اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

گم شدن بیمه شخص ثالث

همان طور که از عنوان بیمه شخص ثالث برمی آید این بیمه خسارات وارد به شخص زیان دیده در تصادفات رانندگی را تحت پوشش قرار می دهد؛ چه این خسارات جانی باشند چه مالی. با در نظر گرفتن این موضوع اهمیت بیمه نامه خودرو در این است که در مواقع وقوع خسارت، راننده مقصر در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث باید هزینه را شخصاً تقبل کند که این هزینه ممکن است مبلغ قابل توجهی باشد و زندگی فرد را دگرگون سازد.

در صورتی که بیمه گزار به هر دلیلی اعم از گم شدن، منهدم شدن، مورد سرقت قرارگرفتن و مواردی از این دست به بیمه نامه خودرو دسترسی نداشته باشد باید جهت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود اقدام کند تا با مشکلاتی که به آن ها خواهیم پرداخت مواجه نشود.

مشکلات ناشی از گم شدن بیمه شخص ثالث

گم شدن بیمه شخص ثالث ممکن است در شرایط متفاوت بیمه گزار را دچار سردرگمی و شرایط پیچیده ای کند که در صورت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث و دریافت گواهی آن، این اتفاقات نمی افتاد. در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره می کنیم:

متوقف شدن توسط پلیس

همان طورکه بالاتر اشاره کردیم بیمه شخص ثالث از مدارک اجباری است که باید همیشه همراه راننده خودرو باشد تا در صورت درخواست پلیس ارائه شود. در غیر این صورت پلیس خودروی فاقد بیمه شخص ثالث را در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف می کند و تا زمان ارائه بیمه شخص ثالث ترخیص نخواهد کرد.

طبعاً پیشنهاد اول و بهترین راهکار این است که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث برای دریافت گواهی آن اقدام کرد. اما در صورتی که به هر دلیل این پیگیری به تعویق افتاده باشد و خودرو توسط پلیس متوقف شده باشد، بیمه گزار می تواند طی مراحل ساده ای اقداماتی جهت رفع این مشکل را انجام دهد که در ادامه به صورت شفاف به آنها خواهیم پرداخت.

حین تصادف

در صورتی که فرد تصادف کند چه زیان دیده باشد و چه مقصر باید بیمه نامه شخص ثالث خود را به همراه داشته باشد. چرا که بعد از بررسی صحنه تصادف توسط افسر، بیمه نامه ها بین زیان دیده و مقصر جابه جا می شود تا روند پیگیری دریافت خسارت طی شود.

در این حالت در صورتی که فرد به هر دلیلی اعم از گم شدن بیمه شخص ثالث به بیمه نامه خود دسترسی نداشته باشد با مشکلاتی روبه رو می شود و ممکن است که خودرویش به پارکینگ نیروی انتظامی منتقل شود. در این صورت فرد علاوه بر صرف زمان اضافه هزینه اضافه ای را نیز متحمل می شود.بعد از وقوع این مشکل فرد باید مراحلی را جهت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود طی کند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سو استفاده از بیمه شخص ثالث

مواقعی هست که افراد سودجو و کلاهبردار با سرقت بیمه نامه شخص ثالث مشکلاتی را برای بیمه گزار ایجاد می کنند. در این حالت اگر فرد برای اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود اقدام نکرده باشد، فرد کلاهبردار با روش های مختلف می تواند از بیمه نامه فرد به نفع خود استفاده کند.

برای مثال فرد کلاهبردار می تواند با دست بردن در بیمه نامه و تغییر اعداد درج شده روی بیمه شخص ثالث، در مواقعی مانند خسارت ساختگی و یا حتی تصادفاتی که خسارات جانی و مالی به همراه دارند از بیمه نامه گم شده استفاده کند و از شرکت بیمه گر خسارت دریافت کند و یا در موارد بروز خسارت جانی از آن در دادگاه به عنوان وثیقه برای آزادی موقتی استفاده کند و بیمه گزار اصلی را دچار مشکل کند.از آنجایی که افسر پلیس بیمه نامه ها را جابه جا می کند، ممکن است خطای انسانی اتفاق بیفتد و افسر متوجه سو استفاده از بیمه نامه گم شده نشود.

