منجر شد.

2008 - نفت
حباب دارایی در تابستان 2008 با قیمت نفت آغاز شد. سرمایه گذاران در سال 2007 از بازار سهام خارج شدند و سرمایه گذاری در آینده نفت را آغاز کردند. در ابتدا، آن ها فکر کردند که تقاضای چین از عرضه به دلیل کمبود در نیجریه، فراتر رفته است اما تقاضا در سال به دلیل رکود اقتصادی کاهش یافت در حالی که عرضه افزایش یافت. این امر مانع از بالا رفتن قیمت نفت در اثر حباب دارایی نشد. آن ها در ژوئیه 2008 یک رکورد را با قیمت 143٫68 دلار در هر بشکه، ثبت کردند.

2011 - طلا
قیمت طلا در سپتامبر 2011 به بالاترین قیمت یعنی 1895 دلار در هر اونس رسید. در سال 2009 شروع به افزایش کرد و در ماه نوامبر به رکورد 1081 دلار رسید. سرمایه گذاران طلا را نه برای ارزش آن در تولید جواهرات یا پر کردن دندان، بلکه به عنوان محافظه کاری در برابر بحران مالی جهانی خریداری کردند. بسیاری فکر می کردند که اقتصاد جهانی به سرعت بهبود می یابد. ولی این اتفاق رخ نداد و افزایش قیمت طلا دو سال دیگر ادامه پیدا کرد.

2012 - خزانه داری
در 1 ژوئن 2012، خزانه داری به پایین ترین سطح خود در 200 سال گذشته رسید. عملکرد روزانه 10 ساله خزانه داری در طول روز به میزان 1٫442 درصد و با 1٫47 درصد بسته می شد. فدرال رزرو از ماه سپتامبر سال 2011، 85 میلیارد دلار در خزانه داران خریداری کرد، و تقاضا را افزایش می داد (تا نرخ پایین آن را حفظ می کند).

در ثانی، سرمایه گذاران نسبت به بیکاری بالا و بدتر شدن بحران بدهی منطقه یورو نگران بودند. آنها سهام را فروختند و دفتر خزانه داری ایالات متحده را خریدند. در نتیجه، نرخ وام مسکن کاهش یافت، این به بازسازی بازار مسکن کمک کرد.

تا سال 2013، نرخ بهره پس از آن که فدرال رزرو شروع به خرید سهام خزانه در ماه سپتامبر کرد، شروع به افزایش کرد، از ماه می تا جولای میزان بازده خزانه داری 75 درصد افزایش یافت.

2014 و 2015 - دلار آمریکا
بازرگانان فارکس نسبت به دلار، که از جولای 2014 تا اواسط سال 2015، 25 درصد افزایش یافت، واکنش شدیدی نشان دادند. این واکنش به این دلیل اتفاق افتاد که فدرال رزرو اعلام کرد تا اواخر ماه اکتبر، ارزش دلار مقداری کاهش پیدا می کند. در همان زمان، بانک مرکزی اروپا اظهار داشت که QE (یک سیاست پولی انبساطی است که در آن بانک مرکزی به منظور تحریک اقتصاد و افزایش نقدینگی، مقدار از پیش تعیین شده اوراق قرضه دولتی یا سایر دارایی های مالی را خریداری می کند.) شروع خواهد شد و تولید ناخالص داخلی به طور چشمگیری بهبود می یابد. همه این ها منعکس کننده قدرت اقتصادی ایالات متحده در کنار ضعف در اتحادیه اروپا و بازارهای نوظهور، به ویژه چین بود.

قدرت دلار به صادرات ضربه زد، تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال 2015 کاهش یافت، قیمت نفت به شدت کاهش یافت و همچنین شرکت های نفتی را در خطر ورشکستگی قرار داد.

2017 - بیت کوین
در سال 2017، ارزش بیت کوین 955 درصد افزایش یافت که تمام حباب های دارایی قبلی را تحت الشعاع قرار داد. ارزش بازار کل آن در ابتدای سال، 16 میلیارد دلار بود، در اواسط ماه دسامبر 171 میلیارد دلار بود، در تاریخ 29 نوامبر 2017 قیمت یک بیت کوین به 11000 دلار رسید. ساعت ها بعد، آن به 9، 500 دلار کاهش یافت. سال 2018 با 968٫23 دلار شروع شد.

یک دلیل برای افزایش بیت کوین این است که آژانس خدمات مالی ژاپن آن را در ماه آوریل به عنوان روش پرداخت قانونی شناخت. بازرگانان ژاپنی 60 درصد کل بازار را تشکیل می دهند. بیت کوین یک ارز دیجیتال، یک فرم رایانه ای از مبادله پولی است. هیچ دولت یا بانک مرکزی کنترل، تولید یا تنظیم آن را بر عهده ندارد. در سپتامبر 2015، کمیسیون معاملات آتی ایالات متحده، بیت کوین را به عنوان یک کالا و وسیله مناسب برگزید.

چگونگی محافظت از خود در برابر حباب دارایی
مشخصه یک حباب دارایی، تحقق غیر منطقی است. تقریبا هر کس این دارایی را خریداری می کند. برای مدت طولانی، خرید این دارایی سودآور است. اغلب، این امر سال ها طول می کشد.

مشکل این است که تعیین محدوده زمانی برای حباب دارایی، دشوار است. به عنوان یک نتیجه، اکثر برنامه ریزان مالی یک نمونه کارایی متنوع سرمایه گذاری را توصیه می کنند. تنوع بندی به معنی ترکیبی متعادل از سهام، اوراق قرضه، کالاها و حتی سهام در خانه شما است. در طول زمان، تخصیص دارایی خود را بازبینی کنید تا اطمینان حاصل کنید که هنوز متعادل است. اگر یک حباب دارایی در طلا یا حتی مسکن وجود داشته باشد، درصد شما در آن کلاس دارایی افزایش خواهد یافت. این زمان، زمان مناسب برای فروش است. کار کردن با یک برنامه ریز مالی معتبر و واجد شرایط باعث می شود تا شما درگیر تغییرات غیرمنطقی و حباب دارایی نشوید.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک ساماندهی گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>