اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

با شروع سال جدید اغلب مردم انتظار دارند که روزهای خوبی پیش رو داشته باشند و همچنین تمام اتفاقات ناخوشایند قبلی برای آن ها به نحو بهتری جبران شوند. همه ما می خواهیم برای زندگی خود، شرایط همواری را فراهم کنیم تا امنیت و اطمینان خاطر کافی را داشته باشیم. برای این که این شرایط تحقق یابند، باید دولت باید برنامه ریزی دقیق و درستی داشته باشد تا شرایط معیشیتی مناسبی برای مردمان خود فراهم کند. اما این چیزی نبود که در ابتدای سال و خصوصا بعد از تعطیلات نوروزی شاهد آن بودیم. دلار یکی از مهم ترین ارکان زندگی همه مردم است که خواسته یا نا خواسته به آن وابسته هستند. در این مقاله می خواهیم به بررسی نوسانات و ارز و هم چنین مقررات بانک مرکزی مربوط به شرایط تامین ارز بپردازیم. 

نوسانات دلار در سال 97:
با شروع سال جدید ما شاهد نوسان های غیر معمولی و سرسام آور در قیمت ارز و خصوصا دلار بودیم. یکی از بزرگ ترین دلایل این اتفاق نیز این است که ارز خروجی از کشور با ارز ورودی یکی نیست!

در نتیجه شرایط در این مدت به نحوی تغییر کرد که قیمت دلار به 6000 تومان نیز رسید. بالا رفتن قیمت دلار به این حد روی زندگی بسیاری از افراد تأثیر منفی و مثبتی داشت. بسیاری از افراد سودجو از این شرایط برای خود استفاده کردند و به مردمی که به هر دلیلی نیاز فوری به دلار داشتند، دلار را با قیمت بیشتری به فروش رساندند. همچنین قیمت داروها دارای نوسان زیادی بود چرا که قیمت بسیاری از آن ها به دلار وابسته است. بنابراین افراد زیادی در این مدت دچار استرس و نگرانی شدند و بسیاری از افراد قسمت زیادی از سرمایه خود را از دست دادند.

زمانی که شرایط به اندازه کافی بد و غیر قابل کنترل شد، دولت بالاخره تصمیم گرفت وارد عمل شده و کنترل شرایط را به دست بگیرد. سیاستی که دولت برای کنترل اوضاع به کار گرفت این بود که قیمت دلار را تک نرخ اعلام کند. بنابراین در کمتر از یک روز توسط مصوبه دولت، قیمت دلار از 6000 تومان به 4200 تومان سقوط کرد. البته این مصوبه بیشتر شبیه یک آرامش قبل از طوفان عمل کرد!

همان طور که حتما می دانید قیمت دلار و به طور کلی سایر ارزها وابستگی مستقیمی به نرخ تورم دارد. هر دوی این نرخ ها توسط بانک مرکزی اعلام می شوند. بنابراین اگر بخواهیم درست عمل کنیم باید نرخ ارز را متغیر با نرخ تورم قرار دهیم. و چون نرخ تورم در کشور هر روز در حال تغییر است، هر روز نیز قیمت دلار باید تغییر کند. پس نمی توان انتظار داشت که تک نرخی بودن قمیت دلار برای همیشه اوضاع را آرام نگه دارد!

مقررات بانک مرکزی مربوط به شرایط تامین ارز
بعد از تعیین این مصوبه برای این که باز هم دولت اوضاع را ثابت نگه دارد محدودیت های زیادی برای فعالیت های صرافی ها تعیین کرد. تحت شرایط این مصوبه دیگر صرافی ها اجازه خرید و فروش دلار را به مردم نداشتند و تنها راه تامین ارز، ثبت سفارش در بانک ها اعلام شد. البته این موضوع نیز یک راه حل موقتی است چرا که نمی توان صرافی ها را برای همیشه دور از بازار ارز نگه داشت.

بنابراین اگر افرادی نیاز به ارز داشته باشند باید به بانک مراجعه کنند و میزان ارز مورد نیاز خود را ثبت نمایند. به این ترتیب بانک موظف است که ارز درخواست شده را برای شما تامین کند. برای انجام این کار می تواند از مراودات بانکی خود استفاده کنید و یا در برخی از شرایط از صرافی هایی که مجاز هستند ارز را دریافت کند. اما در نهایت شما ارز را از بانک دریافت خواهید کرد.

