اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

صنعت دریایی

ارا بیرکلند" (Yara Birkeland) نخستین کشتی باری تمام الکتریکی و خودکار دنیا، قرار است در 2020 و تحت نظارت (Massterly) - نخستین شرکت کشتیرانی خودکار جهان- شروع به کار کند. شرکت Massterly نتیجه همکاری دو شرکت کونگسبر و شرکت مدیریت کشتی ویلهلمسن ((Wilhelmsen ship management) نروژ است. گزیده ای از این گفتگو:

چه اقداماتی را برای توسعه کشتی های اتوماتیک برداشته اید، هدف از راه اندازی- Massterly- نخستین شرکت کشتیرانی اتوماتیک جهان- چه بوده است؟

"PIA MELING" معاون فروش و بازاریابی پاسخ می دهد.:

در سال 2018، شرکت مدیریت کشتی ویلهلمسن (Wilhelmsen ship managemen) نروژ در یک سرمایه گذاری مشترک با شرکت فنّاوری دریایی کونگسبر هموطن، شرکت Massterly- نخستین شرکت کشتیرانی اتوماتیک جهان- را ایجاد کرد. هدف اصلی این شرکت توسعه لجستیک دوستدارمحیط زیست، امن و کارآمد است که امکان تغییر سمت وسوی حمل و نقل از جاده های متراکم به دریا را فراهم می کند. برای کشتیرانی در مسیرِکوتاه، اصلی ترین محرک های هزینه، خدمه و مدیریت سالانه بندری هستند. این هزینه ها می توانند به طور چشم گیری از طریق ورود تکنولوژی اتوماتیک و حوزه رقابتی جدید که برای بازیگردانان صنعت کشتیرانی به وجود می آید، کاهش پیدا کنند.

مرکز کنترل از راه دور (Remote Control Center) درحال ساخته شدن در نخستین شرکت اتوماتیک جهان است. زمانی که پایگاه مورد نیاز مشتری راه اندازی شود، شرکت Massterly مانیتورینگ و کنترل از ساحل 24 ساعته را برای شناور هایی که با خدمه کم یا بدون خدمه در مسیردریایی کوتاه فعالیت می کنند، فراهم خواهد کرد.

Massterly هم چنین، خدمات مانیتورینگ عملکرد و حمایت از ساحل را به مالکان و اپراتور های شناور ها (هم شناور هایی که در مسیر های دریایی نسبتاً کوتاه فعالیت می کنند و هم شناور هایی که در مسیر های بین قاره ای فعالیت می کنند) با هدف کاهش هزینه های عملیاتی ارائه می دهد؛ این خدمات شامل پُل فرماندهی کشتی بدون خدمه، نگهداری و تعمیرات مبتنی بر پایش وضعیت (Condition-based maintenance) و نگهداری و تعمیرات پیش بینانه (Predictive maintenance)، حمایت عملیاتی برای به حداقل رساندن تأخیر ها و ریسک ها، گزارش دهی اجباری خودکار و آموزش خدمه است.

تأثیر انقلاب صنعتی چهارم بر روی صنعت کشتیرانی را چگونه ارزیابی می کنید؟

"Inge Andre sandvik" مدیرارشد بخش دیجیتالی پاسخ می دهد.

مجوز فعالیت در صنعت کشتیرانی به سرعت در حال تغییراست. تقاضای جدید ازسوی قانون گذاران، مشتریان و مؤسسات مالی شرکت های کشتیرانی را مجبور می کند تا مدل عملیاتی و سفرمشتری را تغییر دهند.دستیابی به داده در زمان واقعی real-time و استقرار نرم افزارمدرن اهمیت زیادی پیدا کرده است، اما همچنان با یک شرایط دوگانه و متناقض روبه روهستیم و آن هم اینکه اتصال و زیرساختار تکنولوژی بر روی عرشه کشتی ها، قدیمی و منسوخ هستند و ازعدم استانداردسازی به شدت رنج می برند.

