اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی زیر مجموعه بیمه اموال و جزو نیازهای اساسی زندگی مدرن است. پوشش بیمه زلزله از مهم ترین پوشش های فرعی این بیمه نامه است. دستاوردهای مادی انسان از آغاز زندگی شهرنشینی و خصوصا بعد از توسعه صنعت در معرض انواع خطرها و حوادث گوناگون قرار داشته و دارد.

لزوم خرید بیمه آتش سوزی و پوشش های آن
ترس از حوادث و بلایای طبیعی مانند آتش سوزی، سیل، زلزله، طوفان، آتشفشان و از بین رفتن ثروت و اموالی که حاصل یک عمر تلاش انسان است، عواملی است که موجب نگرانی های بی شماری در زندگی انسان می شود و آرامش او را سلب می نماید.انسان امروز نیازمند پشتوانه ای مطمئن و همیشگی است تا بتواند با آثار زیان بار حوادث و بلایای طبیعی مقابله کرده و خسارت های به وجود آمده را جبران نماید.

موضوع بیمه آتش سوزی:
موضوع بیمه آتش سوزی، تامین و جبران خسارت های مالی و مادی است که بر اثر وقوع خطر آتش سوزی به اموال و دارایی های بیمه گذار اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی وارد می شود. بنابراین در بیمه نامه آتش سوزی خسارت های مالی جبران می شود نه خسارت های جانی و بدنی، در نتیجه اگر صدمه ای به افراد برسد بیمه آتش سوزی آن را پوشش نمی دهد.

اضافه کنیم که مطابق قانون، خسارت وارد به اموال اشخاص ثالث در اثر وقوع آتش سوزی، نیز تحت پوشش خطر آتش سوزی قرار می گیرند، یا به طور جداگانه توسط بیمه نامه مسئولیت مدنی جبران می شوند.

اصطلاحات بیمه آتش سوزی:

 • بیمه گر: شرکت بیمه ای است که مشخصات آن در این بیمه نامه نوشته شده است و در ازای دریافت حق بیمه، متعهد به جبران خسارت های احتمالی طبق شرایط مندرج در بیمه نامه می باشد.
 • بیمه گذار: شخص حقیقی یا حقوقی مذکور در این بیمه نامه است که بیمه را خریداری نموده و متعهد پرداخت حق بیمه آن است.
 • ذی نفع: شخصی است که بنا به درخواست بیمه گذار نام وی در این بیمه نامه درج گردیده است و تمام یا بخشی از خسارت به وی پرداخت می شود.
 • حق بیمه: مبلغی است که در بیمه نامه مشخص شده و بیمه گذار موظف است آن را هنگام صدور بیمه نامه یا به ترتیبی که در بیمه نامه مشخص می شود به بیمه گر پرداخت نماید.
 • موردبیمه: اموال مندرج در جدول مشخصات این بیمه نامه است که متعلق به بیمه گذار و یا در تصرف وی در محل موردبیمه باشد. اموال سایر اشخاص تا حدودی که با نوع اشتغال بیمه گذار ارتباط دارد و همچنین اثاثیه منزل و سایر اموال متعلق به اعضای خانواده بیمه گذار یا کارگرانی که در منزل وی به سر می برند، مشروط بر اینکه بهای آنها در سرمایه بیمه منظور شده و در محل موردبیمه مستقر باشد، بیمه شده محسوب می شود.
 • مدت اعتبار بیمه نامه: بیمه نامه های آتش سوزی عموما یک ساله هستند اما شروع و پایان مدت اعتبار بیمه نامه به ترتیبی خواهد بود که در متن بیمه نامه معین می شود.
 • ارزش بنا: قیمت ساخت (ساختمان) بدون ارزش ملک

انواع خطر های تحت پوشش در بیمه آتش سوزی:
در بیمه آتش سوزی عمومی خطرات به 2 گروه خطرات اصلی و خطرات فرعی (تبعی) به شرح زیر تقسیم بندی شده اند:

خطر های اصلی
اصولا خطرات در بیمه آتش سوزی از یکدیگر تفکیک نشده و هر سه خطر با هم تحت پوشش قرار می گیرند. به عبارت دیگر بیمه آتش سوزی شامل خطرهای آتش (حریق)، انفجار و صاعقه می شود.

