اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

عملیاتی شدن ترخیص و واردات چه شروطی دارد؟
اولین گام برای ترخیص و واردات آشنایی با مراحل و شیوه های مختلف آن است. یکی از مهم ترین مواردی که باید در این خصوص با آن آشنایی داشته باشید، انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز است؛ این شروط ممکن است چندبار در طول سال تغییر کند. آخرین شروطی که از سوی گمرک کشور برای ثبت سفارش بدون انتقال ارز اعلام شده است، اواخر سال 97 اعلام شد. طبق ابلاغیه گمرک ایران، پیش شرط ثبت سفارش بدون انتقال ارز تا سقف معادل سقف معادل 300 میلیون دلار برای تمامی بازرگانان قرار داده شده است.

این گشایش وارداتی در حالی صورت گرفته که فروردین سال 97 و اعلام نرخ 4200 تومان برای دلار به عنوان نرخ رسمی، واردات فقط در قالب ثبت سفارش بانکی امکان پذیر بود. همچنین ورود کالاهای بدون انتقال ارز به کشور ممنوع اعلام شد.

این اقدام اولین گام مسئولان در سال 98 برای بهبود وضعیت ورود کالاهای ضروری بود. گمرک کشور طی ابلاغیه ای، ثبت سفارش مواد اولیه و ملزومات مورد نیاز خطوط تولیدی را با شیوه بدون انتقال ارز مجاز اعلام کرد و شروط استفاده از این روش را برای فعالان اقتصادی شرح داد.

طبق جزئیات این دستورالعمل، سیاست گذار با شفافیت، نسبت به اعلام ضوابط ورود کالاها و مواد مورد نیاز خطوط تولید اقدام و ریز کالاهای مشمول این قاعده را در 3275 ردیف کالایی اعلام می کند. در چارچوب این تصمیم، مجموع عدد مشخص شده از طرف دولت برای ورود مواد اولیه و ملزومات خطوط تولید، 300 میلیون دلار در نظر گرفته شده است. از این رقم، هر بازرگان می تواند تا سقف 30 هزار دلار از طریق روش بدون انتقال ارز نسبت به واردات کالاهایش اقدام کند.

گمرک همچنین چهار ضابطه برای ورود ملزومات خطوط تولید تعیین کرده است. این تصمیم زمانی اتخاذ شده است که بعد از اجرای سیاست های محدودکننده ارزی و تجاری در سال گذشته، ثبت سفارش از طریق بدون انتقال ارز ممنوع و تأکید شد واردکنندگان فقط از کانال بانکی، ارز مورد نیاز خود را تامین کنند.

با وجود آنکه در مقطعی این روش برای جلوگیری از رسوب فزاینده کالاها آزاد شد، اما سایه سنگین سیاست تک نرخی کردن دستوری ارز در قالب دلار 4200 تومانی، باعث شد که فعالان اقتصادی نتوانند از گزینه بدون انتقال ارز برای ترخیص کالاهای شان بهره مند شوند.

درحال حاضر سیاست گذار با تغییر رویه در شیوه پیشین خود، شرایط جدیدی را برای ورود کالاهای ضروری و مورد نیاز خطوط تولید تعریف کرده تا واردکنندگان بتوانند خارج از رویه و سیستم بانکی ارز مورد نیاز خود را تامین کنند. با این حال طبق شرایط چهارگانه اعلام شده، هر کدام از تاجران می توانند برای یک بار، یک پرونده و تا سقف 30هزار دلار از طریق شیوه بدون انتقال ارز تامین ارز کنند.

استفاده از این شیوه فقط برای تعرفه های مجاز و تا پایان سال 98 برای تمامی بازرگانان ممکن است. سابقه فعالیت بازرگانان نیز مورد توجه نخواهد بود. افزون بر این نوع ارز انتخاب شده در پیش فاکتورها، باید حتما یورو تعیین شود.

پیش از اظهار کالا در گمرکات، باید اطلاعات منشا ارز در سامانه جامع تجارت ثبت و کد ساتا را دریافت کنند؛ چون در غیر این صورت امکان ترخیص کالاها وجود ندارد.

مطابق تصویب نامه هیات وزیران در 25 بهمن سال 97، امکان ثبت سفارش و واردات مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید به صورت بدون انتقال ارز و تا سقف 300 میلیون دلار در سامانه جامع تجارت فراهم شده است.

متقاضیان استفاده از این بند در هنگام ثبت پرونده جدید یا ویرایش پرونده های قبلی، در سربرگ اطلاعات مالی و بانکی، نوع عملیات ارزی را «بدون انتقال ارز» و روش تامین ارز را «از محل بند 9 ماده 38 آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات مرتبط با واردات مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید» انتخاب کنند. ضمن آنکه نوع ارز انتخاب شده در پیش فاکتورها، باید حتما یورو باشد.

استفاده از روش بدون انتقال ارز برای هر بازرگان، تنها یک بار و برای یک پرونده امکان پذیر خواهد بود. از سوی دیگر استفاده از بند مذکور تا پایان سال 1398 و صرفا برای تعرفه های مجاز امکان پذیر است. در این راستا بررسی درخواست مجوز ارزی پرونده ها، بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها گذاشته شده است.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>