اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

کرونا، بزرگ ترین بحران کنونی بشر روزانه افراد زیادی را به کام مرگ می کشد و تحقیقات جدید نشان می دهند که آلودگی هوا می تواند خطر مرگ افراد مبتلا به این بیماری را افزایش دهد.

یکی از این تحقیقات با تمرکز روی ایالات متحده آمریکا و دیگری روی کشورهای اروپایی انجام شده که هر دو به ارتباط نگران کننده ای میان شدت آلودگی هوا و خطر مرگ ناشی از کووید-19 دست پیدا کرده اند. نتایج این تحقیقات می توانند به داشمندان در دستیابی به پاسخ این سوال که چرا نرخ مرگ و مرگ در برخی مناطق بالاتر است، کمک کنند. علاوه بر این، تحقیقات جدید یکبار دیگر نشان می دهند که کاهش آلودگی هوا اهمیت بالایی دارد و می تواند جان افراد زیادی را نجات دهد.

در اولین تحقیق که توسط دانشجویان دانشگاه هاروارد انجام شده، اطلاعات کیفیت هوا از 3000 بخش ایالات متحده آمریکا جمع آوری شده و همراه با میزان مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا مورد بررسی قرار گرفته. در این مقاله نوشته شده:

«نتایج این مقاله نشان می دهد که قرارگیری در معرض آلودگی هوا برای مدت طولانی، میزان آسیب پذیری افراد مبتلا به کرونا را افزایش می دهد. ما از نظر آماری به مدارک قابل توجهی دست پیدا کرد ه ایم که نشان می دهد افزایش 1 گرم در متر مکعب در PM2.5، می تواند نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-19 را تا 15 درصد افزایش دهد.»

PM2.5 به ذرات میکروسکوپی معلق در هوا با قطر کمتر از 2.5 میکرومتر گفته می شود. این نوع ذرات از سوختن سوخت های فسیلی شکل می گیرد و هم اکنون ارتباط زیادی با مرگ و میر زودرس ناشی از حمله قلبی و مشکلات ریوی مانند سرطان دارد. حالا به نظر می رسد این ذرات خطر مرگ ناشی از کرونا را نیز افزایش می دهند. محققان برای دستیابی به این نتیجه، جمعیت، تعداد تخت های بیمارستان و متغیرهای دیگری را مورد بررسی قرار داده اند.

تحقیق دوم توسط یک محقق آلمانی، «یارون اوگن» صورت گرفته و نشان می دهد که نوع دیگری از آلودگی هوا، نیتروژن دی اکسید نیز نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-19 را افزایش می دهد. نیتروژن دی اکسید اغلب توسط خودروها، کامیون ها و نیروگاه ها وارد هوا می شوند. اوگن برای مقاله خود از اطلاعات ماهواره ای برای بررسی میزان نیتروژن دی اکسید در اروپا استفاده کرده و سپس تعداد قربانیان کرونا در 66 منطقه در کشورهای اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان را تا تاریخ 29 فروردین را جمع آوری کرده است. اوگن در مقاله خود اعلام کرده:

«نتایج نشان می دهند که از 4443 مرگ، 3487 (78 درصد) مورد در 5 منطقه در شمال ایتالیا و مرکز اسپانیا رخ داده که این مناطق بالاترین غلطت نیروژن دی اکسید را تجربه می کنند. این نتایج مشخص می کنند که قرارگیری در معرض آلودگی هوا برای مدت طولانی می تواند خطر مرگ ناشی از کووید-19 را افزایش دهد.»

اگرچه تا به امروز تمام تحقیقات علمی به تأثیر منفی آلودگی هوا روی سلامت انسان اشاره کرده بودند، اما تحقیقی درباره با ارتباط میان آن و نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا صورت نگرفته بود. با وجود این مقالات، برای نتیجه گیری نهایی باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.
به قلم محمد قریشی

منبع: sciencealert

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>