بنابراین واردکنندگان گرامی برای تامین ارز واردات خود باید ابتدا ثبت سفارش در بانک را انجام دهند. همچنین صادر کنندگان می توانند ارز خود را از طریق بانک ها و سامانه اینترنتی به فروش برسانند. بنابراین از این روش می توان تقریبا میزان ارز خروجی و ورودی کشور را تا حدی کنترل کرد.

بر اساس مصوبه ای که از سوی دولت اعلام شده است، تامین ارز برای موارد زیر امکان پذیر است:

 1. ارز مسافرتی
 2. ارز درمانی
 3. ارز مأموریت
 4. ارز دانشجویی
 5. ارز بابت فرصت های مطالعاتی و هزینه های درمانی اعضای هیأت علمی
 6. ارز بابت حق عضویت و حق ثبت نام در سازمانها و مجامع بین المللی و محافل علمی و چاپ مقالات علمی
 7. هزینه شرکت در نمایشگاه های خارج از کشور
 8. هزینه برگزاری نمایشگاه های بین المللی
 9. حق الوکاله در دعاوی خارجی
 10. اصل و سود سرمایه گذاری خارجی
 11. کارمزدهای اعتبارات اسنادی، حواله ها و ضمانت نامه های ارزی
 12. هزینه دفاتر خارج از کشور
 13. هزینه اجاره و اشتراک شبکه های اطلاعاتی
 14. هزینه انجام آزمایشهای علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی های بین المللی،
 15. هزینه خرید امتیاز پخش فیلم و دریافت های ماهوارهای و ارتباطی
 16. هزینه شرکت های بیمه ایرانی
 17. فروش ارز به شرکت های منتخب برای اعزام زائرین به عمره مفرده و عتبات عالیات (عراق)
 18. هزینه شرکت در آزمون های بین المللی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور در داخل کشور برگزار می شود
 19. هزینه ثبت نام در امتحانات علمی و تخصصی خارج از کشور
 20. بازپرداخت تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی(دولتی و خصوصی)، فاینانس غیر خودگردان، بانک توسعه و تجارت اکو، بانک جهانی، و بانک توسعه اسلامی.
 21. هزینه های سوخت، ناوبری، هندلینگ، لندینگ و حقوق خدمه خارجی شرکت های هواپیمایی
 22. هزینه حق بیمه هواپیماها
 23. حقوق و مزایای کارکنان خارجی در داخل کشور
 24. هزینه های انتقال ارز بابت درآمد کنسولی سفارتخانه های خارجی
 25. هزینه های انتقال درآمد ریالی شرکت های هواپیمایی خارجی
 26. هزینه های مطالبه ارز ضمانت نامه های خارجی
 27. هزینه های رانندگان حمل و نقل بین المللی
 28. هزینه های فرصت های مطالعاتی
 29. هزینه های شرکت در دوره های آموزشی خارج از کشور
 30. هزینه های حق عضویت و ثبت نام در سازمانها و مجامع بین المللی
 31. هزینه های انتقال جسد از خارج از کشور و هزینه های وابسته
 32. هزینه های ارزی راه آهن و شرکت های ریلی
 33. هزینه های تبدیل موجودی ریالی حساب های ایرانیان مقیم خارج از کشور

برای درخواست ارز در مورد هر یک از موارد بالا باید مدارک مورد نیاز را به یکی از بانک ها ارائه دهید و سفارش خود را ثبت نمایید.

تامین ارز مسافرتی:
بعد از اعلام شدن تک نرخی بودن قیمت دلار و مقررات بانک مرکزی مربوط به شرایط تامین ارز این انتظار ایجاد شد که برای همه حالت های بالا قیمت دلار همان 4200 تومان حساب شود ولی در مورد ارز مسافرتی گویا این شرط محقق نمی شود. عزیزانی که قصد مسافرت به خارج از ایران را دارند باید ارز خود را توسط یورو تامین نمایند. به این ترتیب که برای کی بار سفر در سال به هر فرد 1000 یورو تحویل داده می شود که می تواند برای معادل ارز کشور مقصد را دریافت نماید. البته این مقدار برای کشورهای همسایه و هم مرز و همچنین مشترک المنافع به 500 یورو کاهش پیدا می کند.

اما نکته ای که وجود دارد این است که نرخ یورو معادل 5400 تومان برای شما محسوب می شود در حالی که قیمت در یورو در مرکز مبادلات ارزی چیزی حدود 5200 است.

این مسئله برای مردم فعلا چیز خوش آیندی نیست و همان طور که می رفت اعلام تک نرخی بودن قیمت دلار و همچنین مقررات بانک مرکزی مربوط به شرایط تامین ارز تنها یک راه حل موقتی و ارامش قبل از طوفان بوده است …

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>