اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

سه روش اخذ بارنامه وانت با کارت هوشمند:
مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با بیان اینکه راننده و ناوگان وانت در کشور برای حمل بار و دریافت سهمیه سوخت، باید بارنامه دریافت کنند، گفت: راننده ها برای دریافت کارت هوشمند خود و وانت ها، اقدام کنند.

غلامحسین دغاغله درباره سهمیه سوخت ناوگان وانت بار که از بهمن ماه امسال بر اساس پیمایش خواهد بود، اظهار داشت: برابر ضوابط و مقررات تردد در جاده های برون شهری مستلزم دارا بودن اسناد حمل است که در حمل بار، موضوع اخذ بارنامه الزامی است.

وی ادامه داد: در راستای ساماندهی وانت بارها و افزایش ایمنی تردد این ناوگان در جاده ها، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در دو الی سه سال گذشته ضوابط فعالیت ناوگان و راننده وانت بارها را ابلاغ کرد.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: در این راستا تعدادی از رانندگان وانت بارها از بارنامه برای حمل بار در جاده ها، استفاده می کنند.

دغاغله افزود: از چندی پیش که موضوع سهمیه بندی بنزین مطرح شد، در مصوبه کارگروهی که شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی مسئولیت کارگروه آن را برعهده دارد، سهمیه هایی برای ناوگان وانت بار کم مصرف و پرمصرف (ماهانه 300 لیتر و 400 لیتر) در نظر گرفته شد.

وی اضافه کرد: در آن مصوبه آمده است که در دو ماه، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در بخش برون‌شهری و دستگاه های متولی حمل و نقل درون شهری (وزارت کشور) بحث تردد ناوگان وانت را مستندسازی کنند و سوخت بر اساس پیمایش و طبق اسناد حمل برای آنها اختصاص یابد.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: در همین راستا همان دستورالعمل هایی که از قبل داشتیم، از طریق رسانه ها و دیگر مدل های اطلاع رسانی به اطلاع رانندگان وانت بارها رساندیم. 

وانت بارها فقط در صورت دریافت بارنامه سهمیه سوخت پیمایشی می گیرند:
وی ادامه داد: ضرورت دارد از ابتدای بهمن ماه، وانت بارهایی که در جاده های بین شهری تردد می کنند، اسناد حمل یعنی بارنامه دریافت کنند و در صورت دریافت بارنامه، تردد آنها ثبت و پیمایش آنها محاسبه می‌شود و معادل آن پیمایش سوخت به ناوگان وانتی اختصاص می یابد.

 وانت دار ها برای گرفتن کارت هوشمند ناوگان و راننده هر چه سریع تر اقدام کنند:
دغاغله افزود: لازمه گرفتن سند حمل و بارنامه برای ناوگان وانت بار، داشتن کارت هوشمند ناوگان و کارت هوشمند راننده است؛ سامانه ها و زیرساخت در این زمینه فراهم شده است و تاکنون تعدادی راننده وانت و وانت بار کارت هوشمند دریافت کرده اند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در تشریح چگونگی دریافت کارت هوشمند برای وانت ها و راننده، توضیح داد: چندین سال است که کارت هوشمند برای رانندگان صادر می شود، متقاضیان می توانند به ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای در استان ها و یا نمایندگی ادارات کل ما در همه نقاط کشور و همچنین پایانه های بار مراجعه کنند تا با ارائه مدارک رسید کارت هوشمند دریافت کنند.

وی اضافه کرد: در راستای سهولت متقاضیان، آنها می توانند به سایت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مراجعه کنند، بخشی در سایت بابت کارت هوشمند وانت بارها در نظر گرفته شده است، متقاضیان با ارائه مدارک، تقاضای خود را ثبت کنند آنجا هم نوع مدارک مورد نیاز درج شده است؛ همچنین آدرس بیش از 3‌هزار مرکز صدور کارت هوشمند سوخت ثبت شده است که می توانند به آن مرکز که نزدیک تر به محل سکونت خود است انتخاب کنند و با اخذ آدرس و شماره تلفن به آنجا مراجعه کنند.

