اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

نقص فنی خودرو

از مهم ترین عوامل ایجاد تصادفات، نقص فنی در خودرو است؛ که موجب بروز خسارت های غیرقابل جبران مالی و جانی می­شود. نقص فنی خودرو دارای انواع مختلفی است، که در ادامه قصد داریم علاوه بر تعریف نقص فنی و انواع آن به نحوه جبران خسارت تصادف هر یک در زمان بروز حوادث بپردازیم:

نقص فنی خودرو چیست؟
بر اساس تعریف آئین نامه راهنمایی و رانندگی، به هر نوع نقص یا تغییر در وضعیت ظاهری و فنی وسیله نقلیه که موجب کاهش ضریب ایمنی در رانندگی و یا افزایش بیش از حد مجاز گازها یا آلاینده های هوا و یا آلودگی صوتی گردد، نقص فنی گفته می شود.

نقص هایی که می توانند باعث بروز حادثه شوند:

  • نقص در سیستم ترمز
  • نقص در سیستم چرخ ها
  • نقص در لاستیک ها
  • نقص در سیستم انتقال نیرو
  • نقص در سیستم سوخت رسانی خودرو
  • نقص در سیستم ایمنی داخل خودرو

نقص فنی خودرو به دو حالت تقسیم می شود:

  • نقص فنی حادث
  • نقص فنی مستمر

نقص فنی حادث:
نقصی است که در هنگام رانندگی، به صورت آنی در وسیله نقلیه به وجود می آید و موجب تصادف می شود. و نمی­ توان انتظار داشت راننده از آن اطلاع داشته باشد. مانند ترکیدن لاستیک هنگام رد شدن خودرو از روی یک شی تیز در حین رانندگی در شب که موجب بروز و حادثه می­ شود.

نقص فنی مستمر:
نقصی است که به مرور زمان در خودرو ایجاد می شود و عموماً راننده و دارنده وسیله نقلیه نیز از وجود آن مطلع است؛ اما به دلیل بی توجهی یا سهل­ انگاری اقدامی برای رفع مشکل نمی­ کند، و آگاهانه یا غیر آگاهانه به رانندگی با وسیله دارای نقص ادامه می­ دهد. در صورت بروز حادثه در این موارد، شخص راننده مسئول حوادث اتفاق افتاده می باشد. مانند راننده ای که از فرسوده بودن لاستیک خودروی خود مطلع است ولی آنها را تعویض نکرده است.

شرایط و نحوه پرداخت خسارت تصادف در حوادث با نقص فنی مستمر و حادث:

خسارت های مالی و جانی (شخص ثالث):
در مواردی که راننده مقصر حادثه به دلیل نقص فنی حادث یا مستمر در خودرو خود باعث به وجود آمدن آسیب و زیان جانی و مالی برای دیگری شود، کاملاً مسئول بوده، و در هر صورت غرامت حادثه از محل بیمه شخص ثالث وی قابل پرداخت خواهد بود.

خسارت های مالی (بیمه بدنه):
حادث یا مستمر بودن نقص فنی در بیمه بدنه تأثیر­گذار است، و در هر یک به ترتیب زیر عمل می گردد:

نقص حادث:
در هر صورت خسارت به صورت کامل بعد از کسر کسورات قانونی پرداخت می شود.

نقص مستمر:

در حوادثی که علت اصلی حادثه نقص فنی مستمر وسیله نقلیه باشد، بعضی از شرکت های بیمه خسارت وارد شده را به هر میزان که باشد، به طور کامل غیر قابل پرداخت اعلام مینمایند؛ در صورتی که این امر کاملاً اشتباه است و باید دقیقاً آن قسمت از پرداخت خسارت که مربوط به نقص فنی مستمر بوده است حذف کنند، نه کل خسارت خودرو را. در صورتی که شرکت بیمه گر قصد دارد حوادث ناشی از مستمر بودن نقص فنی خودرو را به صورت کامل غیر قابل پرداخت اعلام نماید، باید از قبل در شرایط خصوصی در بیمه نامه آن را درج نمایند.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>