اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

وجود ناهماهنگی و چندصدایی در وزارت صمت باعث شده که ثبت سفارش برخی تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات همچنان ممنوع باشد. وزارت صمت می گوید اصلا مشکلی در زمینه ثبت سفارش تجهیزات نبوده و اگر هم بوده حالا این ممنوعیت رفع شده است؛ اما بدنه کارشناسی این وزارتخانه اعلام می کند که هنوز به آنها بخش نامه ای در خصوص رفع ممنوعیت واردات تجهیزات زیرساختی فاوا ارسال نشده تا آنها امکان ثبت سفارش این محصولات را برای فعالان این بازار فراهم کنند و هنوز هم بسیاری از شرکت ها می گویند درخواست های ثبت سفارش شان از سوی این وزارتخانه رد می شود.

در یک ماه گذشته به دلیل شیوع کرونا و درخواست مسوولان از مردم برای ماندن در خانه و عدم فعالیت، شرکت های زیادی از این موضوع اطلاع نداشتند، اما زمانی که سازمان نظام صنفی رایانه ای موضوع را پیگیری کرد، به قطعیت رسید که چنین مشکلی وجود دارد. در عین حال به دلیل تحریم ها، واردات تجهیزات شبکه همواره با سختی ممکن بوده است، اما حالا با وجود اظهارات مدیران ارشد وزارت صمت، همچنان مشکل ثبت سفارش حل نشده و درخواست شرکت ها توسط وزارت صمت رد می شود. اخذ این تصمیم در این مقطع خاص با توجه به کمک بسیار زیادی که فناوری اطلاعات به مردم و مسوولان در خصوص عبور از بحران کرونا کرده، به قدری بهت آور بوده که حتی تصور می شود اشتباهی در این زمینه صورت گرفته است.

اکنون برای شرکت هایی که قرارداد تامین تجهیزات به صورت واردات دارند، مشکل ایجاد شده است. وقتی قراردادی بسته می شود، ثبت سفارش انجام شده و شرکت در نوبت تخصیص ارز از بانک مرکزی قرار می گیرد اما الان نزدیک به یک ماه است که هیچ کدام از شرکت ها نمی توانند ثبت سفارش کنند. خیلی از شرکت ها در مناقصه هایی شرکت کرده اند، ضمانتانمه به کارفرما داده اند و باید براساس قرارداد و تاریخ مشخص شده پروژه خود را تحویل دهند. زمان تحویل این تجهیزات چند ماهه است و ادامه این روند باعث تاخیر در ارائه پروژه می شود و کارفرما با فرارسیدن موعد مقرر فراموش می کند که عدم هماهنگی در وزارت صمت باعث ایجاد چنین مشکلاتی شده است و به همین دلیل شرکت های تامین کننده تجهیزات باید خسارت بالایی را به دلیل تاخیر پرداخت کنند و کسی هم برای هزینه ای که اینها متضرر شدند، پاسخگو نخواهد بود. این تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات و ارتباطات از دانش های روز فناوری در دنیا بهره می گیرند و سرعت رشد تکنولوژی در آنها به قدری بالاست که در حال حاضر امکان تولید آنها درکشور نیست.

اگر ثبت سفارش کالاهای فناوری اطلاعات با توجیه نمونه داخلی آنها با محدودیت مواجه شده، باید بررسی شود معیار تولید داخل چیست؟ چه تعداد ظرفیت تولید داخل داریم؟ میزان مصرف کشور چقدر است و چه دستگاهی و با چه کیفیتی تولید می شود؟ اگر کسی ادعا می کند که توانسته تجهیز تولید داخل تولید کند، وزارت صمت باید ابتدا این ادعا را بررسی کند و اگر درست بود، با اطلاع قبلی واردات را محدود کند، نه اینکه محدودیت بگذارند و بعد بخواهند موضوع را بررسی کنند. چنین اقداماتی علاوه بر اینکه باعث نوسان شدید قیمت تجهیزات می شود، موجب می شود قراردادها به جریمه بخورد، تجهیزات زیرساخت های حیاتی دیر تامین شود و در نهایت مردم متضرر شوند و تمامی این موارد معضل است. ما در کشور در این حوزه با نوعی خودتحریمی مواجه شدیم و این در حالی است که اکنون در بحران ویروس کرونا به سر می بریم و توسعه بخش های زیرساخت ارتباطاتی به دلیل دورکاری سازمان ها و شرکت های مختلف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

احسان زرین بخش- دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>