 راه اندازی سایت مخصوص اخذ کارت هوشمند:
دغاغله گفت: البته تا چند روز آینده سایتی بابت اخذ کارت هوشمند غیرحضوری راه اندازی می کنیم که راننده وانت بارها از طریق همین سایت برای کارت هوشمند ثبت نام کنند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت
 در این مرحله، در راستای ساماندهی با دستور وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، تسهیل شرایط را در نظر گرفته ایم، سعی کردیم در حوزه مدارک مورد نیاز و هزینه ها، شرایط حداقلی در نظر گرفته شود، به هر حال بحث ساماندهی وانت بارها و امری ضروری است که تلاش کرده ایم شرایط تسهیل شود.

وی اضافه کرد: توصیه می شود راننده های وانت بارها هرچه سریع تر برای دریافت کارت هوشمند مراجعه کنند تا پس از بهمن ماه، دچار مشکلات بعدی نشوند.

امکان اخذ بارنامه از 4400 شرکت حمل و نقلی و شعب آنها:
مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در پاسخ به این سؤال که اگر ناوگان وانتی، کارت هوشمند دریافت کرد و بخواهد بارنامه دریافت کند، باید چگونه عمل کند؟ توضیح داد: از آن منظر که تردد در جاده های برون شهری برای ناوگان بار وانت، مستلزم دارا بودن بارنامه است ما 3 مورد را در این باره پیش بینی کرده ایم.

وی افزود: 4400 شرکت حمل و نقل به همراه شعب آنها، در سطح کشور داریم، این شرکت ها در همه جای کشور پراکنده هستند و وانت بارها جهت گرفتن بارنامه می توانند به همه این دفاتر و شعب مراجعه کنند.

امکان اخذ بارنامه وانت از شرکت های وانت بار مستقر در میادین و مراکز عمده وانت باری:
دغاغله اضافه کرد: از سوی دیگر به تعدادی شرکت وانت بار مجوز صدور بارنامه داده ایم، اینها اتحادیه های وانت باری هستند که در میادین و مراکز عمده وانت باری مستقر هستند و این در راستای سهولت دسترسی ناوگان وانتی به بارنامه است.

 استقرار شرکت های حمل و نقل در محل تجمع وانت بارها:
وی افزود: همچنین در ماه گذشته، بخش نامه ای به ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ها ابلاغ کردیم مبنی بر اینکه در هر جایی که تشخیص دهند تجمع بار و وانت بار است و لزوم اخذ بارنامه وجود دارد، آنجا شرکت حمل و نقلی مستقر کنند و بارنامه وانت باری صادر شود.

سهمیه سوخت وانت ها از بهمن ماه بر اساس پیمایش:
مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در پاسخ به این سوال که پس از اجرای طرح پیمایشی سهمیه بنزین ناوگان وانتی چگونه خواهد بود؟ گفت: بر اساس مصوبه کارگروه، دو ماه این سهمیه ها داده می شود، اما از اول بهمن ماه سوخت وانت بارها بر اساس پیمایش خواهد بود و این شبیه ناوگان کامیونی است، در ناوگان کامیونی حدود 4 سال است سهمیه گازوئیل بر اساس پیمایش اختصاص می یابد و تلاش می کنیم به ناوگانی که در خدمت حمل و نقل عمومی هستند بر اساس پیمایش سوخت اختصاص یابد.

صدور 81 هزار کارت هوشمند برای راننده و ناوگان وانتی کشور:
وی درباره تعداد وانت هایی که کارت هوشمند دریافت کرده اند، اظهار داشت: تا هفته گذشته 70 هزار دستگاه وانت موفق به اخذ کارت هوشمند شده اند، همچنین 11 هزار نفر راننده وانت، کارت هوشمند دریافت کرده اند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه کرد: البته این سامانه در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، از دو سال پیش راه اندازی شده است، اما چون شاید چندان از سوی وانت دار ها احساس نیاز نمی شد، چندان تمایلی هم برای ثبت نام و دریافت کارت هوشمند وجود نداشت، اما از این پس چون تخصیص سهمیه سوخت بر این اساس است، استقبال مناسب تر خواهد بود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>