اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

در واقع قیمت اسمی هر سهم مبلغی است که در اساسنامه برای هر سهم تعیین شده و این قیمت بر روی ورقه سهم ذکر می گردد. قیمت اسمی در هنگام تأسیس و انتشار سهام، برای هر ورقه سهم عادی، تعیین شده و در اساسنامه درج می شود و در ایران قیمت اسمی هر سهم 100تومان می باشد که در ادامه به بررسی جامع قیمت اسمی در بورس میپردازیم.

قیمت اسمی هر سهم

  • قیمت اسمی یا ارزش اسمی سهام که معادل انگلیسی آن Par Value می باشد، مبلغی است که در اساسنامه شرکت برای هر سهم تعیین شده و این قیمت بر روی ورقه سهم ذکر می گردد. قیمت اسمی در هنگام تأسیس و انتشار سهام، برای هر ورقه سهم عادی، تعیین شده و در اساسنامه درج می شود.
  • پذیره نویسی سهام شرکت ها در بازار سرمایه طبق قیمت اسمی انجام می شود.
  • میزان سرمایه یک شرکت در بازار سهام تهران از ضرب تعداد سهام آن در عدد 100 تومان به دست می آید و برای محاسبه تعداد سهام یک شرکت، سرمایه آن را تقسیم بر عدد 100 تومان می کنند.
  • عرضه اولیه سهام یک شرکت براساس قیمت اسمی انجام می شود و ارزش اسمی هر سهم شرکت های پذیرفته شده در بورس ایران، یک هزار ریال معادل 100تومان می باشد که قیمت اولیه یک سهم در بازار است.

ارزش اسمی برای ابزارهای مالی با درآمد ثابت
برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که آیا ارزش اسمی اوراق مشارکت یا قرضه یا به طور کلی ابزارهای مالی با درآمد ثابت برابر با ارزش اسمی سهام است؟ در لاتین برای اشاره به ارزش اسمی اوراق قرضه و ارزش اسمی سهام، واژگانی متفاوت وجود دارد.

در لاتین برای اشاره به ارزش اسمی اوراق قرضه از Par Value و برای اشاره به ارزش اسمی سهام از Face Value استفاده می کنند.

در کشورهای خارجی ارزش اسمی اوراق قرضه معمولاً 100 یا یک هزار دلار است ولی معمولاً سهام ارزش اسمی ندارد و اگر هم داشته باشد یک مقدار بسیار کم به طور مثال یک سنت برای هر سهم خواهد بود.

امکان دارد قیمت روز اوراق مشارکت یا اوراق قرضه در بازار کمتر یا بیشتر از ارزش اسمی آن باشد و از نرخ عمومی بهره بازار و اعتبار اوراق قرضه تأثیر می گیرد اما از نظر حقوق سهامداران، فاصله ارزش اسمی با قیمت سهام بازار کم است و در ایران ارزش اسمی هر سهم 100 تومان می باشد و معمولاً فاصله زیادی با ارزش بازار سهام دارد.

از مهم ترین عواملی که باعث می شود اوراق مشارکت بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی معامله شود می توان به میزان نرخ بهره سپرده های بانکی در مقایسه با نرخ بهره اوراق مشارکت اشاره کرد.

به طور مثال در صورتی که نرخ بهره بانکی 20% و نرخ بهره اوراق مشارکت 18% باشد اوراق مشارکت زیر ارزش اسمی معامله خواهد شد به دلیل اینکه با توجه به بیشتر بودن نرخ بهره بانک تقاضا برای اوراق مارکت کاهش می یابد و سرمایه گذاران بین خرید اوراق مشارکت و سرمایه گذاری در سپرده های بانکی، سپرده های بانکی را انتخاب می کنند و تقریبا با ریسک مساوی سود بیشتری کسب کنند.

اگر اوراق قرضه بیشتر از ارزش اسمی معامله شود میگویند این اوراق با صرف معامله شده و در صورتی که این اوراق زیر ارزش اسمی خرید و فروش شود با تخفیف معامله شده است. زمانی که نرخ بهره کم باشد یا با قیمت کمتر معامله شوند، مقدار زیادی از اوراق قرضه بالای ارزش اسمی معامله خواهند شد.

ارتباط بین قیمت اسمی سهم و قیمت آن در بازار
در واقع ارتباطی بین ارزش یا قیمت اسمی سهم و قیمت آن در بازار وجود ندارد و در بازار بورس ایران، قیمت اسمی همه سهم ها برابر با 100تومان می باشد. قیمت اسمی تعیین کننده ارزش یک سهم نیست بلکه مهم ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت بازاری یک سهم میزان عرضه و تقاضا در آن می باشد.

شرکت هایی که برای سهامداران جذابیت بیشتری برای خرید داشته باشند تقاضا برای آن سهم افزایش می یابد و در نتیجه باعث افزایش قیمت سهم می شود این افزایش قیمت چندین برابر قیمت اسمی باشد.

البته شرکت هایی هم هسنند که به دلیل عملکرد ضعیف خود در بازار، سهامدارانشان اقدام به عرضه ی زیاد آن سهم می کنند در نتیجه با افزایش میزان عرضه قیمت سهم کاهش می یابد و امکان دارد قیمت بازاری سهم به زیر قیمت اسمی هم برسد.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک ساماندهی گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>