اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

پروتکل های ناتمام مقابله با کرونا در لرستان:
وضعیت لرستان در میزان ابتلا به کرونا بارها از زرد به قرمز و بالعکس تغییر یافته که بدون شک هر کدام از این تغییرات به دلیل نوع مواجهه مردم و مسوولان با این رنگ های نمادین و ناپایدار در رعایت پروتکل های ستاد مقابله با کرونا بوده است.

 با اعلام وضعیت قرمز کرونا در لرستان و به ویژه در برخی شهرها، مردم و مسوولان به تکاپوی جدی تری افتاده و با اقدامات مناسب خود موجب بهبود نسبی شرایط شدند که این نشان می دهد اگر جامعه اراده کند کرونا شکست پذیر خواهد بود.

البته بلافاصله پس از اعلام وضعیت زرد و یا حتی وضعیت به ظاهر سفید در برخی مناطق، نوعی بی خیالی کاذب در مردم و مسوولان ایجاد شده و همین امر دوباره رنگ لرستان در نقشه تقسیمات کرونا را قرمز کرده است.

نبود یک سیاست پایدار در مواجهه با کرونا میان مردم و مسوولان استان به وضوح دیده می شود جایی که مسوولان در روزهای متوالی از تشدید سخت گیری ها سخن می گویند و در مورد وضعیت قرمز هشدار می‌دهند مردم هم بیشتر رعایت می کنند و پروتکل ها جدی تر می شود.

اما هر زمان که خبری از جلسات مستمر مسوولان نیست و بی خبری های کرونایی در جامعه حاکم شده، ماسک ها زده نمی شود، دستکش کمتر به کار می آید و البته روابط اجتماعی از هر نوعی تقویت می شود.

روابط خانوادگی و دورهمی، خریدهای غیرضروری، گردش های عصرانه و شبانه، کافه گردی ها، بساط های شلوغ و در هم تنیده دست فروشان و دهها مورد دیگر جای پروتکل ها را می گیرد و این شهروندان هستند که در میدان کرونا به بازی گرفته می شوند.

از طرفی همجواری لرستان و هم پیوندی بسیاری از خانواده های لرستان با بخش های از شهرهای خوزستان، مراودات اجتماعی میان این مناطق را بیشتر کرده و این روزها پلاک غیربومی خودروهای مهمان به وضوح در شهرهایی چون خرم آباد افزایش یافته و خبری از محدودیت ورودی های استان نیست.

ستاد مقابله با کرونای شهرستان خرم آباد هم که ورود ارباب رجوع به ادارات را بدون ماسک و دستکش ممنوع کرده بود ظاهرا پیگیر اجرای این مصوبه نیست چراکه ادارات همچنان پذیرای مراجعانی هستند که توجه چندانی به رعایت پروتکل ها نداشته و بدون ماسک و دستکش وارد می شوند.

با گشتی در شهر به راحتی متوجه می شویم پروتکل های تاکسیرانی و حمل و نقل عمومی هم ابتر مانده و تاکسی هایی که قرار بود 2 مسافر در صندلی عقب سوار کنند، عصرها با ظرفیت کامل سرنشین در شهر تردد می کنند.

عدم چاپ آگهی ترحیم هم که بی نتیجه ماند و مراسم ختم و چهلم به قوت خود باقی است و در مواردی که به دلیل شیوع کرونا در نوروز امکان برگزاری مراسم عزاداری نبوده، امروز با چهلم های شلوغ و پرمیهمان جبران می شود.

رعایت پروتکل ها در عمده واحدهای صنفی هم فراموش شده و گشت های یکی دوساعته گاه و بیگاه که بیشتر رنگ نمایشی به خود گرفته دردی از دردهای کرونایی دوا نمی کند.

تجربه بیش از سه ماه زندگی با کرونا ثابت کرده به محض اعلام وضعیت سفید در منطقه ای، عملا رعایت پروتکل ها به فراموشی سپرده شده و همین حساسیت های نا تمام بهداشتی موجب بازگشت دوباره کووید 19 شده است چرا که اگر خلاف این بود شهرهایی که سفید اعلام شده اند نباید دوباره شاهد این بیماری و حتی بازگشت به وضعیت قرمز می شدند.

وقتی که شکست بیماری سخت کرونا با نسخه های آسان پیشگیری امکانپذیر است پس چرا باید حدود 150 روز همچنان مبتلای جدید و مرگ و میر داشته باشیم و بدون رعایت نکات بهداشتی به ادامه این روند نامشخص دامن بزنیم؟

بدون شک اگر پروتکل های مقابله با کرونا به درستی و کامل اجرا می شد اکنون شرایط بسیار بهتر از وضعیت کنونی بود اما متاسفانه این مهم به صورت مقطعی تا حدودی جدی گرفته می شود و جامعه ناخواسته به سمتی می رود که رعایت موارد بهداشتی و پیشگیرانه در آن فراموش می شود.

لرستان از هفته گذشته تاکنون روند افزایش ابتلا به کرونا داشته و به نظر می رسد با توجه به بی تفاوتی به رعایت پروتکل ها و عادی شدن جریان زندگی، این روند همچنان ادامه می یابد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>