اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

هزینه و بهای تمام شده از مقوله های مهم حسابداری هستند و در بسیاری از گزارشات مالی بیان می شوند. در نگاه اول هر دو به خرج پول منتهی شده و برای رسیدن به اهداف سازمانی یا درامد استفاده می شوند اما اگر دقیق تر نگاه کنیم متوجه تفاوت آن ها خواهیم شد.

در ادامه به توضیح بیشتری پیرامون این مقوله خواهیم پرداخت.

هزینه عبارت است از:
مقدار پولی که برای جذب منابع پرداخت می شود. برای مثال هزینه حقوق و دستمزدی که به نیروی انسانی پرداخته می شود تا آن ها برای هدف سازمانی تلاش کنند و یا هزینه آب و برق و گاز و … به این ترتیب مشخص است که هزینه پولی ست که سارمان خرج می کند تا درامد به دست آورد.

و اما بهای تمام شده:
در مورد بهای تمام شده منابع مصرف می شوند ولی در عوض یک منبع جدید جایگزین خواهد شد مثلا موجودی نقد به بهای تمام شده یک دارایی می انجامد. برای مثال فرض کنید فردی فروشنده ی میز و صندلی ست.این شخص صندلی به ارزش 10 هزار تومان خریداری می کند. اما 5 هزار تومان برای هزینه بار و 5 هزار تومان هم هزینه انبارداری پرداخته است. پس بهای تمام شده این صندلی 20 هزار تومان خواهد شد. به این ترتیب با صرف پولی که در بانک داشته اکنون کالایی برای فروش دارد تا کسب درآمد کند.

باید توجه داشت که در سال های اخیر عمده توجه شرکت ها یافتن روش هایی برای کاهش هزینه های خود بوده. همچنین روش های حسابداری بهای تمام شده کوشیده اند تا با حذف عوامل غیر ضروری در بهای تمام شده مانند انبار داری ,کاهش ضایعات و … به سود آوری واحد تجاری خود کمک نمایند. چرا که در بازارهای رقابتی همواره افزایش قیمت باعث سود آوری نگردیده و در برخی موارد باعث از دست رفتن مشتریان به جهت عدم توانایی در خرید محصول واحد تجاری می گردد. لذا کاهش هزینه و بهای تمام شده اثر مطلوبتری برای سود آوری یک واحد تجاری خواهد داشت.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک ساماندهی گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>