برای مثال خودروی فرد کلاهبردار پراید باشد و بیمه نامه سرقت شده متعلق به خودروی سمند باشد و افسر متوجه این عدم تطابق نشود. با در نظر گرفتن این موضوع پیشنهاد می شود که در مواقع وقوع خسارت مشخصات درج شده روی بیمه نامه توسط زیان دیده با مشخصات خودروی مقصر مطابقت داده شود.

اقدام برای اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث

حال به این موضوع می پردازیم که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث طی چه مراحل و با چه مدارکی می توان این موضوع را پیگیری کرد.در وهله اول این موضوع مهم است که فرد بداند که بیمه شخص ثالثش از کدام شرکت بیمه صادر شده است. ممکن است بیمه گزار خودروی خود را با بیمه شخص ثالث خریداری کرده باشد و یا به هر دلیل دیگری فراموش کرده باشد که شرکت بیمه گر خودرو کدام شرکت است.

جای هیچ گونه نگرانی نیست چراکه می توان از طریق سامانه سنهاب با داشتن هر یک از موارد کد یکتای بیمه نامه و شماره بیمه نامه استعلام گرفت و شرکت بیمه گر را شناسایی کرد.

به احتمال زیاد وقتی ندانیم شرکت بیمه خودرویمان کدام بوده است اطلاعاتی نیز درباره کد یکتا و شماره بیمه نامه هم نداریم. مشکلی به وجود نمی آید و می توان از طریق استعلام از سامانه سنهاب با استفاده از کد ملی نیز استفاده کرد و نسبت به اطلاعات بیمه نامه خود مطلع شد.

بعد از اطلاع یافتن از شرکت بیمه طرف قرارداد فرد باید با در دست داشتن سند خودرو و کارت شناسایی به مجتمع بیمه مورد نظر مراجعه کند که این مورد نیز از طریق اینترنت در دسترس است. در مواردی که نماینده بیمه ای که بیمه نامه را صادر کرده، نماینده معتبری باشد نیز می توان از طریق نمایندگی اقدام کرد.

باید توجه داشت که برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی شود. مدرکی که برای گم شدن بیمه شخص ثالث صادر می شود گواهی بیمه شخص ثالث است. بعد از استعلام وضعیت بیمه شخص ثالث گم شده توسط شرکت بیمه در مورد تعداد کوپن های استفاده شده و تعداد سال تخفیف، وضعیت کوپن ها در گواهی درج می شود.

در صورتی که بعد از دریافت گواهی، بیمه گزار در حادثه رانندگی مقصر شناخته شود و بخواهد از بیمه شخص ثالث خود استفاده کند نیز باید گواهی را به شرکت بیمه یا نمایندگی بیمه ارائه دهد تا وضعیت به روز شده استفاده از بیمه نامه روی آن درج شود.

علت این که برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی شود این است که احتمال سو استفاده سودجویان وجود دارد. به این صورت که برای مثال فرد کلاهبردار بعد از تصادف ساختگی می تواند با ارائه بیمه نامه، از دو مرکز خسارت متفاوت مبلغ خسارت را دریافت کند.دریافت گواهی بیمه شخص ثالث در صورتی که مدارک ارائه شده کامل باشد زمان بسیار کمی می برد و از لحاظ هزینه نیز هیچ نمایندگی یا سازمانی اجازه دریافت هزینه در قبال صدور گواهی بیمه شخص ثالث را ندارد و دریافت گواهی رایگان است.

با تمام این تفاسیر بهترین و بی دردسرترین راه حل بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث اقدام فوری جهت اعلام مفقود شدن و دریافت گواهی بیمه شخص ثالث است که در صورت بروز مشکلاتی مانند تصادف فرد بیمه گزار در شرایط بحرانی و استرسی بعد از تصادف درگیر روند اداری دریافت گواهی نشود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>