اگر واقع بینانه نگاه کنیم، فاصله زیادی بین انقلاب صنعتی چهارم به عنوان یک مفهوم جدید در صنعت دریایی تا پیاده سازی آن در عمل وجود دارد. هنوز زیرساختار تکنولوژی بر روی عرشه در بسیاری از کشتی ها عمدتاً یک معماری سرویس دهنده / سرویس گیرنده client/server architecture است. دستیابی به داده ها در زمان واقعی و سیستم های روی عرشه شناور ها که می توانند برای بهبود فرآیند ها مورد استفاده قرار بگیرند، بسیار دشوار است و این مسئله ما را عقب نگه می دارد. شرایط متناقضی که با آن روبه روهستیم این است که دسترسی باز و مقیاس پذیر به داده های سیستم های عملیاتی به دلیل از هم پاشیدگی بالا، سیستم های اختصاصی و عدم استانداردسازی، سخت و مشکل است.

ما به یک زیرساختار جدید محاسبات لبه (edge computing) بر روی عرشه کشتی ها نیاز داریم که بتواند جمع آوری، محاسبه و تحلیل داده را نزدیک به جایی که داده به وجود می آید، انجام دهد. برای اینکه زیرساختارجدید بتواند موفقیت آمیز عمل کند، مستلزم این است که منبع باز باشد و مشتریان را مجبور به گذاشتن همه داده های خود در یک پلتفرم داده ابری نکند، اما درعین حال از یک استراتژی زیرساختار داده هیبریدی hybrid حمایت کند.

پیش بینی اینجانب این است که وقتی در آینده نگاهی دوباره به عقب بیندازیم، از 2020 به عنوان یک نقطه عطف مهم یاد خواهیم کرد که در آن زمان، شرکت های کشتیرانی شروع به استفاده از پلتفرم های داده ابری(cloud data platform) کردند و زیرساختار محاسبات لبه یک زمینه ساز برای این تغییر شد.

درمورد همکاری خود با شرکت های TTI و Semtech بر روی شبکه اینترنت اشیا IoT توضیح بفرمایید.
هدف شرکت ویلهلمسن ایجاد پُلی بین زمین و دریا از طریق ساخت شبکه امن وایرلس و پیوسته LoRaWAN 2/4 ghz است. اکوسیستم LoRa نیاز های زمین و دریا را با خدمات اینترنت اشیا مطمئن و قابل تنظیم ترکیب می کند. هم چنین نخستین شرکت کشتیرانی اتوماتیک جهان زیرساختار رادیویی وایرلس منبع باز شرکت Semtech را به عنوان شالوده ای برای شبکه دریایی جدید IoT انتخاب کرده است. در گام بعدی، طی شراکت با شرکت ارائه دهنده خدمات تکنولوژی The Things Industries TTI، از LoRa برای ارائه یک راه حل اینترنت اشیا مقرون به صرفه، قوی، اثبات شده و در دسترس برای مشتری مختلف در سراسر جهان، استفاده خواهد کرد.

یادگیری ماشین ML / هوش مصنوعی AI چه نقشی را در چشم انداز صنعت کشتیرانی بر عهده دارند؟
صنعت دریایی پتانسیل زیادی برای بهره گیری از تکنولوژی هایی مانند یادگیری ماشین ML/ هوش مصنوعی AI در راستای رهایی از ناکارآمدی و داده های اضافه و غیرضروری دارد. پیش بینی من این است که ما شاهد موارد کاربردی جاییکه که این تکنولوژی ها بتوانند به طور چشم گیری مدل های عملیات را تغییر بدهند، نخواهیم بود، مگر اینکه مسایل عمده ای مانند استانداردسازی، سازگاری و زیرساختار دیجیتالی را حل کرده باشیم. احتمالاً نگهداری و تعمیرات مبتنی بر پایش وضعیت (Condition-based maintenance) نخستین مورد کاربردی خواهد بود که در آنجا با کمک تکنولوژی یادگیری ماشین می توان ارزش و افزایش بهره وری و کارآمدی را فراهم کرد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>