اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

الحاقیه بیمه شخص ثالث

اگر صاحب وسیله نقلیه باشید حتماً با موضوع الحاقیه بیمه شخص ثالث برخورد داشته اید. در ابتدای هرسال از شرکت های بیمه با دارندگان وسایل نقلیه موتوری، تماسی مبنی بر دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث خودرویشان گرفته می شود.

به این صورت که بیمه گزار با پرداخت هزینه ای ناچیز، ضمیمه ای قانونی برای بیمه شخص ثالث خود تهیه می کند که بر اساس آن سقف تعهدات مالی شرکت بیمه گر افزایش می یابد. حال می خواهیم به این موضوع بپردازیم که الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست و بر چه اساسی تعیین می شود.

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

برای این که بدانیم الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست در مرحله اول باید بدانیم که هزینه ای که شما برای بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه تان می پردازید بر چه اساسی تعیین می شود. دیه کامل یک انسان در سال 99 در ماه های غیر حرام 330 میلیون تومان و در ماه های حرام 440 میلیون تومان اعلام شده است و حداقل میزان پوشش برای خسارت های مالی به اندازه 11 میلیون تومان تعیین شده است؛ البته بیمه گزار در صورت تمایل می تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، میزان تعهد مالی شرکت بیمه را افزایش دهد و انتخاب میزان پوشش، بر اساس توانایی مالی و اولویت ها به شخص بیمه گزار بستگی دارد.

هرساله قوه قضاییه مصوبه جدیدی را برای مبلغ دیه به بیمه مرکزی ابلاغ می کند که ممکن است از سال گذشته بیشتر باشد. در این صورت ما به تفاوت حق بیمه بیمه گزار نسبت به سال گذشته در قالب الحاقیه بیمه شخص ثالث ابلاغ می شود.

بیمه گزار موظف است که این ما به تفاوت را بپردازد تا بتواند الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری کند. در واقع الحاقیه بیمه شخص ثالث، ضمیمه قانونی بیمه شخص ثالث، مبنی بر افزایش تعهدات مالی شرکت بیمه گر است.

کدام ماه ها ماه حرام محسوب می شوند؟

در میان دوازده ماه تقویم قمری، چهار ماه حرام وجود دارند که به ترتیب رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم می باشند. بر اساس شرع اسلام اگر در این چهار ماه فوت ناشی از حادثه رانندگی اتفاق بیفتد، میزان دیه یک سوم از ماه های عادی بیشتر است.

آیا لازم است الحاقیه بیمه شخص ثالث دریافت شود؟

بیمه گزاران موظفند که حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث را که به اندازه یک چهلم دیه کامل یک فرد در ماه حرام است، برای وسیله نقلیه موتوری خود تهیه کنند. بر این اساس تردد وسایل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث ممنوع است و در صورتی که چنین وسیله نقلیه ای توسط پلیس راهنمایی و رانندگی شناسایی شود، متوقف و جریمه می شود.

دریافت الحاقیه شخص ثالث اجباری نیست اما در صورتی که بیمه گزار الحاقیه بیمه شخص ثالث را دریافت نکند، در صورت بروز حادثه، شرکت بیمه، میزان تعهد خود نسبت به بیمه گزار را بر اساس حداقل پوشش تعیین شده در سال گذشته پرداخت می کند و ما به تفاوت خسارت جانی یا مالی، بر عهده بیمه گزار خواهد بود.

برای مثال مبلغ تعیین شده برای دیه کامل، در ماه حرام در سال 94، 220 میلیون تومان بوده است که در سال 95 این میزان به 253.3 میلیون تومان افزایش یافته است. در صورتی که بیمه گزاردر ماه حرام موجب خسارت جانی شود، در صورتی که الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری نکرده باشد، پرداخت ما به تفاوت 33.3 میلیون تومانی بر عهده خود شخص خواهد بود.

الحاقیه بیمه شخص ثالث را چگونه باید خرید؟

بعد از اعلام نرخ جدید دیه در هرسال، الحاقیه در دسترس عموم قرار می گیرد. برای تهیه الحاقیه بیمه شخص ثالث، بیمه گزاران می توانند به دفاتر و نمایندگی های بیمه شخص ثالث مراجعه کنند و با پرداخت هزینه ای ناچیز الحاقیه بیمه شخص ثالث خود را دریافت نمایند. همچنین می توان با تماس تلفنی با نمایندگی بیمه، الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری نمود.

الحاقیه بیمه شخص ثالث را می توان از نمایندگی دیگری جز نمایندگی صادر کننده بیمه شخص ثالث خرید؟
بهترین حالت این است که بیمه گزار به دفتر نمایندگی بیمه ای که از آن بیمه شخص ثالث خود را تهیه کرده است مراجعه کند. در صورت عدم دسترسی به دفتر نمایندگی قبلی، بیمه گزار باید برای دریافت الحاقیه به نمایندگی مرکزی همان بیمه مراجعه کند.

همچنین برخی از شرکت های بیمه، امکان خرید اینترنتی الحاقیه بیمه شخص ثالث را نیز برای بیمه گزاران فراهم آورده اند. با روش آنلاین، بیمه گزاران می توانند با مراجعه به وبسایت این شرکت ها هزینه الحاقیه بیمه شخص ثالث را به صورت اینترنتی پرداخت کرده و الحاقیه بیمه شخص ثالث خود را چاپ نمایند.

الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال 99
به نقل از مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی، نمن الحسینی، از سال 96 دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث منتفی شده است. از مزیت های این قانون جدید این است که لازم نیست مانند سال های قبل بیمه گزار برای افزایش تعهدات بیمه گر هزینه ای بپردازد تا الحاقیه بیمه شخص ثالث مطابق با نرخ جدید دیه را دریافت کند.

بر این اساس در صورت افزایش نرخ دیه میزان تعهدات شرکت های بیمه به صورت خودکار افزایش خواهد یافت و بیمه گزاران نیازی به دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث نخواهند داشت و از این طریق دغدغه بیمه گزاران رفع خواهد شد. زین پس ما به تفاوت نرخ دیه را صندوق خسارت های بدنی پرداخت می کند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>