آتش
آتش عبارت است از ترکیب هر ماده سوختنی با اکسیژن به شرط آنکه با دما همراه باشد. در واقع برای ایجاد آتش به سه عنصر اکسیژن، جسم سوختنی و دما نیاز است که در این حالت مثلث آتش تشکیل می شود. چنانچه یکی از سه عنصر مذکور وجود نداشته باشد عمل سوختن انجام نخواهد شد.

صاعقه
در بیمه آتش سوزی صاعقه عبارتست از گونه ای تخلیه الکتریکی که در اثر الکتریسیته ایستا میان دو ابر و یا ابر و زمین ایجاد می شود. مقصود از خطر های صاعقه خسارت های ناشی از برخورد مستقیم صاعقه به اموال بیمه شده به هنگام فرود آمدن به زمین است؛ هر چند منجر به آتش سوزی نگردد. به طور خلاصه خسارتی که در اثر حرارت مستقیم یا غیر مستقیم صاعقه یا در اثر نیروی آن تولید شوند خسارت مستقیم صاعقه هستند که تحت پوشش بیمه قرار می گیرند، اما خساراتی که در اثر انرژی الکتریکی صاعقه تولید شوند خسارات غیر مستقیم صاعقه نامیده می شود، و تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

انفجار
در بیمه آتش سوزی انفجار به معنی افزایش شدید در حجم و آزاد شدن ناگهانی انرژی است، که معمولا با افزایش دما و آزاد شدن گاز همراه است. انفجار ممکن است به شکل های مختلف رخ دهد اما همه آنها دارای خاصیت مشترک هستند به این معنی که علت هر انفجار، انبساط مقدار زیادی گاز یا بخار است که بر اثر فشار قوی یا تولید حرارت یا فعل و انفعالات شیمیایی به مانع اطراف خود فشار آورده، آن را می ترکاند.هر انفجاری در بیمه نامه آتش سوزی قابل بیمه شدن نیست از جمله انفجار های هسته ای، مواد منفجره و … بعضی از انفجارها طبق شرایط خاص و با پرداخت حق بیمه اضافی تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار خواهند گرفت.

خطرات اضافی یا تبعی
دسته ای از خسارات هستند که تحت پوشش بیمه نامه آتش سوزی نیستند و باید پوشش آن ها را به صورت جداگانه خریداری و به بیمه نامه اضافه کرد. عامل تعیین کننده قیمت نهایی حق بیمه آتش سوزی هزینه خطرات اضافی هستند که بیمه گذار آن ها را خریداری می کند. برای خرید هر کدام از پوشش های اضافی خرید خطرات اصلی الزامی است. در حالت عمومی خسارت های اضافی به شرح زیر می باشند:

 • پوشش بیمه زلزله و آتشفشان
 • شکست شیشه
 • سرقت با شکست حرز (خسارت ناشی از فقدان یا خرابی اموال بیمه شده در نتیجه دزدی)
 • ترکیدن لوله آب
 • ضایعات ناشی از برف و باران
 • مسئولیت خسارت ناشی از آتش سوزی و انفجار در قبال همسایگان
 • سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه ها
 • طوفان و گردباد و تندباد
 • سقوط هواپیما و هلیکوپتر یا قطعات آنها (در این حالت فاصله موردبیمه از فرودگاه در نظر گرفته می شود)
 • ریزش سقف ناشی از سنگینی برف
 • ریزش و رانش و فروکش زمین
 • ریزش کوه و سقوط بهمن
 • هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 • نشت دستگاه آب افشان
 • برخورد اجسام خارجی به ساختمان

پوشش بیمه زلزله بیمه آتش سوزی
کشور ما یکی از ریسک پذیرترین کشورها در برابر خطر زلزله است؛ از مهم ترین خطرات فرعی بیمه نامه آتش سوزی، پوشش بیمه زلزله است؛ که می توان با پرداخت حق بیمه آن، تحت پوشش بیمه زلزله بیمه آتش سوزی قرار گرفت.

به دلیل اینکه در ایران بیمه نامه مستقلی به عنوان بیمه زلزله وجود ندارد؛ برای قرار گرفتن تحت پوشش بیمه زلزله باید ابتدا بیمه نامه آتش سوزی خریداری نمود و در کنار آن با پرداخت حق بیمه پوشش زلزله و آتشفشان را خریداری نمود.پوشش بیمه زلزله بیمه نامه آتش سوزی تمام خطرات و مواردی که در بیمه نامه قید شده باشد را تحت پوشش خود قرار می دهد؛ که شامل ارزش بنای ساختمان و همچنین اموال و اثاثیه موجود در محل بیمه شده نیز می باشد.

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>